Ana Sayfa  /  AK PARTİ  /  Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar
  • Facebook da Paylaş
Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar
  • 05-07-2018
  • 0 yorum
Başbakan Yıldırım, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor, son dönemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım Meclis Başkanı olup olmayacağı sorusuna da "Benim liderim partimizin Genel Başkanı neyi münasip görürse her türlü görevi alırız" şeklinde yanıt verdi. OHAL konusuna da değinen Yıldırım, "Son KHK'dan sonra tamamlanmış olacak" dedi
İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları...
 
Artık seçim bitti geçim zamanıdır. Hayat devam ediyor. Yatırımcı yatırımını planlayacak tatile giden tatilini planlayacak. Bu seçimin ittifaklar arası bir keskin rekabete dönüşmesini istemezdik. İş döndü dolaştı karşı taraftaki ittifak tek bir noktada anlaştı. Adaylarda teke düşüremediler ama anlaştıkları tek bir nokta vardı; Recep Tayyip Erdoğan olmasın ne olursa olsun. Mevcut Cumhurbaşkanının seçilmemesi için bir ittifaktı. Millet gördü. Karşı taraftaki adayların elle tutulur bir şeyleri de yoktu. Bütün bunları vatandaş değerlendirdi. Sonuç ortada açık ara farkla süreç tamamlandı. 11 milyon farkla seçim tamamlandı.
 
"MESAJI ALDIK"
AK Parti'nin oyunda milletvekili sayısında düşme var. Bu bize bir mesajdır. Biz AK Parti olarak bu mesajı aldık.Biz hem Cumhurbaşkanı adayımızla hem milletvekili seçimlerinde aynı sütun altında seçime girdik. Ortağımızın kaybolan oyları başka partide bizim oylarımız ortağımızda. Yeni sistemde artık uzlaşma kültürünün gelişmesi gerekiyor. Yeni dönemde meclisin önemi artıyor. Eski dönemde iktidar partisi ne isterse ol oluyor. Şimdi hükümet teklif veremiyor. Tek istisnası var bütçe kanunu. Bu Meclis'in yasama konusunda mutlak gücünü gösteriyor.
 
(Meclis Başkanlığı sorusu) Benim liderim partimizin Genel Başkanı neyi münasip görürse her türlü görevi alırız. Bu da uzun bir süre değil. Yakında belli olur.
 
"O ZAMAN 'BU İŞ YÜRÜMÜYOR' DEDİK"
Biz iktidara ilk geldiğimizden beri zoruluk yaşıyoruz ama hep sabrettik. İlk günden beri sistem mutlaka değişmeli dedik. Askerler bize 8 ocak'ta muhtıra verdi, laiklik elden gidiyor diye. Daha geldiğimiz 1,5 ay olmamış. Nasıl oluyor bu? Her MGK toplantısında aynı sürtüşme...367 icadını çıkardılar. O zaman dedik ki 'Bu iş yürümüyor.' Seçim kararı aldık. Dedik madem bu Meclis'te Cumhurbaşkanını biz seçemeyeceğiz millet seçsin. Referandum yapıldı kabul edildi. Başkanlık sistemi orada şekillenmiş oldu. Bunu devam ettirip tamamlamak gerekiyordu. Sonra Ergenekon, Yakamoz gibi konularla ardından FETÖ gibi konularla uğraştık. 15 Temmuz'u yaşadıktan sonra bu işin dönüşünün olmadığı kanaati yerleşti. O dönemde önceki dönemlere göre gücümüz yoktu, tek başımıza yapamazdık. O zaman da Sayın Bahçeli ile yaptık. 24 Haziran 16 Nisan'ın uygulamasıdır. Ama bizim muhalefet adayları 16 Nisan'ı kabul etmediler. Çıktılar 'Sistemi geri götüreceğiz' dediler.
 
"CUMHURBAŞKANI RAHATI SEVMEYEN BİR ADAM"
Cumhurbaşkanımızla çalışmak hem zor hem kolay. Cumhurbaşkanı rahatı sevmeyen rahat olmak isteyeni de sevmeyen bir adam. Kendi de rahat etmez yanındakileri de rahat ettirmez. Böyle bir iş tutuş şekli var. Alışık olmayan dayanamaz. Bu da memleket meselelerine hassasiyetinden kaynaklanıyor. İstiyor ki hiç bir yerde aksaklık olmasın. Cumhurbaşkanımızla çalışmak keyifli bir iş Kendisini 1978'den beri bilirim. Beraber belediyede çalıştık. İnşallah bundan sonra da birlikteliğimiz devam edecek.
 
"SEÇİM GECESİ CUMHURBAŞKANIMIZ AĞLIYORDU"
Mesela o seçim akşamı İstanbul’da toplanan kalabalığın içinden bir yavrumuzun ayağının sıkışması onu o kadar çok etkiledi ki, duygu doruktaydı. Ağlıyordu telefonda, konuştuk. Ne seçim kazanması, ne o coşku hepsi gitmiş. Bütün dikkatini oraya vermiş. Seçimi kazanmış falan umrunda değil. Telefonda bir baktım çocuğu anlatıp ağladı. İşte sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir lider. Bir ara gelmemeyi düşündü, işler normalleşince geldi.
 
OHAL SONA ERİYOR
Binali Yıldırım, yarın hükümetin son kanun hükmünde kararnameyi (KHK) yayınlayacağını duyurdu ve pazartesi günü açıklanacak yeni kabinenin ardından 20 Temmuz 2016'da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının sona ereceğini söyledi. Yıldırım, son KHK ile ilgili olarak "OHAL kalktığında terörle mücadelenin zafiyete uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler yer alacak" dedi. Yıldırım, "Yeni kabine pazartesi açıklanacak ve OHAL de böylece tamamlanmış olacak. OHAL kalktığında terörle mücadelenin zafiyete uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler yer alacak. Yarın son kanun hükmünde kararnameyi yayınlayacağız." ifadelerini kullandı
 
"GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİSİ DE BEDELLİ"
Başbakan Yıldırım, bedelli askerlik çalışmalarına ilişkin, "Yeni hükümet açıklanacak, önündeki birçok gündem maddesinden bir tanesi de bu olacak." dedi.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE