Ana Sayfa  /  EKONOMİ  /  Varlık Fonu ABD ve Çin başta olmak üzere 55 ülkede var
  • Facebook da Paylaş
Varlık Fonu ABD ve Çin başta olmak üzere 55 ülkede var
  • 07-02-2017
  • 2 yorum
Bakanlar Kurulu kararıyla bazı şirketlerin hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan varlık fonu 1953'ten beri var.

Bakanlar Kurulu kararıyla bazı şirketlerin hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan varlık fonu 1953'ten beri var. 55 ülke Varlık Fonu'nu kullanıyor. Peki Varlık Fonu nedir ve bu fondan ne amaçlanıyor?
Varlık Fonu bir çok ülkede yaygın oalrak kullanılmaktadır. Dünyada Amerika ve Çin dahil 55 ülkede bulnuyor.

Ulusal Varlık Fonları, çeşitli finansal varlıklara yatırım yaparak gelirini artırmayı hedefleyen, devletin sahipliği ve yönetimi altında çalışan fonlardır. Bu fonun geliri genellikle bütçe fazlalarından oluşur. Bir ülke eğer bütçe fazlası veriyorsa bu fazlayı 4 şekilde kullanabilir: (1) Harcamalarını artırır. (2) Mevcut vergi yükünü düşürür. (3) Borçlarını erken ödemeye tabi tutabilir. (4) Bir varlık fonu kurarak bütçe fazlalarını buraya aktarır ve bu fonla ulusal ya da yabancı bazı finansal varlıkları satın alıp gelirlerini artırmaya çalışarak gelecek kuşaklara refahı aktarma yoluna gidebilir.


Bu tür fon yönetimlerinde temel hareket noktası varlıkları risk ve getiri dengesini gözeterek kazanç amaçlı kullanmaktır. Bu işlemleri, bütçe kısıtlamaları ve parlamentonun sıkı denetimi altında yürütmek kolay değildir. Varlık fonu kuruluşunun bir nedeni de bu kısıtlamalardan kurtulmaktır.

VARLIK FONUNUN AMACI NEDİR, NEREDE KURULUR?

Bir varlık fonu kurulmasının genel olarak iki temel amacı vardır: (1) Ülke ekonomisinin, konjonktürel etkilerden kurtarılarak istikrarlı biçimde işlemesini sağlamak. (2) Gelecek kuşaklara refah aktarabilmek. Bu çerçeveden bakınca fonun varlıkları ve getirilerinin karşılaşacağı risklerden yüksek olması gereklidir.Varlık fonlarının kuruluş yeri olarak iki farklı uygulama söz konusudur: (1) Varlık Fonları, Merkez Bankası nezdinde kurulabilmektedir. Merkez Bankaları, rezervlerini değerlendirirken benzer işlemler yaptıkları için belirli bir deneyime sahiptirler. Ayrıca Merkez Bankalarının bağımsız yapısı bu tür fonların yönetimini siyasal etkilerden uzak yürütebileceği izlenimi vermekte, dolayısıyla kamuoyu nezdinde güven yaratmaktadır. (2) Varlık Fonları, ayrı bir şirket ya da idare olarak kurulabilmektedir. Bu tür bir kuruluşun, kendisini kanıtlayana kadar güven sorunuyla ve eleştirilerle karşılaşması olasılığı yüksektir.

Etiketler : Varlık - Fonu - ABD - ve - Çin - başta - olmak - üzere - 55 - ülkede - var -
YORUMLAR
  • cengiz sarımustafaoğlu   12-02-2017 10:30

    Varlık fonu altında Çakur özelleşirse çay işi biter,görüyoruz özel fabrıkalarin çayını,Avrupa Birlığı her taraf özelleşmemizi bekliyorsa Ekonomimiz Avrupaya teslim oluruz,tek sistemin getireceği budur,uyan halk uyan.

  • yaşar temur   09-02-2017 12:04

    YEMEZLER..

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE