Ana Sayfa  /  RİZE  /  Hikmet Ayar'dan ÇAYKUR açıklaması
  • Facebook da Paylaş
Hikmet Ayar'dan ÇAYKUR açıklaması
  • 15-05-2017
  • 2 yorum
2017 yılı yaş çay sezonu başladı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü birinci sürgün için dönüm başına 400 kg kota belirledi.
2017 yılı yaş çay sezonu başladı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü birinci sürgün için dönüm başına 400 kg kota belirledi.
 
Çaykur’un açıkladığı bu rakama AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar’dan yorum geldi. Ayar, açıklamasında “Çaykur açıkladığı 400 kg kotayı gözden geçirmelidir.” Dedi.
 
ÇAYKUR’UN KURU ÇAY SATIŞLARINDA AZALMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR…
 
Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun kuru çay konusunda yaptığı açıklamalara destek veren ve bu konuda yapılan eleştirilere tepki gösteren AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar “Çaykur Genel Müdürümüzün açıklamalarını bende takip ettim. Birçok konuda haklı. Çaykur’un kuru çay satışlarında azalma söz konusu değil.” Şeklinde konuştu.
 
ÖZEL SEKTÖRÜ DEVRE DIŞI BIRAKIRSAK ÇAYI YÖNETEMEYİZ…
 
Çayda özel sektörün önemine işaret eden Ayar “Ben her zaman söylüyorum ki özel sektör de bizim. Şuan çay işleme kapasitesinin % 50’sini özel sektör yükleniyor. Özel sektörü öcü ilan etmemek lazım ama özel sektörü disipline etmek durumundayız. Biz müstahsilimizi de ezdirmeyeceğiz, özel sektörü de yok ettirmeyeceğiz. Duruşumuz bu olmalıdır. Bir anda özel sektörü devre dışı bırakırsak çayı yönetemeyiz. Şuanda bildiğim kadarıyla özel sektörün elinde kuru çay yok. Bu da yeni dönem için olumlu bir gelişmedir. Özel sektör artık müstahsilden çay almak zorundadır. Doğru dürüst çay almak zorundadır. Çaykur da bu politikalarını bu minval üzerinde belirlerse özel sektör belki hiç fiyat kırmadan hükümetin aldığı fiyatlarla çay aldığını göreceğiz inşallah.” İfadelerini kullandı.
 
ÇAYKUR, AÇIKLADIĞI 400 KG KOTAYI GÖZDEN GEÇİRMELİDİR…
 
Çaykur’un açıklamış olduğu dönem başına kota miktarının bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar “Burada Çaykur kotayı iyi kullanması lazım. Çaykur tarafından açıklanan 400 kg’lık kota miktarı gözden geçirilmesi gerekebilir. Biz telkinlerimizi yaparız ama sonuçta kurumu yönetenleri bilir. Dolayısıyla Çaykur aktif olmak zorundadır.” Diye konuştu.
 
GÜRCÜLERİ ENGELLEYEBİLİRİZ AMA…
 
El birliği çayı sahiplenmeleri gerektiğini söyleyen Ayar “Çay tarımını kendimiz yapmamız lazım. Biz istesek çay bahçelerimizi kendimiz yaparız. Çay bahçelerine dönmemiz lazım. Rize’den milyonlarca dolar çay zamanında çıkıyor. Gürcistan uyruklu vatandaşları Hükümet normalde engelleyebilir; fakat bu sefer karşımıza hemşerilerimiz çıkıyor.” Açıklamasında bulundu.
 
YAŞ ÇAY TABAN FİYATI…
 
2017 yılı yaş çay taban fiyatında bu yıl enflasyonun üzerinde bir artış olacağını belirten Ayar “Sayın Tarım Bakanım ile mecliste bir araya gelerek yaş çay taban fiyatını bir an önce açıklayalım dedim. Sayın Bakan, bu açıklamayı Cumhurbaşkanımız ile beraber yaptığı Çin gezisi sonrasında yapalım dedi. Zannediyorum Cumhurbaşkanımız ile de görüşmüştür. Döndüğümüzde bu konuları konuşacağız. İnşallah zaman kaybetmeden iyi bir fiyatı zaman kaybetmeden açıklayacağız.” Dedi.
Etiketler : Hikmet - Ayar'dan - ÇAYKUR - açıklaması -
YORUMLAR
  • sarı çizmeli mehmet ağa   18-05-2017 22:08

    rize den %75 oy aldunuz %75 istemeyiruk ama enazindan mesutun verduği 33 sent i verun

  • rize'lilerin sesi   17-05-2017 11:53

    Ula Körting kaçsenedur ordasun yapayapa bu açıklamayımı yapturdılersağa.senneişyapasun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE