Ana Sayfa  /  MEDYA  /  Çay üretimi olmayan yerde paketlemenin işi ne?
 • Facebook da Paylaş
Çay üretimi olmayan yerde paketlemenin işi ne?
 • 07-07-2012
 • 6 yorum
 • 3100 okunma
Türkiye‘nin bir handikabı da gümrük kaçakçılığı...

Mesela çay. Türkiye çay ülkesi. Yerli çayı korumak maksadıyla ithal çaya yüzde 140 gümrük vergisi koyuyor. Verginin yüksek olması yurda kaçak çay sokmayı cazip hale getiriyor. Çok sıkı kontrol lazım. Hayati Yazıcı, “Iğdır ve Konya’da çay paketleme tesisleri faaliyet gösteriyor. Çay üretim bölgesi olmayan yerde paketleme şirketinin ne işi var” diyerek; bu gibi çarpıklıkların giderilmesi gerektiğini söyledi.

Gelelim TTK‘ya. Türkiye İhracat Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi‘nin dediği gibi “Yeni TTK şirketlerin kurum kimliği kazanması, rekabet gücünün artması, şeffaflaşma ve kamu güveninin oluşması için önemli bir zemin ve fırsat hazırlıyor.” Bu da tabii şirketlere devamlılık imkânı veriyor. Sürdürülebilir bir yapıya kavuşuyorlar yani. Hayati Yazıcı, “kayıt dışı”nın “cari açık”tan daha önemli bir problem olduğunu söyledi. Ki, yerden göğe haklı. Bir an önce asgariye indirilmesi lazım kayıt dışının...

(Metiner Sezer - Türkiye)

YORUMLAR
 • mustahsıl   06-08-2012 12:33

  bence çay paketleme fabrıkaları yaylalarda olmasılazım doğu ıllerının hudute yakın yaylalarıne

 • şaka gibi ama   12-07-2012 11:25

  bu çay herkesi zengin müstahsili harap etti

 • Ahmet yazıcı   08-07-2012 18:27

  Evet sayın bakanım. Tüm çay paketlemeleri Rize 'de olsun. Kaçakçılığın yolu ancak bu sekilde onlenir

 • fipek53    08-07-2012 15:44

  Rizelinin.artvinin trabzonun mis gibi çayı dururken.Fadime hala.ayşe ninenin topladığı çayı fazla deyip almayan devlet.Özel sektör vurguncularına nasıl ithalat izni veriyor anlamadım. Bu olay sadece üreticiye değil çaykurun pazarını da perişan ediyor.Derhal yasaklanmalı.Çünki özel sektör bedavaya aldığı yaprağa bile numara çekiyorlar.Çünki 2 tl kuru çay ithal edyorlar.10 tl ye satıyorlar.Eyy devletim neredesun.

 • YAVUZ   07-07-2012 17:58

  şu anda Türkiye kaçak çay cenneti halne gelmiş durumda IĞDIR VAN ADANA İSTANBUL gibi illerde çay paketlemeleri kurulmuş bunların bir kısmı piyasaya bir kısmıda zincir marketlere çay yapıyor televizyonda reklamı çıkıyor falan markette 1 kg çay 5 tl bunun içinde kaçak çay var bu biliniyor ama engellenmiyor sonra karadenizli çayını satamayınca çaykur ve özel sektöre kabahat buluyor isterlerse 1 günde kaçak çay işini bitiriler

 • emil demir   07-07-2012 17:26

  Sayın Bakana sormak lazım Kendi ilçesinden olan DOĞUŞ CAY ın sahibinın Rizede o kadar fabrıkası olmasına rağmen paketleme fabrıkası neden Ordu ilinde bulunuyor.Bakan bey biraz durust olalım lütfen Bile bile guclu şirketleri gormezden gelmek neden marifet olmuşihırsoz herzaman hırsızdır ama benim memleketimde fakirin cenazesi ile zenginin edepsizliği görülmezmiş.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

HABER53, RİZE, RİZE HABERLERİ, GÜNCEL HABER - SON DAKİKA HABERLER © 2015
Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.