Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  Rıza Sarraf'ın davasında yeni gelişme
  • Facebook da Paylaş
Rıza Sarraf'ın davasında yeni gelişme
  • 03-05-2017
  • 0 yorum
Mahkeme, Sarraf'ın yeni avukatları Giuliani ve Mukasey'in şirketlerinin, bazı Amerikan bankalarını ve Türkiye'yi de temsil ettiği gerekçesiyle "çıkar çatışması" oturumu yaptı.
İş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı davada yeni avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey'in durumları görüşüldü.
 
"ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme" ve "bankacılık dolandırıcılığı" suçlamalarıyla ABD'de yargılanan Sarraf, savunma ekibine son olarak Giuliani ve Mukasey'i de katmıştı ancak savcılık muhtemel "çıkar çatışması" konusunda uyarıda bulunmuştu.
 
Savcılık, Giuliani'nin bağlı olduğu Greenberg Traurig avukatlık şirketinin, Sarraf'a atılı suçların mağduru olduğunu savunduğu bazı Amerikan bankalarını da temsil ettiğini, ayrıca aynı firmanın Türkiye adına ABD'de lobi faaliyeti yapmak için kayıtlı olduğunu belirtti.
 
Mukasey'in çalıştığı Debevoise ve Plimpton avukatlık şirketinin de aynı şekilde bazı Amerikan bankalarını savunduğuna işaret eden savcılık, burada çıkar çatışması yaşanabileceğini savundu.
 
Hakim Richard Berman, tercüman aracılığıyla Sarraf'a, yeni avukatlar ve bu avukatların şirketlerinin temsil ettiği diğer taraflarla Sarraf'ın çıkarlarının çakıştığı durumda kendisinin zarar görebileceğini belirterek bunu anlayıp anlamadığını sordu.
 
Sarraf da çıkar çatışması ihtimalinin farkında olduğunu, yeni avukatlarını bunu göze alarak seçtiğini söyledi.
 
- 11 Mayıs'a ertelendi
Savcılığın hazırladığı çok sayıda sorunun tamamının celse süresinde sorulmasına zaman yetmediği için oturuma 11 Mayıs'ta devam etme kararı alınarak duruşma ertelendi.
 
Mahkeme salonunda, Sarraf'la aynı davada yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da hazır bulundu ancak kendisine herhangi bir soru yöneltilmedi.
 
Sarraf geçen yıl mart ayından bu yana New York'ta tutuklu bulunuyor. Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.
 
Öte yandan Hakim Berman, çıkar çatışması konusunun yanında duruşmalara katılmayacakları ve savunmaya doğrudan katkı vermeyecekleri açıklanan Giuliani ve Mukasey'in fonksiyonlarının netleştirilmesi için de bazı sorular sormuş ve iki avukattan yazılı cevap vermelerini istemişti.
 
Bu cevapların sunulduğunu kaydeden hakim Berman, davanın merkezinde yaptırımların delinmesi vesilesiyle İran'ın bu durumdan kazanç sağlaması olmasına rağmen Giuliani ve Mukasey'in bu konuya hiç değinmemesine şaşırdığını ifade etti.
Daha önceki duruşmada Sarraf'ın avukatlarından Benjamin Brafman, Giuliani ve Mukasey'in duruşmalarda müvekkili temsil etmeyeceğini ancak davaya "diplomatik çözüm" bulunması için çalışacaklarını kaydetmişti.
Etiketler : Rıza - Sarraf'ın - davasında - yeni - gelişme -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE