Ana Sayfa  /  SİYASET  /  Bu anket MHP'yi uçurdu
 • Facebook da Paylaş
Bu anket MHP'yi uçurdu
 • 10-03-2011
 • 9 yorum
 • 3241 okunma
Yapılan son seçim anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Anket, MHP'yi uçururken, AK Parti'nin oylarında düşüş görüldü.

Türkiye'nin 81 ilinde 4 bin kişiyle yapılan anketin sonucunda partilerin hangi kesimden oy aldığı belirlendi.

Türkiye'nin 81 ilinde 4 bin kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan kamuoyu yoklamasına göre AK Parti en fazla oyu ev kadınlarından, CHP memurlardan, MHP ise işsiz seçmenden alıyor.

İlk kez GPS'li El Terminali teknolojisi kullanılarak 15-21 Şubat arasında yapılan araştırma çerçevesinde seçmen tercihleri mercek altına alındı. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 8.98'i memurlardan, yüzde 32.34'ü işçi/özel sektörden, 9.39'u işsizlerden, 8.38'i emeklilerden, 24.91'i serbest meslek sahiplerinden, 16'sı ise ev kadınlarından oluşuyor. Bu kişilerin yüzde 17.99'u 18-24, yüzde 32.86'sı 25-34, yüzde 26.53'ü 35-44, yüzde 22.62'si 44 ve üzeri yaş aralığında. Eğitim durumları açısından ise dağılım şöyle: yüzde 22.15'i ilkokul ve daha alt düzeyde, yüzde 16.76'sı ortaokul, yüzde 45.68'i lise ve yüzde 15.41'i üniversite mezunu.

MESLEKLER VE TERCİH

Araştırma, partilerin oy aldıkları grupların mesleki açıdan farklarını detaylı bir şekilde ortaya koydu. Buna göre, AK Parti'nin en fazla oy aldığı grup, yüzde 58.83 ile ev kadınları oluyor. CHP en çok oyu memurlardan, MHP ise işsiz seçmende alıyor. Buna paralel olarak AK Parti orta gelir grubundan daha az destek alıyor. Bu grupta en fazla oy alan ise CHP.

CHP-BDP İTTİFAKI SORUSU

Araştırmanın en can alıcı noktalarından biri de seçmene deneysel koşullama yöntemi ile yöneltilen CHP-BDP ittifakı sorusu. Kendi başına oy potansiyeli yüzde 4.5 civarında olduğu belirlenen BDP, CHP ile ittifaka giderse dengeler AKP aleyhine değişiyor.  İttifak halinde AKP'nin oyu yüzde 3 puan azalırken, CHP'de 6, MHP'de ise 1 puanlık artışa yol açıyor.

KARARSIZLAR AZALDI

İKSARA'nın şubat ayında yaptığı Siyasal Tercihler araştırmasında seçmene 'Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusu yöneltildi. Bu soruya 'AK Parti' yanıtını verenlerin oranı yüzde 44 olurken, 'CHP' diyenlerin oranı yüzde 24, MHP diyenlerin oranı ise yüzde 14'te kaldı. Toplumun yüzde 10'u halen kararsız olduğunu belirtiyor. Kararsızlar dengeli dağıtıldığında ise AK Parti'nin oyu yüzde 48'e, CHP'nin oyu yüzde 28'e, MHP'nin oyu ise yüzde 15'e yükseliyor. Bu verilere göre, MHP hiçbir durumda baraj sorunu yaşamayacak.

MHP GENÇ ERKEKLERDE İKİNCİ PARTİ

Araştırmada dikkati çeken bir başka konu ise gençlerin tercihlerinde AK Parti'nin hem kadın, hem de erkek seçmende birinci sıraya oturması. MHP ise, erkek seçmenler kategorisinde, CHP'yi geçerek, ikinci parti konumuna yükseliyor. Öte yandan, Türkiye'nin genç seçmenleri ülkenin genel olarak kötüye gittiği kanısında. Her ne kadar AKP'li gençlerin yüzde 86'sı 'Ülke iyiye gidiyor' dese de, toplamda bu yanıtı verenlerin oranları yüzde 46. 53'te kalıyor.  'Kötüye gidiyor' diyenler ise yüzde 51.74 civarında.

