Ana Sayfa  /  SİYASET  /  Şener'den olay yaratacak sözler
 • Facebook da Paylaş
Şener'den olay yaratacak sözler
 • 10-01-2010
 • 8 yorum
 • 3070 okunma
Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'den şok eden açıklamalar.

Serdar Sadık Şimşek'in haberi ;

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'den şok eden açıklamalar. Eski Bakan Abdıllatif Şener ‘Yapılan özelleştirmelerin hiç birinin altında imzam yoktur’ dedi.Ve eski partisini yerden yere vurdu.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Şener de bir ülkenin ayağa kalkabilmesi ve gelişebilmesinin emeğe saygıya bağlı olduğunu vurgulayarak, ''Bir ülkede devleti idare edenler emeğe saygı duymuyorsa, insanımızın huzur ve güvenliği için mücadele eden insanların haklarını gasp ediyorsa, geleceklerini riske atıyorsa, o yönetim o ülkeyi felakete götürüyor demektir. Burada yaşadığımız tablo budur'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin doğru ve sağlıklı bir yöntem ortaya çıkarmak yerine hak kaybına uğrayan işçileri suçlu göstermeye çalıştığını öne süren Şener, bunun ''kendi hatalarını vatandaşın sırtına yıkmak'' anlamına geldiğini savundu.

Abdulllatif Şener dahada ileri giderek Objektifbakis.com'da yayınlanan özel açıklamalarında  ‘Yapılan özelleştirmelerin hiç birinin altında imzam yoktur’ dedi. Şener İktidarı yerden yere vurduğu açıklamasında şu şekilde konuştu ;

BU ülke adına çile çekmek, çaba sarfetmek gerekir…

Hep bildiğimi söyledim ve hiçbir zaman bildiğimi söylerken de bunu birilerini yıpratmak amacı gütmedim, sadece bildiklerimi anlattım.

Zor bir dönemde, coğrafyada yaşıyoruz.

Türkiye’nin etrafı ateş çemberi…

Irak kan gölüne dönmüş, Filistin patlamaya hazır bomba gibi, büyük güçler Ortadoğu haritasını yeniden çizmek için uğraşıyorlar.


Elbette tüm zorluk ve sorunlar bunlardan ibaret değil!

Ekonomik alanda da sıkıntılarımız var.

Ekonominin kuralları, mücadelenin zemini değişmiştir.

Ayakta kalabilmenin yolu dünya ile rekabetten geçiyor. En ucuz ve kaliteli malı sunamazsanız, mahallenizdeki pazarı dünyanın öbür ucundaki rakibinize kaptırırsınız.

Rekabet artık yöresel kentsel bazda değil, dünya çapında yapılıyor. 1980 yılında dünya milli geliri 10 trilyon dolardı, sermaye stoku 12 trilyon dolardı. Şimdi dünyanın milli geliri 50 trilyon oldu, sermaye stoku 150 trilyon oldu.

Para parayı kazanıyor.

Paranın en fazla para kazandırdığı ülke artık Türkiye oldu.

Cari açık büyüyor, devasa boyutlara geçiyor. Bununla birlikte paranın en fazla para kazandırdığı ülke olduğumuz için, yabancı sermaye yani size ait olmayan döviz, para kazanmak için buraya geliyor ve açığınızı kapatıyor.

Ancak, açığınız kalıcıdır, yabancıya ait para gidicidir. Ülkenin rekabet gücü dediğimiz şey, üreterek açığı olmayan bir ülke kurmaya bağlıdır. Üreten, satan, rekabet eden, iç pazarı da dış pazarı da dolduran, geliri giderinden daha fazla olan bir ülke inşa etmediğimiz takdirde, küresel piyasalarda dolaşan ve hızla artan sermaye bankalarıyla bir sağa bir sola sallanırız.

Stratejik sektörler, yabancılaştırılmamalıdır!

Ülkeye ait olmayan para girişinin gelir gider açığını dengeliyor olması, bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Bu, var olan bir sorunun sürekli derinleştiği anlamına gelir. Cari açığın dış dünyaya karşı ülkenin elde ettiği gelirlerle yaptığı harcamalar arasında fark var. Bu fark, 2006’da 32 milyar dolar, 2007’de ise 38 milyar dolar.

Bu açık nedeniyle büyük bir dalgalanma ortaya çıkmıyorsa, iyiye işaret değildir.

Bu ekonominin gittikçe yabancılaştığını, yabancılaşmanın derinleştiğini gösterir.

Son yıllarda ortaya çıkan olumlu gelişmelerden biri enflasyondur. Artık Türkiye´de enflasyon tek haneli rakamlara düşmüştür. İhracatımız 2007 yılı da 107 milyar dolar oldu.

Mevduat 5 yılda 128 milyar YTL´den 315 milyar YTL´ye çıktı.

Bankaların verdiği kredi 32.5 milyar YTL´den 219 milyar YTL´ye çıktı. Ancak, buna
rağmen ekonomi çok iyi gidiyor mu?

Bunu herkes kendisi düşünmelidir!

Yıllardır sanayi üretim endeksi sürekli artmıştır. En son belli olan rakam Aralık ayında açıklandı. Yıllar sonra eksi seviyelerine gelindi. Çok önemli bir sinyaldir, dikkatli izlenmelidir. Madencilik sektörü yüzde 8.4, tekstil yüzde 13.7, giyim sektörü yüzde 8.1, toprak ürünleri yüzde 13.8, makine teçhizat yüzde 11.4 azalma yaşanmıştır. Son yıllarda çok küçük miktarlarda da olsa işsizlik oranında bir azalma eğrisi vardı. Son 3-4 aydır işsizlik trendi, işsizlik eğrisi, başını yukarı kaldırmış, artmaya başlamıştır.

Enflasyon tek haneli rakama getirilmiştir.

Ancak, enflasyon artık nedense bir daha aşağıya inmiyor. Her türlü baskı yapılmasına rağmen, indirmek için kemer sıkma yöntemleri uygulanmasına rağmen enflasyonda artık aşağıya inmez hale gelmiştir.

Düşük gelir grupları büyük çoğunlukla gelirinin tamamını harcadığı ürünlerde enflasyon miktarının resmi enflasyon miktarının üstünde olduğunu görüyoruz. Geçim sıkıntısı açısından bunun son derece önemlidir.

Yıllık yüzde 8 enflasyon var diyorsunuz, ancak gıda ürünlerinde enflasyon oranı yüzde 12.5´dir. Bu gözden kaçırılmamalı. Toplumun harcama düzeyinde düşüşler var bu nedenle piyasada sıkıntılar yaşanıyor

Hükümet politikaları, kendi girişimcisini güçlendirmeye yönelik olması gerekmektedir. Özellikle özelleştirme konusunda dikkatli davranılması gerekir. Avrupa´da ve dünyada özelleştirme, hatta özel şirketin satışında bile çarpıcı örneklerinin yaşanıyor.

Geçen yıl bir Çin firması, bir ABD petrol firmasını 18.5 milyar dolar vererek almaya kalkıştı, ABD senatosu ayağa kalktı, ihaleyi kazanmalarına rağmen vermediler. Daha Geçtiğimiz yıllarda Fransızlar´ın meşhur Danone firmasını Coca Cola satın aldı, Fransızlar ayağa kalktı, vermediler. Özel sektörün birbirine satışına bile izin vermiyorlar.

Almanya, Hollanda daha sonra stratejik sektörlerin yabancılaştırılmamasıyla ilgili kararlar aldı. İtalya´da finans sektörü özel koruma altındadır. 3 aylık bir dönem özelleştirmeye baktım. Politikalardaki ayrışma nedeniyle özelleştirmeyi bıraktım. Aslında özelleştirme kurulu üyesi yapıldım. Onu da bıraktım.

Yapılan özelleştirmelerin hiçbirinin altında imzam yoktur.

Özelleştirmeye tarafım, ancak her şey sınırsız yabancı sermayeye açılmamalıdır.


Haber : Objektifbakis.com

YORUMLAR
 • İlyas KÜÇÜK   10-01-2010 23:49

  Ak Partili değilim.Amma yorumcuların yazdiğı gibi orda iken iyi ayrıldıktan sonra kötü.Biraz insaf.Aklıma bir fıkra geldide sayın editör yayınlamaz.

 • salih korkmaz    10-01-2010 23:39

  4 sene orda olcaksı yani özelleşmenin başında tum kitler özelleşecek senin imzan olmicak vallahi yalan soylıyorsun buna cöcüklar güler

 • misafir   10-01-2010 21:05

  bunları ak partıdeyken soylemliydiniz sayın şener partiden ayrıldıktan somra zaten bu tarz konuscagınz cok belliydi lutfen ınsanları aldatmayın

 • GEZİCİ   10-01-2010 19:36

  şenerbey bak eğri otur doğru konuş.

 • Güneysulu   10-01-2010 17:50

  Tayyip Erdoğan dan başka bi şey beklenemezdi zaten syra caykur ve et balık kurumunda gitmeden satar onlarıda caykuru ali bayramoğluna et balık kurumunuda cok başarılı bulduğu rize aş satar

 • ahmet şahın   10-01-2010 12:44

  zaten imza atmiş olsan şaşardım surüden ayrılışın daha ıyı anlaşıldı dmekkkı ülkenın kalkınmasını sızın gıbı ler engellıyordu kım adına çalışıyorsunuz oylar bızım.

 • suleyman koç   10-01-2010 11:55

  Yazıklar olsun sana şener bey Yıllarca bakanlık yaptım bu mılletın gözune baka baka icraatlarını anlatırken gözlrınden şimşekler çakıyodu heyecanlanıyodun şimdı çikmış sıkılmadan ben özelleştırmelere ımza atmadım dıyosun pekı ben sana soruyorum ıyi mı yaptın acaba yazıklar olsun dıyorum koltuk ülkenden daha değerlı olmamalı .sana ınanan ınsanlar vardı yazılklar olsun dıyorum ha unutmadan sayın baykal senı Cumhurbaşkanı yapacak neden CHP ye geçmedın.

 • CEVDET KURT   10-01-2010 02:10

  Sayın başkan ağzına şeker hepsine aynen katılıyorum bunların türkiyeyi 50 sen geri götürdüğüne canı gönülden inanıyorum bir çivi çakmadılar her şeyi sattılar bunların gidecek yeri yok bu ülkeyi nezannediyorlar. bunları biraz serbet biraksak yairan olacağız yada irak gibi Allah bunlara daha fırsat vermesin.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.