Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  ABD'nin DEAŞ yalanı! Çok konuşulacak iddia
  • Facebook da Paylaş
ABD'nin DEAŞ yalanı! Çok konuşulacak iddia
  • 30-06-2017
  • 0 yorum
ABD'ye ait askeri helikopterlerin önceki gün terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki bölgeye iniş yaparak yaklaşık 1 saat kalması kafaları karıştırdı.
ABD'ye ait askeri helikopterlerin, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki bölgeye iniş yaparak yaklaşık 1 saat kalması, ABD ve DEAŞ arasında danışıklı dövüş olduğu yönündeki iddialarını yeniden gündeme getirdi. Şimdi kafalardaki soru; ABD DEAŞ'ın liderlerini kurtarıyor mu?
 
Fotoğraf ve görüntüler DEAŞ'ın elindeki Kerkük'ün 30 km güneybatısında ve Havice'nin kuzeyindeki Saadiye köyü kırsalından...Görüntüler 28 Haziran 2017 tarihinde kaydedildi. ABD menşeili bir Chinook ve 6-7 Taarruz helikopteri DEAŞ'ın elindeki alanlara iniyor ve yaklaşık bir saat orada kalıyor.
 
Bölgesel kaynaklarca görüntüler "Ya DEAŞ'a malzeme (silah-teçhi-zat-mühimmat) indiriyorlar yada bazı DEAŞ yetkililerini kaçırıyorlar" şeklinde yorumlanıyor. Benzer ifade, iddia ve görüntüler başta Musul operasyonu olmak üzere, diğer DEAŞ'la mücadele alanları için de gündeme gelmişti. ABD Başkanın Trump'ın seçim kampanyası döneminde "DEAŞ'ı ABD'li yetkililer kurdu" sözünü de unutmamak gerekiyor.
 
Görüntüler, bir kaç gündür Havice'deki DEAŞ grupları ve liderleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra daha da anlam kazanıyor. Görüntüler, Peşmergelere ait bir tahkim alandan.
 
Görüntülerin bu noktadan çekilmiş olması ve yapılan operasyonun taktik hareketleri, operasyonun DEAŞ'a karşı yapılan bir operasyon olma olasılığının oldukça azaltıyor. Görüntüler Kırkuk24 ve NRT kanallarına ait.
 
"RAKKA OPERASYONU İLE DEAŞ'I KAÇIRACAKLAR"
 
Haseke Ulusal Devrim Güçleri ve Muhalifleri Topluluğu Başkanı Hişam el - Mustafa, 12 Haziran'da Şanlıurfa'da bir otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD öncülüğünde başlatılan Rakka operasyonuna ilişkin, "Rakka operasyonu ile DEAŞ militanlarının o bölgeden kaçmasına ve uzaklaşmasına göz yumacaklar farklı alanlarda ve farklı bölgelerde yine aynı güçler onları kullanacaktır." dedi.
 
 
DEAŞ ELEBAŞLARINI RAKKA'DAN KAÇIRDI
 
Operasyonda bölgedeki DEAŞ unsurlarının kaçmasına da göz yumulacağını savunan Mustafa, şöyle devam etti: Şu an yapılan bombardımanda DEAŞ ölmüyor, öldürülmüyor, ölen yine halktır. Savaşacak olan hangi DEAŞ diye sorduğumuz zaman karşımıza oranın yerleşik halkı çıkıyor, savaşıp ölecekler. Rakka operasyonu ile DEAŞ militanlarının o bölgeden kaçmasına ve uzaklaşmasına göz yumacaklar farklı alanlarda ve farklı bölgelerde yine aynı güçler onları kullanacaktır. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, ABD destekli terör örgütü PYD/ PKK'nın Rakka kent merkezini üç yönden kuşatarak kenar mahallelere ulaşmasıyla, terör örgütü DEAŞ kentteki önemli elebaşlarını daha doğudaki Deyruz Zor iline bağlı Mayadin ilçesine taşıdı. DEAŞ'ın aralarında Irak eski Baas rejimi subaylarının da bulunduğu üst düzey 10 elebaşı, bir hafta önce Mayadin ilçesine yerleşti. Burada, örgütün askeri planlarını yapan kademesi tarafından, iki operasyon odası kuruldu. DEAŞ'ın elebaşı kadrosunun kente sivil şekilde ve ayrı ayrı geldiğini belirten kaynaklar, teröristlerin yeraltına inşa edilen büyük sığınaklarda saklandığını dile getirdi. Yerel kaynaklara göre, Rakka'da bulunan Irak, Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika kökenli çok sayıda elebaşı, geçen hafta Elbu Kemal kentine ulaştı. Elbu Kemal'e gelenler sığınaklar ve kalabalık mahallelerdeki evlere yerleştirildi.
 
Kaynaklar, örgütün yakında Rakka'dan çekildikten sonra Deyruz Zor ve Mayadin'de yaşanacak çatışmalar ve Irak ile Suriye arasında hareket alanı kazanmak için yeniden yapılanmaya gideceğini belirtti.
 
ABD'nin öncülük ettiği Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu, Rakka (kent merkezine yönelik) operasyonunun 6 Haziran itibariyle başladığını duyurmuştu.
 
Birleşmiş Milletler (BM), Rakka'da 1 Mayıs tan bu yana 87 bin 200 sivilin yerinden edildiğini, hava saldırılarına maruz kalan kentte 400 bin sivilin güvenliğinden endişe edildiğini bildirmişti. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da Rakka'da 40 bin çocuğun ateş hattında kaldığını duyurmuştu.
 
YENİ BİRLİK
Etiketler : ABD'nin - DEAŞ - yalanı! - Çok - konuşulacak - iddia -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE