Ana Sayfa  /  RİZE  /  Rize'de tarihi yollar turizme kazandırılıyor
  • Facebook da Paylaş
Rize'de tarihi yollar turizme kazandırılıyor
  • 04-08-2017
  • 2 yorum
Rize Valisi Erdoğan Bektaş, İyidere İlçesi Çiftlik Köyü ve Köşklü Köyü arasında yer alan Pileki Mağarasına ulaşan tarihi patika yollarda incelemelerde bulundu.
Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yüzyıllar boyunca Karadeniz’e özgü hamsili ekmek ve mısır ekmeği pişirmek için kullanılan pileki taşının çıkarılmasıyla oluşan Pileki Mağarasına ulaşan tarihi patika yollarda incelemelerde bulundu.
 
İncelemeleri esnasında Vali Bektaş’a İyidere Kaymakamı Orhan Altun, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete, Doğa Koruma Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Ahmet Usta İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve diğer yetkililer eşlik etti. 
 
Vali Bektaş, programının ilk bölümünde, sahilin sıfır noktasından Pileki Mağarasına kadar uzanan patika yolların tekrar ulaşıma açılması için İyidere Kaymakamlığınca hazırlanan proje hakkında Kaymakam Altun ve diğer yetkililerden bilgi aldı. 
 
Daha sonra patika yollarda incelemelerde bulunan Vali Bektaş, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada; “Pileki Mağarası, Karadeniz’e özgü hamsili ekmek ve mısır ekmeği pişirmek için kullanılan pileki taşını çıkarmak için insan eliyle yüzyıllar boyu yapılan kazılar sonucu oluşmuş yapay bir mağaradır. Bu mağarada yüzyılların emeği ve izi var. Bu yönüyle doğal mağaralardan çok daha farklı bir atmosfere sahip” dedi.
 
Yaklaşık otuz – kırk yıl öncesine kadar pileki hammad.desi olan taşın çıkarıldığı mağaranın turizme kazandırılması için bugüne kadar güzel çalışmaların yapıldığı belirten Vali Bektaş, “Mağaradan taş çıkartıldığı dönemlerde, buradan çıkartılan taşların transferini sağlamak için sahile kadar ulaşımı sağlayan patikalar vardı. İyidere Kaymakamlığı bünyesinde oluşturduğumuz Proje Ofisi ile mevcut patikaları ve güzergahlarını tespittik. Bu patikaları tekrar işlevsel hale getirerek hem bölge turizmini canlandırmış hem de Pileki Mağarasına çok daha farklı bir anlam kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu. 
 
Bu Patikalar Rize Turizmine Zenginlik Katacak…
Patika yolların, sahilden Pileki Mağarasına kadar 4 km’lik bir uzunluğa sahip olduğunu belirten Vali Bektaş, “Bu 4 km’lik güzergah üzerinde iki adet tarihi su değirmeni ve kemer köprüler proje kapsamında restore edilerek turizme kazandırılacak. Bu patikalar ve tarihi su değirmenleri Rize turizmine zenginlik katacak. Bu yönüyle projemize baştan beri destek veren İyidere Belediye Başkanı Sayın Mete’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR
  • Mehmet Kabiloğlu   05-08-2017 01:24

    Unutulmaya yüz tutmuş tarihi değerlerimizin ortaya çıkmasına emeği geçenlere,Rize li olarak teşekkür ederim.

  • bozo   04-08-2017 14:43

    yav arakadaş böyle bir rezillik yok rizeye patika yolu kazandılacak nasıl uyutuluyor bu memleket bir sürü yönetici ve brokrat toplanmış patika yol incelemeye gitmişler arkadaş ovit tüneli bağlantı yolları ne zaman bitecek bundan haber verin bunun incelemesini yapın rizeliyi hepten keriz yerine koymaya başladınız yazık vallaha yazık

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE