Ana Sayfa  /  EKONOMİ  /  Parasını bankada unutanların ödemeleri 4 gün sonra bitiyor
  • Facebook da Paylaş
Parasını bankada unutanların ödemeleri 4 gün sonra bitiyor
  • 11-06-2017
  • 0 yorum
Bankalarda ve sigorta şirketlerinde parası olanlar dikkat Son tarih 15 Haziran... Bankadaki parasını çekmeyi unutan ya da alacağını sigorta şirketlerinde bırakan vatandaşlar için son tarih 15 Haziran.

Banka ve sigorta şirketlerinden 15 Haziran 2017'ye kadar unuttuğu meblağı tahsil edemeyen vatandaşların parası ya TMSF'ye ya da Güvence Hesabı'na devredilecek.

Bankalarda param var mı sorusu yanıt buldu. Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarda, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla yaklaşık 115 milyon lira unutulduğu açıklandı. Bankalarda unutulan paralara ilişkin zaman aşımı için son tarih 15 Haziran olarak belirlendi. Bu tarihin sonrasına kalan işlemsiz hesaplar Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.
 
Bankalarda son 10 yılda işlem yapılamayan hesaplarda unutulan meblağ dudak uçuklattı. Açıklamaya göre  zaman aşımı için belirlenen tarihi aşan hesaplar Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.
 
42 MİLYON LİRA SİGORTA ŞİRKETLERİNDE!
 
Şimdiye kadar 528 bin 876'sı bankada, 125 bin 885'i de sigortada olmak üzere parasını unutan 654 bin 761 kişi bulunuyor.
 
Bu kişiler yaklaşık 115 milyon lirayı bankalarda, 42 milyon lirayı ise sigorta şirketlerinde unuttu.
 
5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE