Ana Sayfa  /  MEMUR  /  Devlet memurları işten atılabilecek
  • Facebook da Paylaş
Devlet memurları işten atılabilecek
  • 20-06-2016
  • 1 yorum
Terörle mücadele kapsamında devlet memurlarına tanınan yargı güvencesi kalkıyor.

Yeni düzenlemelerle birlikte illegal yapılarla bağlantılı isimler memuriyetten atılacak ve bir daha memur olamayacaklar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez" diye 'değiştirin' talimatını verdiği Devlet Memurları Kanunu'nda önemli çalışmalar yürütüldüğü ortaya çıktı. Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca yürütülen çalışma ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki disiplin hukukuna ilişkin madde yeniden düzenlenirken, memura yönelik yargı güvencesi zırhı kaldırılıyor.
 
Sabah gazetesinin haberine göre, Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak düzenleme ile kamuda tespit edilen kriptolar temizlenecek, memuriyetten çıkarılacak. Bu kapsamda yapılan tespitler ve atılacak adımlar şöyle:
 
MİLLİ GÜVENLİK VURGUSU
 
Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanın işine son verilecek. Terör örgütü, legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran, eylem birliği içinde olan bir kamu çalışanı kalmayacak. Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütlere kullandıranlar, propagandasını yapanların işine son verilecek.
 
MEMURLUK ŞARTLARI DİSİPLİN MADDESİ
 
Memurluk şartlarını düzenleyen madde ile disiplin hukukuna ilişkin maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre paralel yapı gibi illegal yapılarla ilişkisi olan kişiler kamuda hiçbir görevde yer alamayacak.
 
DÖNÜŞÜ OLMAYAN İHRAÇ
 
İçişleri Bakanlığı'nca terör bağlantıları tespit edilen ihraç edilecek. İdari yargı kararıyla geri dönüş kapısı kapanacak.
 
İŞ GARANTİSİ BİTİYOR
 
Özel sektörde olduğu gibi işini doğru yapmayanın meslek hayatı bitecek, iş garantisi olmayacak.
 
TERÖR BAĞLANTISI VURGUSU
 
Yasada, terör örgütleri ile bağlantılı kişilerin devlet memuru olmayacağı açıkça ortaya konulacak.
 
UZMANLARIN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLECEK
 
Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek.
 
DOĞU'YA KIDEMLİ PERSONEL
 
Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.

KAYNAKSABAH
Etiketler : Devlet - memurları - işten - atılabilecek -
YORUMLAR
  • GERÇEK VATANDAŞ   21-06-2016 12:17

    HARİKA BİR HABER. BUNUN NERESİ KÖTÜ. DEVLETİNİ MİLLETİNİ SATANLAR, HAİNLİK EDENLERİN DEVLET İŞİNDE NE İŞİ VAR. BENCE GEÇ KALINMIŞ BİLE. BU VATANIN EKMEĞİNİ YE. ONDAN SONRA VATANI BÖLMEYE YAKMAYA YIKMAYA ÇALIŞ.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE