Ana Sayfa  /  TEKNOLOJİ  /  Bilim adamları bataryasız telefon icat etti
  • Facebook da Paylaş
Bilim adamları bataryasız telefon icat etti
  • 07-07-2017
  • 0 yorum
ABD'li bilim insanları ortamdaki enerjiyi kullanan bataryasız cep telefonu icat etti.
Science Daily'de yayımlanan habere göre, Washington Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, , şarj aleti ve kablo derdine son vermesi ümit edilen, ortamdaki radyo sinyallerinden veya ışıktan elde ettiği birkaç mikrovatlık enerjiyi kullanan bataryasız cep telefonu icat etti. Bu icatla birlikte bilim insanları, en modern hücresel iletişim araçlarında var olan enerji açı basamağını ortadan kaldırdı..
 
Ekibin, bataryasız cep telefonuyla Skype aramaları da yaptığı, bunun da, ticari ve hazır içeriklerle oluşturulan prototipin, konuşmayı alıp iletebildiği ve merkez istasyonla iletişim kurabildiğini gösterdiği belirtildi.
 
Konuşmanın yarattığı küçük titreşimlerden fayda sağlayan bataryasız cep telefonu prototipinde, kullanıcıının 'aktarma' ve 'dinleme' durumları arasında geçiş yapmak için bir butona basması gerekiyor.
 
Telefonun radyo sinyallerini alması ve aktarması için özel bir merkez tasarlandı ve prototipin, üç buçuk mikrovatlık enerjiye ihtiyaç duyduğu bildirildi.
 
Isı sensörleri gibi ortam enerjisine dayalı diğer bataryasız teknolojiler, enerjiyi fasılalı muhafaza ederken, geliştirilen telefonun sürekli çalışması için sohbetin sürmesinin yeterli olduğu vurgulandı. Ekibin, bataryasız cep telefonu üzerinden video aktarımı üzerinde de çalıştığı belirtildi.
Etiketler : Bilim - adamları - bataryasız - telefon - icat - etti -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE