Ana Sayfa  /  RİZE  /  RTB Başkanı Erdoğan'dan Organik çay açıklaması
  • Facebook da Paylaş
RTB Başkanı Erdoğan'dan Organik çay açıklaması
  • 06-02-2017
  • 2 yorum
Rize Ticaret Borsası başkanı Mehmet Erdoğan önümüzdeki yıllarda başlayacak organik gübreleme yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
'Organik Türk Çayıyla Sektörde Dünya Lideri Olacağız'
 
Türk Çayı Doğu Karadeniz Bölgesi ve ülkemiz için stratejik ve milli üründür. Bölgenin tarım havzası ilan edilmesi ve akabinde organik tarıma geçiş Türk çayına ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttıracaktır. Ayrıca bölgenin organik tarıma geçmesi halk sağlığının ve tüketicinin korunması anlamında çok önemlidir. Organik çaya geçişle birlikte herkesin kafasında nasıl olacak, nasıl uygulanacak, zarar mı edeceğiz gibi birçok soru oluştu. Tüm üreticilerin ve sanayicilerin içi rahat olsun uzun vadede organik tarım çay sektörüne önemli kazançlar sağlayacaktır. 
 
Ülkemiz açısından organik tarıma geçişle birlikte; çevre korunarak yeni nesillere sağlıklı bir gelecek hazırlanacak, gelecek nesillere sürdürülebilir temiz ve kullanılabilir tarımsal alanlar bırakılacak, köyden kente göç önlenecek, su kaynakları ve su havzaları korunarak daha sağlıklı hale getirilecek, çay üretici gelirini artırarak ve bölgenin ekonomik seviyesi yükselecek, Dünyada tercih edilebilir ürünler üreterek ihracat arttırılacak. Ayrıca organik tarımla birlikte toprak ve su doğal dengesinde olacağı için derelerimizde ve denizimizde balık miktarı yeniden artmaya başlayacak, eski dengeler yeniden oluşacak. Yok olmaya yüz tutmuş canlı ve endemik bitki türlerinin yeryüzünden silinmesi önlenecek ve sayıları yeniden artacak. Sağlıklı yaşam ve gelecek projesi olan organik tarım, hem gelirimizi artıracak hem de bize ve çocuklarımıza daha sağlıklı bir yaşam imkânı sunacak.
 
Dünya çay ticareti açısından bakarsak eğer; herkesin bildiği üzere Dünyada hastalıkların çoğalmasıyla organik üretim trendi yükselmiştir. Artık ülkeler özellikle organik ürün talep etmekteler. Başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Finlandiya, İsviçre, Kanada ve Rusya olmak üzere tüm dünya ülkeleri organik tarım ürünlerini tercih ediyor. Türk çay sektöründe herkesin bildiği gibi kimyasal ilaç kullanılmamakta fakat kimyasal gübreleme yapılmaktaydı. Aslında yarı organik olan Türk çayı bu uygulamayla tam organiğe geçiş yapmıştır. Çay sektörü bu sevindirici gelişmeyle Dünya çay üretici ülkeler arasında tek ülke konumunda olacaktır. Ülkemize önemli ekonomik girdi kazandıracak organik çay üretimini bir üretici, bir sanayici ve bir tüketici olarak destekliyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.
 
Bütün bunların yanında organik tarımın en önemli faydası, gelecek nesillere bırakılacak, sürdürülebilir bir çay tarımı ve daha sağlıklı, daha yaşanılabilir bir dünyadır.
YORUMLAR
  • vatansever   09-02-2017 19:42

    Hemşehrim kelebek dedide yazmaktan kendimi alamadım.Her cüzdandan 35 tlkesen Ziraat odası kelebek mevzuunda hangi çalışmayı yapmıştır.Bu kelebek nereden çıktı araştırdılarmı.5,6 TİRİLYON PARAYI 10 kişi hüpmü yapıyorlar.Ya Allah aşkına sayın milletvekilleri şu zirratle ilgili kanunda değişiklik yapıp çayı bu kapsamdan çıkarsınlar.Tüm rizelieri itiraza davet ediyorum.

  • cahil   07-02-2017 22:32

    he he yaparsınız bekleyin!kelebekten çay kalırsa yaparsınız bey im!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE