Ana Sayfa  /  CHP  /  İşte CHP'nin anayasa taslağı
  • Facebook da Paylaş
İşte CHP'nin anayasa taslağı
  • 12-11-2016
  • 0 yorum
CHP anayasa taslağını hazırladı... 8 ana başlık üzerine inşa edilen taslakta kurucu değerlere bağlılık vurgusu yapılıyor. CHP ayrıca, başkanlık sistemine karşı da denge unsuru olan bir cumhurbaşkanlığı öneriyor.

CHP'nin merakla beklenen anayasa taslağının detayları belli olmaya başladı. Anayasa hukukçuları ile bir çalıştay düzenleyen parti yönetimi, hem başkanlık sistemi ve parlamenter sistem konusunda görüş aldı hem de kendi hazırladıkları taslak hakkında bilgi verdi.

Habertürk TV'nin edindiği bilgilere göre CHP anayasa çalışmasını 8 ana başlık üzerine kurdu:
1- Kurucu değerlere bağlı
2- Özgürlükçü
3- Güçlü sosyal devlet öngören
4- Parlamenter sistemi esas alan
5- Güçler ayrılığına dayalı
6- Denge ve denetleme mekanizmaları olan
7- Güçlü ve bağımsız bir yargı
8- Özerk kuruluşları güçlendiren

CHP'nin anayasa taslağında, kurucu değerlerin ifadesi olarak nitelendirilen ilk 4 maddenin korunacağı vurgulanıyor. Anayasanın esası ise "özgürlükleri temel alacak" diye açıklanıyor.
Bu kapsamda devleti değil birey ve insan onurunu öne çıkaran, hak ve özgürlükleri koruyan, sivil toplumu güçlendiren ve sivil denetim ile katılım yollarını açan maddelere yer verildi.

'GÜÇLÜ MECLİS' VURGUSU
Güçlü bir sosyal devlet için yolsuzluğa karşı korunma hakkı ve temel gelir hakkı gibi kavramları da anayasaya koyan CHP'nin taslak metninde en dikkat çeken bölüm ise yürütme başlığı. Parlamenter sistemin korunduğu taslakta, "güçlü meclis" vurgusu yapılıyor.
Meclis'i güçlendirmek için torba kanun yasağı, bazı komisyonlarda eşit temsil gibi yeniliklere yer verilen taslakta, başkana karşı da denge unsuru bir cumhurbaşkanı öneriliyor.

CUMHURBAŞKANININ GÖREVİ
Görev tanımı devletin ve milletin birliğini temsil etmek olarak sınırlandırılan cumhurbaşkanının yetkilerinin de sembolik olacağı ifade ediliyor.
Taslak metinde güçler ayrılığının da etkin bir şekilde çalışması için yargının yasama ve yürütmeyi etkin bir şekilde denetlemesi gerektiği vurgulanıyor, denetim sistemine sivil toplum ve özerk kuruluşlar da dahil edilerek "güç zehirlenmesi"nin önüne geçileceği bilgisi yer alıyor.

Etiketler : İşte - CHP'nin - anayasa - taslağı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE