Ana Sayfa  /  RİZE  /  Çaykur Geçici İşçilere Kadro Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Facebook da Paylaş
Çaykur Geçici İşçilere Kadro Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • 15-11-2017
 • 6 yorum
Çaykur Geçici İşçilere Kadro Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi...
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinde, ÇAYKUR geçici işçilerine kadro verilmesi önerildi.
 
Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek olan kanun teklifi daha sonra TBMM Genel Kurulu gündemine girecek
 
TBMM’ye sunulan kanun teklifinde 2007 tarihinde yürürlüğe giren kadro kararı hatırlatıldı. Kamuda geçici işçi olarak çalışan işçilere kadro verilmesi kararından sonra geçici olarak çalışan ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin bu haklardan yararlanamadığı ifade edildi. ÇAYKUR geçici işçilerinin sosyal haklar ve ücret bağlamında eşit şartlar istediği belirtildi.
 
ÇAYKUR bünyesinde çalışan geçici işçiler yılın en fazla 6 ayında çalışabiliyor. Kadroya alınmamak için 179 gün çalıştırılan işçilerin geçim sıkıntısı yaşaması kanun teklifinde konu alındı. Yılın geri kalanında bu işçilerin ve ailelerinin geçim zorluğu yaşadığı, sigortalarının olmadığı gibi sosyal güvence sorunlarının ortadan kaldırılması teklif edildi.
 
Teklifin yasalaşması durumunda 5620 sayılı Kanuna geçici bir madde eklenecek. Bu doğrultuda ÇAYKUR bünyesinde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren çalıştırılan geçici işçilerin, bağlı bulundukları bakanlık kadrolarına daimi işçi olarak alınmaları söz konusu olacak. Teklif komisyonda ve TBMM Genel Kurulunda gündeme girecek.
YORUMLAR
 • irfan   18-11-2017 08:26

  haberde söylenen'mevsimlik işçiler altı aydan fazla çalışamıyorr' allah aşkına soruyorum fabrikalarda altı ay sendikacıların dışında kaçtane mevsimlık içı çalışıyor dört ayı bile dolduramayan nice işçi karedellerimiz var. lütfen meseleye ezberden yaklaşmayın çözüm bulmak adına sorun ginermek adına bir şeyler yapın

 • yüce   17-11-2017 14:59

  zaten CHP'nin kafası budur memura işçiye ülkenin parasını hazinesini yedir.ama ülkeye bir çeşme bile yapma becerisi gösterme.zaten sonunuda bu olaylar getirmedimi CHP'nin İstanbul belediyesi ellerindeyken memurların iki katı maaş alan belediye çöpçüleri daha büyük zam isteyince İstanbul bir ay çöp içinde kalmadımı.çaykurda 5 ay çay sezonu var bunun iki ayında ara dinlenme süresi.geri kalan 7 ayda işçi ne iş yapacak bunu biliyorlarmı.

 • kemal şimşek   16-11-2017 21:12

  bence chp yanlış yaptı kadro vermeyın dıye kanun teklıfı yapsaydı akp vekıllerı toptan verın dıyecektı bence yanlış teklıf

 • ismail   16-11-2017 12:41

  Rizeli bir Cumhurbaşkanumuz var ancak geçici işçilerin mağduriyetini bir türli çözemiyoruz. Bu adamlarda işsizlik primi kesiliyor ama boş zamanlarında sigortalı işe de giremiyorlar. bunun kadar saçma bir durum olabilir mi? hem adamı çalıştırma, hem işsizlik kesintisi yap hem de sigortalı işte çalışamazsın de. böyle aptalca bir mevzuat olabilir mi?

 • VATANDAŞ   16-11-2017 11:48

  Şunu 5 ay 29 gün deyip tutmayın 20 yıllık isciyim dokumani önünüze dokeyim 145 gün sadece iki yıl calismisligim var gerisi 120 -130 o dediğimizde kaldırın bu yıl içinde 6 ay sözü verdiler 129 gün calistim artık benden birgun bile fazla çalışana tahamulum yok kimse kusura bakmasın emekli olcam diye yazın aldığım maasimi kışın sigorta primine yatiriyorum ya adamgibi herkes 4 ay yada olması gereken 12 ay nokta.

 • vatandaş Naci   15-11-2017 14:46

  Teklif verilse ne olacık .Önemli olan Kabul edilmesi.Muhalif vekillerin hangi teklifi kabul edildi ki bu edilsin. Fazla ümitli olmamak lazım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE