Ana Sayfa  /  RİZE  /  Ardeşen'de tulum oynama dersi
  • Facebook da Paylaş
Ardeşen'de tulum oynama dersi
  • 03-03-2007
  • 0 yorum
  • 3150 okunma
Rize’nin Ardeşen ilçesinde “Tulum Oynama Kursu” açıldı. İlçe Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan kursa Ardeşen deki ilköğretim okul öğrencileri iştirak ediyor.

Haber53.com-Sabri ASLIŞEN  

Tulum ustası ve sanatçısı Süleyman Serin tarafından verilen horon oynama kursuna, ilçedeki Fatih, Cumhuriyet ve Alpaslan İlköğretim okulundan 150 ye yakın öğrenci katılıyor. Dönüşümlü olarak haftada 3 gün verilen horon kursunda 15 ayrı figür öğretiliyor.

  Tulumla horon oynama kursunu ilçedeki ilköğretim okullarında 10 yıldan beri aralıksız olarak verdiklerini hatırlatan İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdür Mustafa Sandıkçı, yaz aylarında ise yetişkinlere yönelik tulum çalma kursu açtıklarını söyledi.

  Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde kurs hocası olarak görev alan tulum ustası ve sanatçısı Süleyman Serin, tulum oynama ve tulum çalma kurslarının açılmasıyla yörenin kültürü ve dünyadaki enstrümanların babası en eski çalgısı olan tulumumu yaşatmak olduğunu belirtti. İlköğretim okullarında flüt yerine tulumun teklisi olan “sipsi” ile ders verilmesi gerektiğine dikkat çeken Serin,”yörenin çalgısı olan tulumu gelecek nesillere aktarabilmek için okullarda flüt yerine sipsi dersi verilmelidir. İskoçlar, bizden aldıkları Tulumu süreklilik kılmak için Lazcada “guda”ya gayda diyerek dünyaya tanıtıyorlar.”dedi

 

  Kursta 8’erli gruplar halinde çalışıldığını belirten Tulum ustası ve sanatçısı Süleyman Serin,” 150 ye yakın öğrenciye 15 ayrı figürde kurs veriyoruz.45 gün sürecek kurs sonrası başarılı öğrenciler arasında yapılacak seçmeler ile ülke genelinde yapılacak yarışmalara katılma imkanı bulacaklar.2006 yılında Ardeşen Mesleki Eğitim Teknik Merkezinde (METEM) verdiğimiz tulum oynama kurs sonrası kızlarda stilize dalında Rize il 2. olduk. Mart ayı içinde yarışmada birinci olan takımla birlikte Samsunda bölge şampiyonası yapılacaktır. Bu yarışmada ilimizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz.”diye ifadede bulundu.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.