5 AKP'LİNİN BİRİ ÜSLUBU BEĞENMİYOR

Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de, Başbakan Erdoğan'ın heykel, içki yasakları ve stat açılışındaki protestolara karşı gösterdiği tavırların genç seçmenleri rahatsız ettiğinin ortaya çıkması. Parti farkı gözetmeksizin gençlerin yüzde 51.74'ü Başbakan Erdoğan'ın bu üç konudaki tavırlarını desteklemediğini, yüzde 45.75'i ise desteklediğini söylüyor. AK Parti seçmenleri arasında Başbakan Erdoğan'a destek verenlerin oranı yüzde 78.28 olurken, desteklemeyenler ise yüzde 20 civarında. Bu, her 5 AKP seçmeninden birinin Erdoğan'ın çıkışlarından rahatsız olduğunu gösteriyor. Diğer partilere oy veren genç seçmenlerde ise, Erdoğan'ın tavırlarından rahatsızlık duyma oranı bir hayli yüksek. Buna göre, CHP seçmeninin yüzde 83.93'ü, MHP seçmenin yüzde 65.52'si, BDP seçmenin yüzde 64.29'u, kararsızların ise yüzde 65.75'i, Erdoğan'ın son çıkışlarından rahatsızlık duyuyor.

SEÇMEN İKİYE BÖLÜNÜYOR

Araştırmayı yöneten New York Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selçuk Şirin ve Okan Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin, Akşam gazetesinden Şenay Yıldız'ın sorularını cevapladı.
 
BDP-CHP ittifakı neden AKP aleyhine sonuçlanıyor?

İttifak sonucu CHP Batı bölgelerinden kaybediyor belki ama, BDP'nin güçlü olduğu yerlerden aldığı ek oylarla bu açığı fazlasıyla kapatıyor ve 30 puan sınırını rahatlıkla aşıyor. Bir de muhtemelen AKP'ye Kürt açılımı nedeniyle verilen oyların bir kısmı CHP'ye geçiyor diyebiliriz. Çünkü ittifak durumunda AK Parti'de gözle görülür bir oy düşüşü söz konusu. Ayrıca, ittifak senaryosunun sonuçlarını sadece puan olarak değil, net milletvekili olarak da ölçmek gerek. Asıl o noktada bir ittifak en çok AK Parti'yi etkileyecektir. Zira, AK Parti en az oyla en çok milletvekilini bu bölgeden çıkarıyor. 2007 yılında Diyarbakır'daki sonuçları incelersek, bunu net şekilde görebiliriz.

Genç seçmenlerin daha kaygılı olmasının sebebi ne olabilir?

Gençler ülkenin geleceği konusunda biraz somut kriterler silsilesine bakarak bu sorularımıza yanıt veriyorlar. Onların önünde hayata atılmak, iş bulmak, ev kurmak gibi ciddi ve çözülmemiş meseleler olduğu için ülkenin gidişatı en çok onları etkiliyor. Ben geçmişinde psikoloji eğitimi olan bir kişi olarak, bu kadar kaygılı bir kuşak yetiştirdiğimiz için bizlerin de endişe etmesi gerektiğini düşünüyorum.

'Türkiye iyiye mi, kötüye mi gidiyor?' sorusuna AKP seçmeni dışındakilerin yüksek oranda kötüye gidiyor yanıtını vermelerinin sebebi nedir?

Türkiye'deki kamplaşmanın en çok kendisini gösterdiği yer burası. Türkiye'de seçmen tam ortadan ikiye ayrılıyor. AK Parti'ye oy veren kesimle, vermeyen kesim aynı resme bakıp bambaşka sonuçlar çıkarıyor. Birinin 'iyi' dediğine öteki 'kötü' diyor. Türkiye'deki kutuplaşmaları aşan yeni bir vizyon, yani üçüncü yol önümüzdeki dönemde başarılı olabilir. Çünkü hiçbir toplum bu kadar süreyle iç gerilimi kaldıramaz.

MİLLİYETÇİLİK ÜST NOKTADA

MHP'nin genç erkekler arasında ikinci parti olduğunu görüyoruz. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Benim diğer bir çalışmamda ortaya koyduğum gibi milliyetçilik gençler arasında oldukça üst bir noktada. Nilüfer Narlı'nın gençler arasında yaptığı mülakatlardan da bu sonuç çıkıyor. Milliyetçiler, gençler arasında ve özellikle üniversiteli olmayan erkekler arasında yükselişte.

Kararsızları neye göre dağıtıyorsunuz?

Kararsızları, 'dengeli' yöntemiyle dağıtıyoruz. Özetlemek gerekirse bu, kararsız seçmenlerin araştırmamızdaki diğer sorulara verdiği yanıtları devreye sokan bir formülasyon. Kararsızların, Türkiye'nin gidişatı, lider beğenisi, hükümetin icraatları ve eğitim/yaş gibi demografik sorulara verdiği yanıtlara bakarak olası oy oranlarını tespit ediyoruz. Bu anlamda, İKSara şubat anketinde kararsızların üçte ikisinin AK Parti'ye oy vermeyeceklerini biliyoruz. O nedenle, kararsızları dağıtırken, seçmenlerin oy oranından farklı, yani dengeli bir oran kullanıyoruz.

 

YORUMLAR
 • hasan sarı   18-03-2011 02:51

  mhp lambalarını söndürse seçime kadar hiç faalıyet yapmazsa oyu yuzde 15 dır hadı oradan mhp yuzde 15 çıkmışta şaşırıyorlar 12 sene önce yuzde 18 oy alan partıyı haleen kabüllenemeyen zihnıyete yüh olsun size inat seçime 1 hafta kala çalışacam her ülkücü 50 oy getırecek patlayacaksınız hüsrana uğrayacaksınız

 • uğur   11-03-2011 00:57

  Birileri hayal kurmaya bayılıo her seçim öncesinde benim insanlar olmasını istedikleri şeyleri gerçekmiş gibi sitelerde yorum olarak yazmaya bayılıo. tamam akp nin gitmesini istiyosunuz ama unutmayın ki bundan tam 4 yıl öncede gitmsini çok istiyodunuz savaşıodunuz akp daha büyük bi oranla geldi bu defada başbakan partisinden ve kendinden çok emin o yüzden eskiye oranla çok çalışmıo seçimi tamamen cepte görüyo ve tek derdi gelecek dönemde daha iyi olarak nasıl bi ekiple çalışırım onun derdinde.Merak ediyom AKp nin yüzde 35 aldığı bi seçimde yada ankette geriye kalan oyları kimlere dağıtıyolar. Bu arada mercan sen o bahsettiğin Başbakanın elindeki anketi odatv de mi okudun :))

 • İsmail Yıldız   11-03-2011 00:04

  AKP yaptığı anketlerde 35 'i geçemediğini genel merkezden ilgili arkadaşlardan duyuyoruz. bu seçime doğru daha azalacak gibi gösteriyor. bence seçime doğru AKP daha net olmalı daha ülkeye ve millete dönmeli yolsuzluk yapan partililerinden desteği çekmeli tarıma ve hayvncılığa öz kaynaklara dönmeli HES gibi milli sermayenin dışarıya çıkarılmasını engellemeli. Yoksa sandık tat vermez. Soru işaretleri çok..

 • m.zeki   10-03-2011 23:57

  seçimde kim uçacak dıye bellı olur

 • ahmet   10-03-2011 21:53

  Evet Asıl Anketı Mıllet Yapacak Bye Bye Akepe

 • ismail   10-03-2011 21:18

  oyum hak ve eşitlik partisi . osman pamukoğluna

 • serseri053   10-03-2011 18:58

  m.k aynen katiliyorum haber53 adminleri her hafta bir anket yayinliyorsunuz anketle yatip kalkmaya basladiniz galiba baska habermi bulamiyorsunuz

 • Mercan   10-03-2011 15:54

  Sayın Başbakan ın elindeki ankette Ak Partinin oy oranın yuzde 35 oldugu yonundekı duyumlar oldugu bılgısını paylaşmak ısterım. Halk olarak bunun boyle olup olmadıgını da kısa zaman sonra Sayın Başbakanın kamuoyuna verecegı mesajlar ıle daha net anlaşılacağı kanaatındeyım. Bekleyelım gorelım Mevlam neylerse güzel eyler.

 • m.k   10-03-2011 15:33

  az kaldı asıl anketi 12 hazıranda halk yapacak

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.