Ana Sayfa  /  RİZE  /  Kaçkar dağlarında doğa eğitimi
  • Facebook da Paylaş
Kaçkar dağlarında doğa eğitimi
  • 25-08-2011
  • 0 yorum
  • 3070 okunma
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle yürütülen Kaçkar Dağları'nda Doğa Eğitimi Projesi kapsamında 11'inci eğitim verildi.

Doğa Eğitimi Projesi yürütücüsü Oğuz Kurdoğlu, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın desteğiyle yürütülen Kaçkar Dağları'nda Doğa Eğitimi Projesi kapsamında 11'inci eğitimin Kaçkar Dağları Milli Parkı ve yakın çevresinde verildiğini belirtti.

Projenin ilk defa Termessos Milli Parkı'nda 1999'da yapıldığını, Kaçkar Dağları'nda sürdürüldüğünü ifade eden Kurdoğlu, ''Kaçkar Dağları'nda doğa ile bilimi buluşturmamızın 11'inci yılındayız. Türkiye'nin en eski doğa eğitimi kursuyuz. Geçen sürede 600'ün üzerinde araştırma görevlisi ve üniversite öğrencisine doğa eğitimi verdik. Kaçkar Dağları'nda düzenlediğimiz doğa eğitiminde araştırma görevlisi ve üniversite öğrencilerine doğa eğitimi verirken bu yıl sayısı 49'a yükselen doğa eğitimi ve bilim okullarının da proje yürütücülerini yetiştirdik. Pek çok katılımcı da ülkemizin üniversitelerinde akademisyen olarak veya en nitelikli sivil toplum örgütlerinde görev yapıyor'' dedi.

Proje kapsamında doğada bilimle buluştuklarını ifade eden Kurdoğlu, ''Ekolojik kavramlara genel bakış, buzullar, küresel iklim değişimi ve ülkemizdeki etkileri, korunan alanlar, ekoturizm ilişkileri, Türkiye'nin yaban hayatı gibi konular eğitimimizin temel konularını teşkil ediyor. Doğa eğitimini uygulamalı olarak gerçekleştiriyoruz. 2 dönem halinde gerçekleştirilen eğitimlerimize Türkiye'nin farklı üniversitelerinden, doğayla ilgili, alanında uzman bilim insanları katılıyor'' diye konuştu.

Ayder Yaylası'nda yapılan derslerin ardından uygulamalı eğitimin doğa koruma bakımından ülkenin en ayrıcalıklı coğrafyası konumunda olan Rize ve Artvin yöresinde yapıldığını kaydeden Kurdoğlu, şunları söyledi:
''Bu yörede doğa eğitimleri için son derece uygun 3 milli park, 1 tabiat parkı, 3 tabiat koruma alanı ve ülkemizin tek biyosfer rezervi bulunuyor. Bu alanda turizm merkezlerimizin yanı sıra doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanları gibi pek çok koruma ve eğitim alanları mevcut. Eğitim sahamızda bunların dışında Türkiye'nin en bozulmamış doğal ekosistemleri ve geleneksel yayla yaşamının en özgün örneklerinin bulunduğu yaşam yerleri bulunuyor.''

Kurdoğlu, projeyle Kaçkar Dağları Milli Parkı ile yakın çevresindeki bazı korunan alanların sunduğu doğal ve kültürel kaynakları eğitim amacıyla kullanarak çevre bilinci yüksek eğitimli insan grupları oluşturmayı amaçladıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

''Projemizin temel amacı ise ekosistemlerde meydana gelebilecek, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ve biyolojik çeşitliliğe yönelen tehditleri doğru algılayabilen, yüksek çevre duyarlılığına sahip insanlar yetiştirmek. Doğa eğitimi alan kursiyerlerin yakın gelecekte karar mercilerinde bulunduklarında doğa üzerinde gerçekleştirdikleri her türlü proje ya da uygulamanın çevresel etkileri göz önünde bulundurulacak. 10 yıllık deneyimin sonucu olarak doğa eğitiminde Türkiye'de sayılı projelerden biri haline geldik. Eğitimde yakaladığımız başarının sonucu olarak yoğun talep var. Bu yılki kursiyerlerimizi yüksek lisans öğrencileri ve araştırma görevlilerinden seçtik. Öğrencilerimiz doğayı laboratuvar gibi kullandı.''

Kurdoğlu, yaklaşık bir hafta süren eğitimlerde, bölgeyi tanıyan öğretim görevlilerinin ders verdiğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.