Ana Sayfa  /  RİZE  /  TOKİ, Ayder için düğmeye bastı
 • Facebook da Paylaş
TOKİ, Ayder için düğmeye bastı
 • 16-05-2017
 • 3 yorum
RİZE’nin ünlü yaylası Ayder’in 110 hektarlık bölümünü dönüştürmek için TOKİ tek yetkili oldu.
Şubat ayında müşavirlik ihalesine çıkan TOKİ, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, mimarların katılımıyla arama konferanslarına başlayacak. Avrupa köyleri gezilerek Türkiye yaylalarına en uygun model hazırlanacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Ayder, yayla rehabilitasyonu projemize örnek olacak” dedi.  TOKİ ve  Proje Hazırlama Danışmanlık Firması BHA İmar Planlama firması önümüzdeki haftadan itibaren Ayder için arama konferansları dizisine başlayacak. Akademik çevreler, Ayder’deki hak sahibi vatandaşların kurduğu derneklerin yer aldığı çok sayıda sivil toplum örgütü, kişi ve kuruluşla biraraya gelinecek. Bu toplantılarda öncelikle öneriler alınacak. Ayrıca Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere uluslararası örnekler gezilerek, Türk yaylalarına uygun olanlar tespit edilecek.
 
BETON YIĞINI BİTECEK
 
TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ayder’de dönüşüm çalışmalarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladıklarını belirterek, bu konuda TOKİ’nin tek yetkili olduğunu vurguladı. Turan, Ayder’le başlayan yaylaları dönüştürme projesinin detaylarını Hürriyet’e şöyle anlattı: “Yaylaları beton yığınından kurtarmak için oradayız. Ankara’dan oturup Karadeniz’deki yaylaları şekillendirmeyeceğiz. Ayder için 6 ay bir yıl sürecek model çalışması yapacağız. Arama konferanslarına üniversiteler, Karadeniz’in tüm dernek ve vakıfları, tek tek vatandaşlar katılacak. Uluslararası örnekleri de gezip, kendi normlarımıza uygun bir model ortaya koyacağız. Yaylalarda mevcut yapılaşmayı artırmak için değil aksine yoğunlukları aşağı çekmek için oradayız. Yaylalara yazları binlerce insan geliyor, yol yok, kalacak yer yok. Ayder’de öncelikle hak sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız. Ayder’de Türkiye’ye örnek olacak bir yayla rehabilitasyonu ortaya koyacağız.”
Etiketler : TOKİ - - Ayder - için - düğmeye - bastı -
YORUMLAR
 • CEVDET YAĞCI   18-05-2017 16:12

  bu sadece ayder le kalmamalı. rize nin tüm yayla ve köylerinde de uygulanmalı. gidilecek tek yer var, isviçre. oraya gidip görsünler.

 • Kamil 53   17-05-2017 14:47

  Yaylaları özgür bırakın otelleri beton yığınlarını kaldırın

 • Hakan Arıkan   17-05-2017 10:29

  Anlaşıldı, Ayderi'de bitirip araplara peşkeş çekecekler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE