Ana Sayfa  /  RİZE  /  Türk Çay Sektörü Kendi Kendine Yetiyor"
  • Facebook da Paylaş
Türk Çay Sektörü Kendi Kendine Yetiyor"
  • 14-10-2016
  • 1 yorum
ÇAYKUR ve özel sektör, Doğu Karadeniz yöresinde mayıs ayının ilk haftasında başlayan yaş çay alım döneminde, toplam 1 milyon 277 bin ton yaş çay alımı yaptı, bu alıma karşılık 245 bin ton kuru çay üretimi gerçekleştirildi.
ÇAYKUR ve özel sektör, Doğu Karadeniz yöresinde mayıs ayının ilk haftasında başlayan yaş çay alım döneminde, toplam 1 milyon 277 bin ton yaş çay alımı yaptı, bu alıma karşılık 245 bin ton kuru çay üretimi gerçekleştirildi.
 
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da yaş çay alım sezonunun mayıs ayının ilk haftasında açıldığını, 10 Ekim itibariyle 3. sürgün alımlarının tamamlandığını söyledi.
 
Erdoğan, ÇAYKUR, özel çay fabrikaları ve sektörle ilgili iş kollarında yaklaşık 40 bin işçinin çalıştığını, 204 bin civarında üreticinin çay bitkisinin hasadı için emek verdiğini dile getirdi.
 
Yaş çayın Doğu Karadeniz tarımı için önemli bir ekonomik canlılık kaynağı olduğuna işaret eden Erdoğan, ürünün Rize için ise adeta can damarı niteliğinde bulunduğunu söyledi.
 
Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"2016 yılı mayıs ayında başlayan yaş çay alım kampanyasını ekim ayının on günü içinde tamamlamış bulunuyoruz. ÇAYKUR ve özel sektör 2016 yılında yaklaşık 1 milyon 277 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi. Bu yaş çay karşılığında yaklaşık 245 bin ton kuru çay üretimi yapıldı. Bu rakam baktığımızda Türkiye'nin çay ihtiyacının tamamını karşılamıyor gibi gözükse de bazı özel fabrikalar az miktarda da olsa dördüncü sürgün çay üretimini gerçekleştiriyor. Bu alımlarla birlikte herhangi bir açık görünmüyor."
 
Türkiye'de son iki yıldır kaçak çay ile mücadelenin ciddi boyut kazandığına dikkat çeken Erdoğan, "Kaçak çayın ülkeye girişinin önlenmiş olması nedeniyle Türkiye'de üretilen çay Türkiye'ye yeter vaziyette. İhracatımız ve ithalatımızla birlikte Türkiye'de çay sıkıntısı yok. Denk bir üretim ve denk tüketim göreceğiz 2017 yılı mayıs ayında üretime yeniden başlayıncaya kadar." dedi.
 
ÇAYKUR'dan rekor alım
 
Son yıllarda ÇAYKUR'un hızla yükselen bir alım politikası izlediğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"ÇAYKUR bu yıl 687 bin ton civarında bir alım gerçekleştirdi. Bu ÇAYKUR tarihinin bir rekoru. Özel sektörde ise yaklaşık 590 bin tonluk bir alım gerçekleşti. Son yıllarda özel sektörde çok iyi bir yükseliş gösteriyor. Bazı özel sektörlerin dördüncü sürgün çayı aldığını da düşünürsek 50 bin ton daha bir yaş çay karşılığında üretim bekliyoruz. Türkiye'de üretilen çay Türkiye tüketimini karşılayacak. Ortalama bir üretim tüketim dengesi gerçekleşecek. Çok iyi bir sezon geçirdik."
 
Erdoğan, çayın uluslararası bir marka olması için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da belirtti. Erdoğan, "Herkes biliyor. Eksikliklerin giderilmesi için yasal düzenlemeye fazlasıyla ihtiyaç var. Bununla ilgili çalışmalarda belirli bir noktaya gelmiştik.15 Temmuz ve sonrasında yaşanan süreç biraz tasarının hazırlanmasını askıda bıraktı. Üreticinin, sanayicinin, nakliye yapan çalışanın, nihayetinde tüketicinin hakkını koruyan bir yasal düzenleme yapıp ortaya koyabilirsek bundan sonra sektörde çok fazla sıkıntı yaşanmaz." dedi.
Etiketler : Türk - Çay - Sektörü - Kendi - Kendine - Yetiyor" -
YORUMLAR
  • murat kangel   15-10-2016 11:43

    caykurun fazla cay alıp almasından zıyade caykurun kalıtelı cay alması onemlı cay uretıcısı bılıncsız cay toplamaya devam edıyor alım yerı ekıplerı yetersız uretıcı bılıncsız bu durum acılen gıderılmesı gereklı caykur ve rızelının gelecegı ıcın boyle bılıncsız cay toplanırsa hem cayımız degerını kaybetmye devam eder hemde caykur elden gıder

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE