Ana Sayfa  /  SAĞLIK  /  Sivilceleriniz size ne anlatıyor?
  • Facebook da Paylaş
Sivilceleriniz size ne anlatıyor?
  • 17-08-2017
  • 0 yorum
International Dermal Institute'de dersler veren, Avustralyalı dermatoloji uzmanı Emma Hobson, yüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan sivilcelerin, vücutta daha büyük bir hastalığın geliştiğine dair sinyaller verebileceğini söyledi.
International Dermal Institute'de dersler veren, Avustralyalı dermatoloji uzmanı Emma Hobson, yüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan sivilcelerin, vücutta daha büyük bir hastalığın geliştiğine dair sinyaller verebileceğini söyledi.
 
1) ALIN BÖLGESİ: Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketilmemesi ya da düzensiz ve sağlıksız beslenme, alın bölgesindeki sivilcelerde artışa sebep olabilir. Alın bölgesinin mide ve mesane sorunlarıyla ilgili olduğunu belirten Emma Hobson, bu bölgede çıkan sivilcelerin bağırsak rahatsızlıklarının sinyalini verdiğini söyledi. Bu durum kötü beslenme alışkanlıkları, stres, besin intoleransı ya da vücudun susuz kalması gibi sebeplerden ötürü oluşabilir. 
 
2) ÇENE BÖLGESİ: Çene bölgesindeki sivilceler, vücuttaki hormonal değişimler sonucunda patlak verebilir. Özellikle adet dönemindeki genç kadınlarda sıklıkla görülen çene bölgesi sivilceleri, aynı zamanda kalın bağırsak sorunlarıyla da bağlantılı. Gıda alerjileri ya da yetersiz ve kötü beslenme bu bölgede sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bu gibi durumlarda lifli besinler tüketmeye ve bol içmeye özen gösterilmesi gerekiyor.
 
3) YANAK BÖLGESİ: Emma Hobson yanaklardaki sivilcelenmelerin arkasında yatan nedenin akciğer problemleri olduğunu söylüyor. İlkbaharda, özellikle havadaki polenlerin sayısında artış olduğu dönemlerde, yanak bölgesindeki sivilcelerin de arttığını vurgulayan Hobson'a göre, hava kirliliği ve ev temizlik ürünlerinin akciğerler üzerindeki olumsuz etkisi, ciltte bu tür tepkiler doğmasına sebep olabiliyor.
 
4) KAŞLARIN ARASINDAKİ BÖLGE: Bu bölgedeki sivilcelerin genellikle karaciğer kaynaklı problemlerden oluştuğunu belirten Emma Hobson, alkol tüketimi konusunda uyarılarda bulunuyor. Özellikle aşırı şarap kullanımı ve gece geç saatlerde yemek yeme, kaşların arasındaki bölgede sivilcelere yol açabiliyor. Laktoz intoleransının da bu bölgede sivilcelenmeye sebep olabileceğini belirten Hobson, bu alanda çıkan sivilcelerden kurtulmak için alkol tüketimini azaltmak gerektiğini vurguluyor.
 
5) T-BÖLGESİ: Karaciğer ve midede ortaya çıkan sorunlar, toksinlerin oluşmasına karşı duyarlı olan t-bölgesinde sivilcelerin oluşmasına sebep olabiliyor. Emma Hobson, t-bölgesinde sivilce oluşumunun azaltılması için bol miktarda su içilmesi, alkol ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini söylüyor.
 
6) DUDAK BÖLGESİ: Emma Hobson, özellikle adet dönemindeki kadınlarda, dudak bölgesinde sivilcelenmelerde artış gözlemlendiğini belirtiyor. Hobson, bu bölgede çıkan sivilcelerin azalması için lif ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.
 
7) KULAKLAR, ŞAKAKLAR VE GÖZ ALTI: Bu üç bölgede sivilce oluşumunun, stres ve uykusuzlukla bağlantılı olduğunu söyleyen Hobson, bu durumdan kurtulmak için geceleri en az 7 saat düzenli uyumaya ve günde en az 8 bardak su tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.
 
8) BOYUN: Sivilcelerin sıklıkla ortaya çıktığı bir bölge olmayan boyun bölgesinde sivilcelenme görülüyorsa, bu durum tiroid rahatsızlıklarıyla ilişkili olabilir. Boyun bölgesinde sivilcelenme, akne ile mücadelede kilit öneme sahip progesteron seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkabilir. Emma Hobson, boyun bölgesinde sivilcelenme yaşayanların mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyledi. (Daily Mail)
Etiketler : Sivilceleriniz - size - ne - anlatıyor? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE