Ana Sayfa  /  RİZE  /  AK Parti Rize Milletvekili Ayar Açıklaması
  • Facebook da Paylaş
AK Parti Rize Milletvekili Ayar Açıklaması
  • 14-07-2017
  • 1 yorum
AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (ÇAYKUR) kota artırımı ile özel sektörü disipline ettiğini bildirdi.
AK Parti  Rize  Milletvekili Hikmet Ayar,  Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (ÇAYKUR) kota artırımı ile özel sektörü disipline ettiğini bildirdi.
 
Milletvekili Ayar, yaptığı yazılı açıklamada, çayda müstahsilin randevulu sistem ile rahata eriştiğini, yaş işleme kapasitesinin artırılması ile üreticinin elinin güçlendiğini ifade etti.
 
ÇAYKUR'un günlük yaş çay işleme kapasitesinin 8 bin 500 tonun üzerine çıktığını, uzun vadede hedefin 10 bin ton olduğunu vurgulayan Ayar, "ÇAYKUR, eğer çayda tam manasıyla oyun kurucu olmak istiyorsa gücünü biraz daha arttırması gerekiyordu ve arttırdık. Özel sektörün artık çok daha dikkatli olması gerekiyor. Özel sektörün ÇAYKUR'un üzerinde fiyat vermesi çayda gelinen noktayı gösteriyor. Geçmişte bunlar hayal edilemezdi. ÇAYKUR kota artırımıyla özel sektörü disipline etti."
 
Kapasite arttırmayla birlikte çayın işleme süresinin azaldığına dikkat çeken Ayar, şunları kaydetti: 
 
"Çayın işlenme süresini 45 günden 35 gün seviyesine indirdik. Bu çayda kaliteyi getiriyor. Geçmiş çayı işlemekle çayın kalitesinden de ödün vermiş oluyorduk. Tekrar kaliteyi kazanmaya başladık. Kapasiteyi arttırmakla sadece üreticinin daha iyi fiyata çayını satmasının yanında kaliteli çayda işlemiş oluyorsunuz. Özel sektörde sistemin içerisinde kendisini geliştirmek zorunda kalıyor."
 
Ayar, ÇAYKUR'un varlık fonuna devredilmesinin olumsuz değil, aksine daha olumlu yansımalarının olacağını aktardı.
Etiketler : AK - Parti - Rize - Milletvekili - Ayar - Açıklaması -
YORUMLAR
  • bozo   15-07-2017 11:54

    sayın vekiller sayın il başkanları oda başkanları rize için ne zaman çalışmaya başlayacaksınız ovit tüneli bitmek üzere ikizdere rize arasındaki yolda 5 senelik iş var nerdeyse hiç çalışma yok gibi birşey hiç mi çıkıp bakmıyorsunuz syn reisin zorlaması ile zorla bir şeyler yapılıyor onlarda yarım yamalak meydan projesi rezalet avm rezalet askorozda bir otel yapıldı rezalet ötesi paketleme fabrikası daha modern gözüküyor rize bu kadar yalnız ve acizmi bu nedi arkadaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE