Ana Sayfa  /  RİZE  /  Tarihi RİZE Evleri
 • Facebook da Paylaş
Tarihi RİZE Evleri
 • 12-04-2007
 • 3 yorum
 • 3245 okunma
Rize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan Kılıç, ilçedeki tarihi dolma taş evlerinin restore edilerek..

Haber53.com - Zekeriya Sarıhan

Rize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan Kılıç, ilçedeki tarihi dolma taş evlerinin restore edilerek turizme kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Kılıç, yaptığı açıklamada, ilçede 18. ve 19. yüzyıllarda yapılmış, 70 tarihi dolma taş evinin bulunduğunu söyledi.
     İşlemeleriyle ve mimarisiyle dikkati çeken dolma taş evlerinin çok önemli özellikleri olduğunu belirten Kılıç, şöyle konuştu:
     ''Osmanlı dönemini günümüze taşıyan bu evlerin bir kısmı, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındı. Eskiyi günümüze taşıyan bu evleri turizme kazandırıp, gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu nedenle evlerin restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunduk. Evlerin turizme kazandırılması için Valilik ve Kaymakamlık olarak girişimlerde bulunuyoruz.''      Yöreye has mimarisi olan bu evlerin taş zemin üstünde tek katlı olarak inşa edildiklerini anlatan Erkan Kılıç, ''Bu evler, önlerinde bulunan serender ve içinde bulundukları çay bahçeleriyle kompleks görüntü vermektedir. Bu yapılar, ahşap karkas arası blok taş dolgu şeklinde işlenmiştir. Evin iç kısmı ise tamamen ahşaptır. Döşemeler, taban ağaçlarına bindirilen kalın ve sağlam tahtalarla yapılmıştır'' diye konuştu.      Dolma taş evlerinin girişinde yer alan mutfağın, bu evlerin en dikkat çekici bölümü olduğunu ifade eden Kılıç, ''Mutfaklarının zemini sıkıştırılmış topraktır. Oturma yeri olarak da kullanılan mutfaktan, diğer odalara da geçiş sağlanmaktadır. Evlerin çatıları ise kırma çatılı ve oluk kiremitle kaplıdır'' dedi.      Kaymakam Kılıç, Karadeniz'de yeşilin içinde yöre mimarisine uygun olan tarihi dolma taş evlerini görmek için her yıl yaklaşık bin 500 civarında turist geldiğini belirterek, ''Bu evlerin restorasyonunu yapıp etkin bir tanıtımla turizmden pay almak istiyoruz. Bu kapsamda ev pansiyonculuğu uygulamasını da düşünüyoruz'' diye konuştu.

Etiketler : Tarihi RİZE Evleri -
YORUMLAR
 • mahmut   25-03-2008 21:12

  Rize'nin hep güzelliklerinden bahsediyoruz. Bir gün de birisi çıkıp güzel bi şelalenin yanında yükselen beş katlı ucube bir yapının göruntüsünü de fotoğrafa eklese. Yani Rize'yi olduğu gibi, kaybolmaya yüz tutmuş otantik dokusuyla, gittikçe kirlenen doğasıyla ve en uzak köylere kadar yayılan plansız yapılaşmasıyla gözler önune serse kim ne diyecek. Rizenin asıl hazinesi bütün olarak görüntüsü. Gelen turist manzaraya bizim gibi at gözlüğüyle bakmaz.

 • Adem derki;   12-04-2007 15:58

  Bu tarih ve kültür dumanı tüten ocakları koruyalım ve sahip çıkarak restore edelim ki geçmişimizi geleceğe taşımış olalım.

 • viçeli   12-04-2007 15:47

  bunlardan fındıklıda onlarca var bunlar fındıklının truzim bakımından kalkınması gerekir çünkü tam bir truzim şehri

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.