Bugünün oda ve borsaları kendilerini yenilemelidir!
Ali Kemal ATİK
[email protected]
.


Özellikle Rize Ticaret odası tüccarın menfaatini düşünerek kağıttan bile para alma işlerini bir yana bırakmalıdır! Yıllık alınan parayı zaten söylememe gerek yok... Ticaret odaları tüccarın ticaretini geliştirmesi için vardır...Dün ne ise bugünde aynı sistem devam etmekte...Kim gelirse gelsin değişecek bir şey de yoktur.

 

Ülkemizde sivil toplum örgütlerinin ne kadar içi boşaltılmış bir sistemde yönetildiği aşikardır. İlla bir şeyin başında olmak hizmet edeceğiniz anlamı taşımıyor. Ne kadar para zengini olursanız bir şeyin başında olma durumunu ortaya koymuyor. Bana sorarsanız günümüz şartlarında ziraat odaları, esnaf odaları, ticaret odaları, şoförler odası ve buna benzer bir sürü sivil toplum kuruluşları kadar fuzuli bir şey yok. Bu yapılara da gerek yok!

 

Devletimiz bu ticaret yapan kuruluşlara neden yol vermiş onu da bilmiyorum zaten. Dikkat edin diyorum ki ticaret yapan! Tüccarın gelişmesi için bir şeyler yapan demiyorum. İllada hakları savunmak için bir odamız mı olması gerek acaba merak ediyorum. Yok ihaleye girmek için illada ticaret odasından belge, yok esnaf odasından belge!

 

Bugünün odaları yeniden yapılandırılmalıdır. Nasıl ki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan dünya beşten büyüktür diyerek bu yobazlaşmış yapının acilen değişmesi gerektiğini vurgulamıştır, bugünün oda ve borsaları da kendilerini yeniden yapılandırmaları gerekiyor...
 

21-09-2017 13:58
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE