Ana Sayfa  /  RİZE  /  Evde sağlık hizmeti Rize 'de başladı
  • Facebook da Paylaş
Evde sağlık hizmeti Rize 'de başladı
  • 26-02-2011
  • 1 yorum
  • 3067 okunma
Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, Evde Sağlık Hizmetlerinin sağlık servisini vatandaşın ayağına getirerek kişiye özel bakım olanağı sağladığını bildirdi.

Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde ortalama yaşam süresinin uzamasının nüfusun ve kronik hastalıkların da artmasına neden olduğunu belirtti. 

Bu durumun aynı zamanda kronik hastalıklara bağlı gelişen komplikasyonların tedavileri, rehabilitasyonları, ortaya çıkan sosyal ve psikolojik sorunlarla taburcu sonrası evde bakımlarının nasıl yapılacağı sorununu da oluşturduğunu ifade eden Tepe, şunları kaydetti: 

''Ülkemizde bu bağlamda sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında Evde Sağlık Hizmetleri Uygulaması bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere hayata geçirilmiştir. Evde sağlık hizmeti, teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde ve kronik bir hastalığın takibinde, yatağa bağımlı hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin eğitimli personel ile ev ortamında sunulmasıdır. Bu hizmetle bakım ve rehabilitasyon hizmetleri evde uygulanmakta, tahlil, sonda takılması, pansuman ve benzeri işlemler yapılmakta, sürekli kullanılan ilaç ve tıbbi malzeme raporları yenilenmekte, gerektiğinde diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist desteği sağlanmaktadır. Bu hizmetten yürüyemeyen, yatağa bağımlı, felçli hastaların yanında büyük cerrahi operasyon geçirmiş olanlar, son dönem kanser hastaları ve kronik akciğer hastalığı gibi oksijen tedavisine ihtiyacı olan hastalar yararlanabilmektedir.'' 

Evde Sağlık Hizmetlerinin randevu sistemiyle ve mesai saatleri içinde yürütüldüğünü bildiren Tepe, mesai saatleri dışında ve oluşabilecek acil durumlarda ise 112 Acil hizmetlerinden yararlanılabileceğini vurguladı. 

Sağlık Bakanlığı direktifiyle İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan Evde Sağlık Hizmetleri İletişim ve Koordinasyon Merkezinin bu hizmeti almak isteyenlerin ve alanların talep ve şikayetlerini değerlendirdiğini ifade eden Tepe, şöyle devam etti: 

''Evde Sağlık Hizmetleri için başvuru, hastalar veya yakınları tarafından şahsen veya telefonla yapılabileceği gibi hastalar, aile hekimleri ya da uzman hekimler tarafından bakım almak üzere yönlendirilebilirler. Evde Sağlık Hizmeti birim yetkilisi hastaya ikamet ettiği yerde ziyaret ederek bakım kapsamına alınıp alınmayacağını değerlendirir ve sonucu koordinasyon merkezine bildirir. Hizmetin sunumu öncesinde kişinin veya yasal temsilcisinin onayı alınır. Hastanın bakım ihtiyacının ortadan kalkması, hastaneye yatması, hasta ve yakınlarının isteği veya tedaviye direnç ve uyum sorunu olması durumunda hizmetin faydası sorumlu hekim tarafından sorgulanarak hizmet sonlandırılabilir.'' 

Tepe, Evde Sağlık Hizmetlerinin sağlık servisini vatandaşın ayağına getirerek kişiye özel bakım olanağı sağlanmasının yanında ailenin bir arada tutulması, iyileşmesinin hızlandırılması, bakım maliyetinin düşürülmesi, yaşam kalitesinin artması ve kesintisiz hizmet verilmesi gibi avantajları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, şunları kaydetti: 

 ''İlimizde geçen yıl Eylül ayında başlayan Evde Sağlık Hizmetleri Uygulaması Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi , 82. Yıl Devlet Hastanesi, Kaçkar Devlet Hastanesi, Çayeli Devlet Hastanesinin yanında tüm ilçelerimizdeki toplum sağlığı merkezlerinde verilmektedir. Her birimimizde en az eğitimli bir doktor, 2 ebe veya hemşire, bir sağlık memuru bulunmaktadır. Vatandaşlarımız Evde Sağlık Hizmetleri başvurularını aile hekimlerinin yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri birimine 444 38 33 ve 213 35 80 numaralı telefonlar aracılığıyla yapabilirler.'' 

YORUMLAR
  • Muhsin EKŞİOĞLU   26-02-2011 15:54

    Uygulanabilirse çok iyi bir hizmet .Uygulamalarınızda başarılar dilerim.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.