Ana Sayfa  /  RİZE  /  Ayder'de Boğa Güreşleri
  • Facebook da Paylaş
Ayder'de Boğa Güreşleri
  • 09-06-2013
  • 1 yorum
Çamlıhemşin ilçesinde düzenlenen 19. Çamlıhemşin Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali, boğa güreşleriyle sona erdi.

 

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 
 
Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, güreşlerden önce yaptığı konuşmada, dünyanın hiçbir yerinde olmayan Ayder  Yaylası'nın doğal güzelliklerini turizmin hizmetine sunmaya devam ettiklerini söyledi.
 
Yaylanın doğal güzelliklerinin festival ile tanıtılmaya çalışıldığını ifade eden Melek, "Doğal güzelliklerin bitki örtüsünün dünyanın hiçbir yerinde olmadığını biliyoruz. Bu güzellikleri 12 ay turizmin hizmetine sunmak için çalışıyoruz. Festivaller ulusal boyut kazandı. Artık bu tür festivallere uluslararası boyut kazandırmak istiyoruz" dedi.
 
Ayder Yaylası'nda deste, ayak, küçük orta, büyük orta ve baş kategorilerinde yapılan güreşlere Rize'nin ilçeleri ile Artvin'in Yusufeli ve Murgul ilçelerinden 65 boğa katıldı. 
 
Güreşlerde Nurten Aykut'un Kibar adlı boğasının güreşler boyunca talimatlara uyması dikkat çekti. Aykut, boğasını güreş alanından çıkarırken bağlama ihtiyacı duymadı. boğa sahibinin bütün komutları ile birlikte güreş alanından çıktı. Aykut'un boğası, müsabakalar sonunda birinci oldu.
 
Çelik, Lider'in sözünü dinlediğini belirterek, "Kibar yedi yaşında. Küçüklüğünden bu yana ben büyütüyorum. Ceviz, fındık, mercimek ve arpa ile besliyorum. Bütün komutlarıma uyuyor. Ne zaman 'dövüş' dersem o zaman dövüşüyor. İki tane avladım var, Kibar üçüncüsü gibi. Dövüşü, beni dinleyişi herşeyi ile kibar olduğu için bu ismi verdim" dedi.
 
Küçük orta kategorisi final mücadelesinde ise boğalar aralıksız 45 dakika dövüştü.Dövüş sonunda boğaların vücudunda yaralar oluştuğu gözlendi. Veterinerler yaralı boğaların tedavisini yaptı. Boğa güreşleri sırasında bazı boğalar sahiplerine saldırdı, vatandaşların arasına girdi. Olaylarda bir boğa sahibi hafif şekilde yaralandı. 
 
Güreşlerde dereceye giren boğaların sahiplerine toplam 25 bin lira para ödülü ve çeşitli hediyeler verildi.
 
YORUMLAR
  • fipek53   10-06-2013 10:17

    Boğa güreşi hayvanlara eziyettir.Tasvip edilecek hiçbir yönü yoktur.Yasaklanmalı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE