Ana Sayfa  /  RİZE  /  Çayeli Bakır işletmeleri ne yapmak istiyor?
 • Facebook da Paylaş
Çayeli Bakır işletmeleri ne yapmak istiyor?
 • 10-01-2017
 • 12 yorum
Çayeli Bakır işletmelerinin yıllar geçtikçe yaptığı açıklamalar birbirinin aynısı! Tarihler değişiyor ama açıklamalar hep aynı.

Tarih 14 Aralık 2012

Çayeli Bakır İşletmeleri Halkla ilişkiler sorumlusu Ercan Balcı yaptığı basın toplantısında, “2017-2018 yılında Çayeli Bakır işletmelerinin cevher bulmaması halinde kapanacağını’ ifade etmişti.

 

Tarih 10 Ocak 2016

Çayeli Bakır işletmeleri genel müdürü Anderson 10 Ocak 2016 tarihinde yaptığı açıklama da  4 yıllık rezervlerinin kaldığını' ifade etmişti.

 

Tarih 26 Aralık 2016 (Çayeli Bakır işletmelerinin kendi sitesinden alıntıdır)

ÇBİ Genel Müdürü Iain Anderson, yaptığı yazılı açıklamada, yeni maden rezervleri bulmak için maden arama çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Çayeli Bakır İşletmeleri'nin (ÇBİ) maden arama çalışmalarına ara vermeden devam ettiği bildirildi.

ÇBİ Genel Müdürü Iain Anderson, yaptığı yazılı açıklamada, yeni maden rezervleri bulmak için maden arama çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Anderson, 2019 yılında maden ömrünün tamamlanmasını ve madenin kapanmasını öngördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gerek çalışanlarımız gerekse firmamız için yeni imkanlar bularak faaliyetlerimizi devam ettirmek istiyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz maden arama çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Faaliyetlerimizi yaklaşık 33 köyü kapsayan ruhsat alanımızda yürütüyoruz. Şimdiye kadar bu çalışmamızı anlatmak için ziyaret ettiğimiz bütün komşularımız bizlerden desteklerini esirgemedi. Bu vesileyle kendilerine tek tek şükranlarımı sunuyorum."

Tarih 10 Ocak 2017

Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü İan Arderson, dünyada maden sektörünün zor günler yaşadığını ifade ederek "Dünya piyasalarında bakır fiyatı taban yapmıştı. Küçük bir yükselme var. Bunun armasını bekliyoruz. Biz harcamalarımızı TL üzerinden yaparak ürettiğimiz bakırı dolar üzerinden sattığımız için doların yükselişi ile kar elde ettiğimiz düşünülebilir. Ama aslında öyle değil. Çünkü, doların artışına bağlı olarak vergi yükümüz de arttı. Neredeyse ucu ucuna zarar etmeden yılı kapattık. Çayeli Bakır İşletmeleri'nin kar elde etmediği ilk yıl oldu. 2017 yılının daha iyi olmasını bekliyoruz. 2017 yılında 1.2 milyon ton ham cevher üretmeyi hedefliyoruz. Çayeli Bakır İşletmeleri rezervlerinin sonuna geliyor ve kapanma aşamasına yaklaşıyor. Madencilikte üretim süreçleri bizim açımızdan daha da zorlaşmaya başlıyor. Dolayısıyla yapacağımız yatırımlar artacak ve ancak gelirler düşecek. Yeraltı madenciliğinde cevherin sonuna yaklaştıkça bu çok normal. Gelirleriniz azalır, maliyetleriniz yükselir" dedi.
 
2021 yılında faaliyetler duruyor
 
Anderson, yaptığı açıklamada cevher rezervinin bitmek üzere olduğunu, planlamalarına göre 2021 yılına kadar maden faaliyetlerini tamamlayacaklarını ifade ederek "Metal ve bakır fiyatları biraz yükselirse maden ömrü uzayabilir. Maden ömrü ile metal fiyatları arasında ilişki var. Metal fiyatları düştükçe bizim işleyebileceğimiz karlılık oranı ve mevcut olan rezervin miktarı azalıyor. Fiyatlar artıkça düşük tenorlu cevherleri de işleyebiliyoruz. Maden ruhsat sahamız içerisinde yoğun bir cevher araması yapıldı. Bu kadar arama diğer maden sahalarında yapıldığını düşünmüyoruz. Neredeyse her taşın altına baktık. Ancak yeni rezerv bulamadık. Dolayısıyla mevcut metal fiyatları ve rezerv göz önüne alındığında 2012 yılında madeni kapatacağız" diye konuştu.
 
 
Tarihler değişiyor ama açıklamalardaki metinler hemen hemen aynı. Yıllar geçtikçe açıklamalardaki tarih birkaç yıl öteleştiriliyor. Küçük tarih aralıklarıyla açıklamalar yaparak bir yandan  biz gidersek siz aç kalırsınız diyerek çalışanına göz dağı veriyor. Bir yandan hemen her yıl kar etmediklerini söyleyerek çok vergi verdiklerini söylüyorlar. Diğer yandan biz zaten kar elde etmedik sosyal sorumluluk projeleri gibi küçük çaplı yaptıkları çalışmaların daha aza indireceklerini ifade ediyorlar. Kısacası bizden bir şey istemeyin diyorlar. Eğer isterseniz bakın bu tarihte gideriz diyorlar. Yani açıklamaların geneline bakıldığında gerçeklik payından uzak blöf yaptıkları apaçık görülüyor. Ağlamayana meme verilmez diye bir söz vardır. Bu politikayı yıllardır izliyorlar. Tarihler değişiyor ama açıklamalar değişmiyor.
Etiketler : Çayeli - Bakır - işletmeleri - ne - yapmak - istiyor? -
YORUMLAR
 • sırtlanbakır   14-01-2017 10:21

  yer sömürür sonra der böyle bir firmayız ahh medya dış görünüşünü biliyor içiniz çürümüş sizin kanser almış sizi ölmekten betersiniz

 • çayelinden emin kişi   11-01-2017 16:43

  ÇBİ,yönetimi milleti koyun yerine koymuş.maden sahasından dolayı milletin arazisinde gezilmez oldu çatlaklara adam kaybolur.Konuşuyorlar,efendim bölge heyelan bölgesi imiş ,çayeli bakırdan dolayı olmamış mış,madem öyle efendiler,geçen yıllarda iki katınız birden çöktü,bu damı delil deyil.şimdi çıkmışlar hikaye anlatıyorlar.

 • kanıdonan   11-01-2017 15:58

  eyy güzel memleketlilerim, yaptığınız haber ve yorumlarınıza kanım donuyor demekten başka bir şey bulamıyorum. bir tarafta asgari ücrete çalışıp güvenlik odaları olmadığı için maden başlarına yıkılan insanlar, bir tarafta ise olabilecek en iyi koşullarda çalışıp, rizedeki en iyi maaşları alan sürekli ağlayanlar. bu ikinci grup ve çevresine acaip şaşırmaktayım. özel bir şirketin size daha ne vermesini beklemektesiniz. yoksa sizleri sömürmedikleri için siz onları mı sömürmeye çalışıyorsunuz yada ben bu haberle ne söylenilmek istediğini tam anlayamadım galiba. ama anladığım birşey var çok nankör insanlarız. bence bize blöf yaptılar diye şimdi yemeyip içmeyip greve gidin ve madenin kasa anahtarını almadan asla vazgeçmeyin. asla doymayın, sonra iş yok diye ortalıkta ağlayın. :*

 • empati53   11-01-2017 13:58

  merhabalar.eskiden çbi çalışan bir mühendis vardı,muhannat arar diye biriydi sanırım.onunla bu konu hakkında bir görüşme yapmıştım. kendisi, çbinin maden yatağının çok olduğunu,açık olduğu sürece torunlarınız bile burdan emekli olur,eğer çbi kapatırsa tamamen siyasi bir durumda kapatır demişti.evet çbi ve diğer gavur firmalar türkiyede istenmiyor ama işide iyi yapıyor. bence cengiz çbinin üzerinde dolanıyor.

 • adem   11-01-2017 12:18

  asil maden cevherini almadanmı kapatacak yıllarönce ılk tespıt edilen cevher duruyor.bunu çıkartmak için ıstımlak gerekecek çok yuzeyde usten alınması gerekebilir sadece bu cevher 20 yıllıktır.burda en kalıtelı bakır çınko var derken oyle küçük bir madencılıktenmi bahsedelim bu işin bir boyutu.bitti bitecek demekle bazı kurumlar yardım konusunda çok yuklendiklerinden çbi kapanacak siyaseti güdüyor.bir başka konuda orda satın alma söz konusu. bedavaya halkı topraklarından uzaklaştırmanın senaryoları bunlarıda orda yaşayanlar iyi biliyor.zaten araziler dillere destan bir hal almış göçukler yarıklar çok fazla ve çok tehlıkeli hal aldı çok sürmez. DUNYADA MADENCILIK TARİHİNİN EN BÜYÜK FACİASI BURDA YAŞANABİLİR çünkü kocaman dağ kayıyor.asıl önemli olan bu çbi kapamiş kapanmamiş onu düşünsun ordan para kaldıranlar.mesele yaşamsa, yüzlerce insanımız yaşamını kaybecek yer ustunden KİMSENİN HABERİ VARMI.facia bağıra bağıra geliyor.yetkililer maden çikartılan arazının üsüne ayakları ile gezsınler yarıkları kaymaları görsunler tedbır alsınlar, yarın çok geç olabilir.

 • Bir Dost   11-01-2017 11:54

  Yıllardan beri hem köylüyü hem çalışanı oyalama taktiğiyle bu zamana kadar geldiler.Artık mahkeme yoluyla arazideki kötü şartların madenden kaynaklandığı kesinleşti.Arazi istimlakına başlamak zorunda maden.Burda yapılması gereken köylünün birlik olup madeni sıkıştırmamız lazım artık yeter bu kadar oyaladığınız dememiz lazım.

 • bir Bilen   10-01-2017 21:24

  istimlak etmeleri gereken yerler var bunu Devlete yaptırmak istiyorlar bunun altyapısını hazırlıyorlar. İstimlak edilmesi gereken arazi çok buyük parasını verselerde Yapamayacaklarını biliyorlar Devleti arkalarına alarak cebren istimlak etmek istiyorlar.

  5

  0

  • KÖYLÜ   11-01-2017 13:53

   İSTİMLAK ETMEK İSTEDİKLERİ YER NERESİ,İSTİMLAK ETMEK İSTİYORSALAR GERÇEKTEN MADEN YOK MU DEMEK OLUYOR?

   0

   0

 • Yönetici   10-01-2017 20:55

  Çayeli bakır yönetimi şunu kafasına koşun ,siz gelmeyende bu insanlar yaşıyordu,siz gidinceye bu insanlar yaşayacak.siz bu insanların vatanındaydı çok değerli bir madeni alıp götürüyorsunuz.bu da bizim zararımız.vergi falanda verdiğiniz YÖK,iade bile alıyorsunuz.bu milleti üçüncü sinif görmekten vazgeçin biraz insan olun

 • ORHAN    10-01-2017 17:44

  KOLAYI VAR BİZDEN DOLAYI ZARAR ETMELERİNİ İSTEMEYİZ KAPATIP GİTSİNLER

 • MUZ CUMHURİYETİ MUAMELESİ   10-01-2017 17:22

  Yabancı sermaye ve çayelindeki yönetim kadrosu ülkemizi,hala 3.sınıf bir ülke biliyor ve ona göre davranıyor.Baş röllerde Ercan Balcı ,O da aldığı parayı bilir tabiki

 • Karakartal   10-01-2017 17:16

  Bence yanlış bir başlık attınız.BENCE REST ÇEKİYOR.Yeraltı kaynaklarının işletilmesindeki bu yabancı firmalar bu konuda uzmanlar.Olay şu bizden çok şey istemeyin yakında kapatıyoruz.Konuşmaya geldimi ilçemize istihdama katkı sağlıyorlarmış.Ne yani dünyanın en kolay maden işletmesi denizin dibinde birde dışardanmı adam getireceklerdi.Ali Kemal bey i bukonuda duyarlı olduğu için kutluyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE