Ana Sayfa  /  SİYASET  /  Erdoğan'dan asgari ücretliye müjde
  • Facebook da Paylaş
Erdoğan'dan asgari ücretliye müjde
  • 06-03-2007
  • 2 yorum
  • 3386 okunma
Başbakan Erdoğan, AK Parti Grubu'nda konuştu. Asgari ücretlinin üzerinden vergi yükünü kaldırdıklarını açıklayan Başbakan Erdoğan yeni vergi uygulamasını anlattı:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kalkınmasının, cinsiyet ayrımcılığından da kurtulmasına bağlı olduğunu belirterek, ''Şiddet, ama her türlü şiddet, cehaletle eş anlamlı bir kavramdır ve bizim dünyamızda yeri yoktur'' dedi.

Erdoğan, Partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmaya, ''AK Parti grubu adına ülkemizin ve dünyanın bütün kadınlarını hürmetle selamlıyorum. Dünya Kadınlar Günü şimdiden hayırlı olsun'' sözleriyle başladı.

Kadınların sorunlarını yılın bir tek gününe indirgemeden ve bu konudaki sorumluluklarının idrakiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, ''duyarlılıklarını özellikle vurgulama günü'' olarak gördüklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: ''Yarın Mecliste yapılacak genel görüşmede milletvekilleri konuyu ayrıntılarıyla ele alacak. Perşembe günü ise Nevşehir'de yapacağımız toplantıyla Dünya Kadınlar Gününü kutlayacak, bu konuyu tüm boyutlarıyla değerlendireceğiz. 'Toplumsal Yaşamda Kadınlarımız' konulu toplantıya, medya, üniversite, sivil toplum örgütleri ve düşünce dünyasından çok değerli konuşmacılar katılacak. AK Parti siyasetinin en önemli dinamiği, topluma yaslanmak, gücünü toplumdan almak ve toplumdan aldığı gücü, yeniden toplumun hizmetine sunmaktır. Muhafazakar olmamız, milli ve manevi değerlerin korunmasına özen göstermeyi şiar edinen bir parti olmamız hasebiyle toplumun çekirdeğini, özünü oluşturan kadın ve ailenin güçlenmesi, bizim için çok önemlidir. Ülkemizin topyekun gelişmesini ve kalkınmasını, bütün ayrımcılıklardan olduğu gibi, cinsiyet ayrımcılığından da kurtulmamıza bağlı olduğunu düşünüyorum. Bize göre, milletimizin en temel vasıflarından biri, bin yıllardır aile değerlerini gözümüzün ışığı gibi korumamız, kadını baş tacı etmemizdir.''

AİLE YAPISI

Erdoğan, bu temel inançtan dolayı toplumsal düzenin merkezinde yer alan aile yapısının, bütün saldırılara ve olumsuzluklara rağmen dünyanın en güçlü aile yapısı olduğunu ifade ederek, ''Aile, bizim kültürümüzde anne baba ve çocukları aşan, dedeleri, nineleri, teyzeleri, halaları, amcaları, dayıları hatta komşuları da içine alan, onları himaye eden bir maddi ve manevi şemsiyedir'' diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bir çok milletten bizi farklı kılan en önemli sosyolojik özelliğimiz, aile müessesesine verdiğimiz önemdir. Bu önem, sadece maddi bir kan bağı değil, aynı zamanda manevi bir sorumluluktur. Kadın ve aile güçlü olacak ki toplumsal dokumuzu, millet olma vasfımızı muhafaza edelim. Her geçen gün gerilimi artan, mekanik hale gelen ve bir kısım olumsuzluklardan ve bunlarla birlikte yoğrulan dünyada, kadınların oynayacağı önemli roller var. Kadınların, bu dünyada yaşanan bir çok sorunun sebepleri arasında aslında yeri yoktur. Ama çözüm yollarının tamamında yerleri vardır. Dünya genelinde yaşanan savaşların, çatışmaların, imkansızlıkların en büyük mağduru, çocuklar ve kadınlardır. Savaşlardan kaçan mültecilerin yüzde 85'i, masum kadın ve çocuklardan oluşuyor. Kadın gözüyle şekillenen bir dünyada, bu kadar kin ve nefretin, çatışma ve kavganın olması mümkün mü?''

''MERHAMET, NEZAKET, SEVGİ...''

Kadınların, merhamet, nezaket, estetik ve sevgi elinin dünyaya daha çok değer verdiğini kaydeden Erdoğan, ''Çünkü onun fıtratında bu var'' dedi. Kadınların duygusallığının, makine gibi işleyen, sadece maddi hesap olan bir dünyaya katacağı çok şey bulunduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Kadınların sevgiyle yoğrulan bilgi birikimleri, kalkınma süreçlerine hizmet kazandıracaktır. Kadın meselelerinin ele alındığı her zeminde şiddetin hatırlanması, yanlış törelerden söz edilmesi, çalışma hayatında, eğitimde haksız rekabete uğramalarının dile gelmesi, bizim için yürek yarasıdır. Bu yaraları sarmak için büyük bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacımız olduğu açıktır. Açık söylüyorum; şiddet, ama her türlü şiddet, cehaletle eş anlamlı bir kavramdır ve bizim dünyamızda yeri yoktur. Kadına karşı, kız çocuklarına karşı cinsiyet ayrımcılığı, olsa olsa bir cahiliye töresi olabilir. Ne kültürel kimliğimiz, ne manevi dünyamız, ne inanç sistemimiz, ne mukaddes değerlerimiz, ne de hukuk sistemimiz, şiddeti, cinsiyet ayrımcılığını kabul eder. Kadına karşı ayrımcılık, ırkçılıktan daha kötüdür, daha tehlikelidir, daha ilkel bir anlayıştır. Ne toplum, ne de devlet, kadının hukukunu çiğneyecek hiçbir uygulamayı töre haline getiremez. İnsanın canını yakan hiçbir töre, hukuken de maddeten de siyaseten de kabul edilemez. Yaratılmışların en şereflisi olduğuna inanan, tüm yaratılmışları yaratandan ötürü seven bir millet, Yunus'un, Mevlana'nın, Aşık Veysel'in, Nene Hatun'un, Hayme Ana'nın ülkesinde, kadınların vatandaşlık haklarını bir çok Avrupa ülkesinden önce tanıyan Türkiye Cumhuriyeti'nde kadınlar şiddetle birlikte anılamaz, birlikte telaffuz edilemez.''

Erdoğan, ''Kadınlara ayrımcılık yapmak kadar kadınların fıtratlarını hiçe sayarak, amansız bir rekabete sokmak da kaçınılması gereken bir durumdur'' dedi.

Erdoğan, kadınlara hem her alanda var olabilecekleri hem de bir kadın olarak saygınlıklarını yaşayabilecekleri ortam hazırlamaları gerektiğini söyledi. Erdoğan, ''Kadınlara ayrımcılık yapmak kadar kadınların fıtratlarını hiçe sayarak, amansız bir rekabete sokmak da kaçınılması gereken bir durumdur. Kadınların etkin ve aktif hale gelmesini sonuna kadar destekliyoruz. Ancak kadınların metalaştırılmasına ve istismar edilmesine de sonuna kadar karşı çıkıyoruz'' diye konuştu. Kadının aile içindeki rolünü sıfırlayan, annelik misyonunu küçümseyen çarpık anlayışları kesinlikle paylaşmadıklarını anlatan Erdoğan, eş ve anne olmanın küçümsenecek değil, gurur duyulacak birer konum olarak gördüklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan, ''Zira öyle bir medeniyetin mensuplarıyız ki dikkat edin, ifade şu; 'Cennet annelerin ayaklarının altındadır', Babaların ayaklarının altında değil, annelerin ayaklarının altında. Bu ne demek; ananın ayağının altı öpülür. Onun için biz, analarımızın ayaklarının altını öperiz. Ben öperim, başkaları öper mi öpmez mi bilmem. Çünkü sağlıklı toplum yapısı ancak sağlıklı ailelerle gerçekleşebilir. Anne ve baba figürünü gözden düşürmemeliyiz. Anne ve babanın örneklik konumunu korumalı, pekiştirmeliyiz. Aile kurumu, okul öncesi bir eğitim kurumu gibi görülmeli'' dedi.

GELİR VERGİSİ KANUNUNDAKİ DEĞİŞİKLİK

Gelir Vergisi Kanununda yeni bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Erdoğan, yıllardır konuşulan ancak bir çözüm üretilemeyen, toplumsal faydası çok yüksek olan kadın işgücünü değerlendiren, milyonlarca kadını ilgilendiren bir düzenlemenin yapıldığını, yasanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulduğunu bildirdi. Erdoğan, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren değişikliğin özellikle ev kadınlarını çok daha yakından ilgilendirdiğine işaret ederek, şöyle konuştu: ''Bu düzenlemeyle ev hanımlarımıza, büyük bir imkan getiriyoruz. Yaklaşan Dünya Kadınlar Günü'nü de fırsat sayarak bu kürsüden ev hanımlarımıza bu önemli müjdeyi vermek istiyorum. İnanıyorum ki bu düzenlemeyle, ev ve aile ekonomisine çok ciddi boyutlarda katkı sağlamış olacağız. Bu düzenleme ayrıca tüm vatandaşlarımızı da yakından ilgilendiriyor. Ailenin korunması, ev ekonomisine katkı, atıl durumdaki ev hanımlarımızın iş hayatına, üretim sürecine katılmalarını amaçlayan düzenlemeyle; emek ve değer üreten ev hanımlarınızı doğrudan ilgilendiren 3 aşamalı bir değişiklik gerçekleştirdik. Birinci olarak ev hanımlarının evlerinde imal edip satabilecekleri ürünlerin, kullanacakları makina ve aletlere çeşitlilik getirdik, sayılarını artırdık. Bu sayede ev hanımları daha seri ve kaliteli üretim yapabilecek, daha fazla gelir elde edip ev ekonomisine katkı sağlayacak. Ev hanımlarının dikiş ve nakış makinası, mutfak robotu, ütü kullanarak ürettikleri ürünlerin satışından elde ettikleri gelirler daha önce gelir vergisi kapsamında değerlendirilirken, yeni düzenlemeyle bu gelirler tümüyle vergiden muaf olacak.''

Başbakan Erdoğan, düzenlemeyle evlerde üretilen ürünlerin çeşitlendirildiğini, tarhana, erişte, mantı, konfeksiyon sektöründe kullanılan pul, payet, boncuk işleme, tığ ve örgü işleri ile kırpıntı deriden üretilen mamullerin satışından elde edilecek gelirin de Gelir Vergisi kapsamı dışında tutulduğunu söyledi.

''PAZARLANMASINA DA KOLAYLIK GETİRİYORUZ''

Evlerde üretilen ürünlerin pazarlanmasına ilişkin değişiklik de yapıldığını kaydeden Erdoğan, evlerde üretilen ürünlerin pazarlanmasına kolaylık sağlandığını ifade etti. Kadınların kendi el emekleriyle yaptıkları ürünlerin kamu kurum ve kuruluşlarının gösterdiği yerlerde satabileceklerini hatırlatan Erdoğan, kermes, fuar, festival gibi yerlerde de ürünlerin satışının, muafiyeti etkilemeyeceğini belirtti. Bu satışlardan elde edilen gelirlerin aralıklı veya sürekli olması halinde herhangi bir vergiye tabi olmayacağına işaret eden Erdoğan, ''Ev hanımlarımızın yıllardır süren bir sıkıntısı, Hükümetimiz döneminde sona ermiş olacak. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz. Farkımız bu...'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, düzenlemenin ev kadınlarını çalışma hayatına katmada da etkili olacağına dikkati çekerek, ''Kadınların çalışma hayatında hak ettikleri yeri almaları, toplumda güçlenmelerini de beraberinde getirecektir. Bütün bunlar, toplumun daha güçlü hale gelmesi için olmazsa olmaz bir zorunluluktur'' dedi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN ÜZERİNDEN VERGİ YÜKÜ KALKIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle, bekar bir asgari ücretli için asgari ücretinin yarısı; evli, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan asgari ücretlinin kazandığı asgari ücretin ise tamamının vergi dışı bırakıldığını söyledi.

Erdoğan, evli, 4 çocuklu asgari ücretlinin yıllık avantajının 401 YTL yerine 861 YTL; bekar asgari ücretlinin ise 401 YTL yerine 506 YTL olacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan konuşmada, kadın iş gücü açısından çok önemli olan tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcilerinin, Hükümetten, ev kadınlarının el işlerini değerlendirebilmek konusunda ısrarla taleplerde bulunduklarını söyledi. Çıkardıkları kanunla, bu talepleri karşıladıkları için mutlu olduklarını dile getiren Erdoğan, getirilen düzenlemeyle, el sanatlarını kanuni korumaya aldıklarını kaydetti. Erdoğan, özellikle belediyeler, yerel yönetimler ve hatta muhtarlıkların, kadın emeğinin ekonomiye kazandırılması için yeni örgütlenmeler kuracaklarını belirtti.

''EMEĞİYLE GEÇİNEN EV KADINLARINI BAŞTACI EDİYORUZ''

Emeğin en kutsal değer olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Biz, emeğiyle geçinen ev kadınlarımızı da bu vesileyle baştacı ediyoruz'' dedi. Başbakan Erdoğan, Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle, ülkede yıllardır sözü edilen, ancak bugüne kadar hiç bir hükümetin hayata geçirmeye yanaşmadığı çok önemli bir uygulamayı da başlattıklarını ifade ederek, asgari ücretli vatandaşlar üzerindeki vergi yükünü ciddi oranda hafiflettiklerini, belirli şartlar altındaki vatandaşlar üzerindeki vergi yükünü ise tümden kaldırdıklarını bildirdi.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Erdoğan, mükellefin kendisi, çalışmayan ve hiçbir geliri olmayan eşi ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları için, asgari geçim indirimi denilen standart bir indirim getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: ''İndirim, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarının, mükellefin kendisi için yüzde 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı olmak üzere -kaç çocuğu olursa olsun- yüzde 7.5, diğer çocuklar için ise yüzde 5'i olarak uygulanacaktır. Böylece bekar bir asgari ücretli için asgari ücretinin yarısı; evli, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın kazandığı asgari ücretin ise tamamı vergi dışı bırakılacaktır. Mevcut uygulamaya göre evli, 4 çocuklu olan asgari ücretli vatandaşlarımızın, vergi iadesi kapsamında 2007'de 401 YTL vergi iadesi alması öngörülüyordu. Oysa bu uygulamayla aynı asgari ücretli vatandaşlarımız, 861 YTL'lik bir avantajdan yararlanacaktır. Yani asgari ücretlimiz, yeni uygulamayla vergi iadesi uygulamasının 2 katından daha fazla bir avantajdan yararlanacak. Bekar asgari ücretlimizde yıllık avantaj 401 YTL yerine 506 YTL olacaktır. Haydi bekarlar evlenmeye diyorum. Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir asgari ücretli için yararlanılacak asgari geçim indirimi tutarı 759 YTL olacak, bu tutar da asgari ücretlinin yararlandığı vergi iadesinin neredeyse 2 katı olmaktadır.'' Başbakan Erdoğan, özelde ev hanımları, genelde ise asgari ücretli aileler ve hala bekar olanların, yapılan bu değişiklikle biraz olsun rahatlayacaklarını söyledi.

TEŞVİK YASASI

Bölgesel kalkınma adaletsizliğini, üretimi, istihdamı doğrudan ilgilendiren bir düzenleme daha yaptıklarını ifade eden Erdoğan, teşvik yasası kapsamında bulunan 49 ilde işletmelere sağlanan desteklerle ilgili olarak önemli bir değişikliğe gitme müjdesini vermek istediğini kaydetti. Recep Tayyip Erdoğan, 49 ildeki işletmelerin teşviklerden yararlanabilmesi için, çalıştırmaları gereken işçi sayısını 30'dan 10'a düşürdüklerini ifade etti. Geçen hafta Genel Kurulda kabul edilen bu değişiklikle, söz konusu illerde teşvik uygulamasından yararlanabilecek işletmelerin sayısının artırıldığını kaydeden Erdoğan, ''Bu sayede şehirlerimizin ekonomilerinde, kalkınmalarında, istihdam kapasitelerinde önemli gelişmeler, ilerlemeler sağlanacağı beklentisi içerisindeyim. Biz bunları sağlıyoruz, girişimcimiz de bunlar karşısında, objektif ve vatanseverlik gayreti içerisinde inşallah adımlarını atacak'' diye konuştu.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCININ DÜŞÜRÜLMESİ

Yurtdışına çıkan bütün vatandaşları ilgilendiren bir değişiklik daha yaptıklarını ifade eden Erdoğan, ''Bazı şeyleri burada söylüyorum ama yansımıyor'' dedi. Yurtdışına çıkış harcı hakkındaki kanun tasarısının bugün Genel Kurulda görüşüleceğini belirten Erdoğan, bu kanunla, başta yurtdışında ikamet eden vatandaşları ilgilendirmek üzere milyonlarca insanı ilgilendiren bir düzenleme yaptıklarını vurguladı. Erdoğan, tasarının kanunlaşmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla yurtdışına çıkan bütün vatandaşların, bundan sonra 15 YTL harç ödeyeceğini kaydetti. Yurtdışına çıkıştaki muafiyetleri de kaldırdıklarını belirten Erdoğan, ''Daha önce 70 dolardan 70 YTL'ye düşürdüğümüz çıkış harcını 15 YTL'ye düşürüyoruz'' dedi. Erdoğan, bu harç tutarlarının biletlere yansıtılacağını söyledi. Erdoğan, bu kanunla, yurtdışında son 1 yıl içinde 6 aydan fazla ikamet eden işçiler, işverenler, yurtdışında bulunan vatandaşlar ile 7 yaşından küçük çocuklar, ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu ve yük taşıma araçlarının mürettebatından ise harç alınmayacağını kaydetti.

''VATANDAŞLARIN ŞİKAYETİNİ ORTADAN KALDIRDIK"

 Bugüne kadar yurtdışı harcının yüksekliği konusunda şikayetler aldıklarını belirten Erdoğan, bu uygulamayla ekonomiyi herhangi bir kayba da uğratmayacaklarını ifade ederek, bu harçlardan elde edilen gelirleri son 2 aydır TOKİ'ye aktardıklarını söyledi. Erdoğan, ''Harç miktarının düşürülmesi gelir kaybına yol açmayacaktır. Çünkü bizden öncekiler faiz borçlarını ödemek için, yamaları dikmek için bunu kullanmaya gayret ediyorlardı ama yama çok büyüktü, yetmiyordu. Bizim öyle bir derdimiz yok'' diye konuştu.

BAŞBAKAN'A YOĞUN TEZAHÜRAT

Grup toplantısında, çoğunluğunu kadınların ve gençlerin oluşturduğu bir çok ilden gelen AK Parti'liler, Başbakan Erdoğan'a, konuşması öncesinde ve konuşurken yoğun sevgi gösterisinde ve tezahüratlarda bulundu.

Partililer, ''Recep Tayyip Erdoğan'', ''İşte gençlik ve iktidar'' sloganları atarken, bir grup partili, ''Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda'' şarkısının nakarat bölümünü seslendirdi.

Partililer, Başbakan Erdoğan, konuşmasına başlamak için kürsüde beklediği sırada, AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz'ün uyarılarına rağmen tezahüratlarını sürdürdü. AK Parti Mersin İl Teşkilatı, milletvekillerine cezerye dağıttı.HABER7-AA

YORUMLAR
  • emine akbulut   05-11-2013 18:20

    asgeri ucretli şalişiyorum kıra verıyorum 3 çocuüm var geçınemıyorum okutmadılar bızı boyle surunuyoruz burası turkıye daha ıyı olabılırdı hiç bır devlet çalışanı bız kadar çalişmiyor bızım 3 kat maşimiz kadar para alıyor adalet istiyorum teşekurler

  • emirhan   09-07-2011 14:41

    asgari ücretle çalısan güvenlik görevlisiyim günde 12 saat nöbetteyim.evliyim 1 cocugum var ve 651 tl alıyorum bu uygulama yürürlüge ne zaman giriyomuş.gerçi girsede boş gibi başımızda taşeronlar varkennn

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.