Ana Sayfa  /  EKONOMİ  /  Milyonlara müjde! Artık onlar da maaş alacak
  • Facebook da Paylaş
Milyonlara müjde! Artık onlar da maaş alacak
  • 02-12-2016
  • 2 yorum
Eğitim alanını düzenleyen tasarı TBMM'de kabul edildi. Aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek.
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Milli eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'na göre, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak.
 
Eğitim alanını düzenleyen yasa ile aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek. Bu kişilere, 20 ve daha fazla personel çalıştıran iş yerlerinde asgari ücretin net tutarının yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret verilemeyecek.
 
Aday çırak ve çıraklar ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan eğitimine başlayan veya işletmelerde mesleki eğitim ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50'si üzerinden, Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekten karşılanacak.
 
Çırak olarak mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin yüzde 30'undan az ödeme yapılmayacak. Öğrencilere ödenebilecek en az ücretin; 20'den az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri devlet katkısı olarak ödenecek.
Etiketler : Milyonlara - müjde! - Artık - onlar - da - maaş - alacak -
YORUMLAR
  • cengiz sarımustafaoğlu   04-12-2016 12:42

    üzülerek ifade ediyorum,hızla köyden kente akın olursa,vede 80 yıldır yanlış polıtıkalarla ne verilirse verilsin gençlerin önü her zaman karanlığa gider,işsizlik,pahalılık aldı gidiyor,kalkınma önce köyden başlar,çünkü Türkiye tarıma dayalı,sanayısı dışa bağlı serbest piyasaya mahküm kapitalist bir düzende yaşıyoruz,sayg.

  • kenan   03-12-2016 22:07

    sıtajer lerin sigarta başlangıcınıda lütfen bir ele alın lütfen

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE