Ana Sayfa  /  RİZE  /  ÇAYKUR'a işçi alımı konusu
  • Facebook da Paylaş
ÇAYKUR'a işçi alımı konusu
  • 08-12-2006
  • 0 yorum
  • 3536 okunma
Rize'de, ÇAYKUR'un bin 500 mevsimlik işçi alacağını açıklaması üzerine, İŞKUR İl Müdürlüğü'ne şuana kadar 20 binin üzerinde kişinin başvurduğu bildirildi.

     İŞKUR İl Müdürü Yahya Kanbur, yaptığı açıklamada, bir süre önce, ÇAYKUR'dan veya başka bir yerden resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, bazı yerel yayın organlarında ÇAYKUR'a 3 bin civarında işçi alınacağı yönünde yayınlar yapıldığını, bunun üzerine kısa sürede kurumlarına 15 bin civarında başvuru yapıldığını belirtti.
     O dönemde ÇAYKUR'un işçi alımı için planı olmadığının açıklanmasının ardından kendilerine yapılan başvuruların azaldığını ifade eden Kanbur, ''Biz zaten bütün yıl boyunca yapılan başvuruları kabul ediyoruz. Ancak yaklaşık 15 gün önce ÇAYKUR'un 1500 mevsimlik işçi alacağını duyurmasının ardından kurumumuza yapılan başvurular yeniden arttı. Her gün yüzlerce kişi kurumumuza gelip ÇAYKUR'a işçi alımı için başvuru yapıyor'' diye konuştu.
     ÇAYKUR'un işçi alımı yapacağını açıklamasına rağmen bunun ne zaman gerçekleştirileceğinin henüz belli olmadığını, dolayısıyla özellikle ÇAYKUR için başvuru kabul etmediklerini ifade eden Kanbur, ''Bunu bize başvuran kişilere de anlatıyoruz. Ancak yine de vatandaşlarımız 'ben başvurumu yapmış olayım' düşüncesi ile müracaatlarını yapıyor. Biz de görevimiz gereği bu başvuruları kabul ediyoruz. Şu ana kadar yapılan başvurular ise 20 bini geçti'' diye konuştu.
     Başvuruda bulunanların hepsinin işsiz olmadığını, bazılarının başka yerlerde çalışmasına rağmen resmi bir kurum olduğu için ÇAYKUR'a başvurmak istediklerine dikkat çeken Kambur, şöyle konuştu:
     ''Hatta özel sektörde çalışan bazı kişiler, devlet kurumu olduğu için mevsimlik olmasına rağmen ÇAYKUR'da çalışmak istiyor. Ayrıca sigortalarının olacak olması da başvuru yapanlar için oldukça önemli bir konu. ÇAYKUR'a alınacak işçiler, kura ile belirlenecek. Umarım gerçekten zor durumda ve işsiz olanlar seçilir.''
    
     -ÇAYKUR'A DA BİNLERCE BAŞVURU YAPILDI-
    
     ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yetkilileri de, 1500 mevsimlik işçi alımı için yaptıkları çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, ''İşçi alımı için yasal prosedürlerin tamamlanmasına çalışılıyor. Ancak bu biraz daha zaman alacak. Ondan sonra işçi alımı için takvimi açıklayacağız'' dedi.
     İşçi alımı için yapılacak başvuruların İŞKUR il müdürlüklerine yapılması gerektiğini ifade eden yetkililer, şunları söyledi:
     ''Bize dilekçe vermek isteyen kişilere, bize yapılacak başvuruların geçersiz olduğunu söylüyoruz. Ancak vatandaşlarımız yine de ısrarla bize iş başvurusu için dilekçe vermek istiyor. Kabul etmediğimiz zaman kızıyorlar. Bu nedenle biz de kabul etmek zorunda kalıyoruz. Şu ana kadar binlerce kişi ya kendisi, ya da bir yakını adına dilekçe verdi. Hala verilmeye de devam ediyor. Ancak resmi bir yönü olmadığı için verilen dilekçelerin ne kadar olduğunu sayma gereği duymadık.''
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.