Ana Sayfa  /  OTOMOBİL  /  Uber, Londra'da hukuk mücadelesini kazandı
  • Facebook da Paylaş
Uber, Londra'da hukuk mücadelesini kazandı
  • 27-06-2018
  • 0 yorum
İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz eylül ayında iş yapma ruhsatını kaybeden Uber, temyize götürdüğü hukuk mücadelesini kazandı.
İngiltere'de uzun süredir tartışmaların odağında yer alan Uber, Londra'da eylül ayında kaybettiği iş yapma ruhsatını tekrar elde etti. 
 
CNN'in haberine göre, Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, teknoloji şirketi Uber'e faaliyet gösterebilmesi için 15 aylık lisans verdi.
 
Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi Uber'in kazandığı bu hakkı büyük bir zafer olarak nitelendirdi. 
 
Geçtiğimiz eylül ayında mahkeme lisansını yenilemeyi reddetmişti.
 
Uber'in lisansının yenilenmemesi kararı alınmıştı.
 
İngiltere'de ulaşım hizmeti veren özel araçların lisansları, yerel yönetimler tarafından onaylanıyor. Geçen yılın eylül ayında Londra'nın toplu taşıma ve ulaşım birimi Transport for London (TfL), alternatif taksi hizmeti sunan Uber'in hizmet lisansının yenilenmeyeceğini açıklamıştı. TfL, Uber'in lisansının yenilenmemesine gerekçe olarak "kurumsal sorumluluk eksikliğini ve müşterilerin güvenliğine ilişkin endişeleri" göstermişti.
 
İngiltere'de daha çok "müşterilerin güvenliği" meselesinin ön plana çıkması, vergilendirme ve rekabet konusunun ise bir miktar geri planda kalması dikkati çekiyor.
 
Uber, Aralık ayında lisansın yenilenmemesi kararını temyize götürmüştü. 
 
 
Uber, Avrupa ve ABD'nin de başını ağrıtıyor
 
Türkiye'de taksicilerle yaşadığı gerilimle gündeme gelen Uber, ABD ve Avrupa ülkelerinde de yıllardır çeşitli sorunlarla yüzleşiyor. Uber, faaliyet gösterdiğinden bu yana Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki taksi birlik ve dernekleri tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor.
 
Kaynak: TRT Haber
Etiketler : Uber - - Londra'da - hukuk - mücadelesini - kazandı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE