Ana Sayfa  /  EKONOMİ  /  Dolar için kritik toplantı! Fed kararı açıklanıyor
  • Facebook da Paylaş
Dolar için kritik toplantı! Fed kararı açıklanıyor
  • 01-11-2017
  • 0 yorum
Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kilitlenmiş durumda.
Fed'in dün başlayan para politikası toplantısını bugün sona erecek. Fed'in faiz kararı ise Türkiye saati ile 21.00'de açıklanacak.
 
Analistler iki günlük toplantı sonucunda faizlerde bir değişiklik yapılmasını beklemiyor. Tahminlere göre faizler yüzde 1.0-1.25 aralığında sabit bırakılacak.
 
Ancak faiz kararından öte, yatırımcılar kararın hemen arkasından yapılacak açıklamayı çok daha yakından takip edecek ve önümüzdeki dönemde yapılabilecek faiz artırımı takviminin ipuçlarını arayacaklar. Açıklamadan çıkacak ipuçları doların hareketinde de belirleyici rol oynayacak.
 
ARALIK'TA ARTABİLİR
Fed, en son 21 Eylül'deki toplantısında da faizleri değiştirmemiş ve sabit bırakmıştı. Önümüzdeki ay yapılacak toplantıda ise faizlerin çeyrek puan artırılabileceği belirtiliyor.
 
Öte yandan 2018 genelinde de üç kez faiz artışı öngörülüyor.
 
İKİ KEZ ARTIRDI
Fed, en son faiz artırımını Temmuz ayında gerçekleştirmiş ve faizler çeyrek puan yükseltmişti. Böylece sene içinde ikinci kez artırımı yapmıştı.
 
Son 14 ay içerisinde ise toplam 4 faiz artışı yapıldı.
 
YENİ BAŞKAN KİM OLACAK
Öte yandan piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed başkanlığı için kimi seçeceği de yakından izlenmeye devam ediliyor. Kararın yarın açıklanması beklenirken, öne çıkan iki aday piyasaların 'şahin' olarak nitelediği Fed Guvernörü Jerome Powell ile daha 'güvercin' olan Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor.
 
Powell'ı öne çıkaran faktörlerin başında Cumhuriyetçi Parti'yi ve Donald Trump'ın ekonomi hedeflerini desteklemesi geliyor.
 
Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor ise, geliştirdiği para politikası kuramı (Taylor Kuralı) nedeniyle Fed'in bağımsızlığının daraltılmasını isteyen bazı Cumhuriyetçilerin gözdesi. “Taylor Kuralı”na göre, reel faiz oranı enflasyonun 1,5 katına eşit olmalı. Bu Fed’in şu andaki faiz oranının yüzde 4 civarında olması anlamına geliyor.
 
Taylor'un ismi ilk gündeme geldiğindfe dolarda ciddi değer kazançları yaşanmış, dolar/TL kurunda da 3.80 TL'nin üzerine doğru bir seyir izlenmişti.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE