Ana Sayfa  /  TEKNOLOJİ  /  Yüzde yüz yerli "Ulak" ile kırsalda kesintisiz 4.5G hizmeti
  • Facebook da Paylaş
Yüzde yüz yerli "Ulak" ile kırsalda kesintisiz 4.5G hizmeti
  • 17-02-2017
  • 0 yorum
4,5G kalitesinde iletişim kırsalda daha da yaygınlaşacak. Proje için imzalar atıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, telefonu ya da hattı 4,5G teknolojisiyle uygun olmayanların dahi hizmet kalitesinin artacağını açıkladı.
Ulaştırma Bakanı Arslan, Nüfusu 500'ün altında olan 1799 noktaya bu hizmet kalitesini götürmek adına bir proje geliştirdiklerini belirterek, “Turkcell ile ''evrensel hizmet fonu'' kapsamında yaptığımız anlaşma gereği, bu 1799 noktaya artık 4,5G kalitesinde hizmeti götürmüş olacağız. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız bu konuda 68 milyon dolarlık bir kaynak sağladı ve bu kaynakla da çok başarılı bir proje, yerli ve milli olarak ULAK baz istasyonları artık kullanabilir hale geldi." açıklamasında bulundu.
 
Kırsalda yeni tespit edilen bin 472 yer daha olduğunu aktaran Bakan Arslan, "Ayrıca oradaki insanların eğer telefonları, sim kartları 4,5G ile uyumlu değilse dahi 2G veya 3G ile ilgili hizmet alanların ise hizmet kalitesi çok daha yükselecek, hız çok daha yükselecek. Bin 472 yeni yerle ilgili ihale sürecini başlattık, ihale 13 Mart'ta yapılacak." dedi.
 
Hizmetten projenin ihalesini alan Turkcell’in yanında hizmetten diğer operatörler de yararlanabilecek. Projede yerli ve milli olan ULAK baz istasyonları kullanılacak. Telefon ya da sim kartı uygun olmayanlar da 4,5G'nin hız ve kalitesinden faydalanabilecek. 
 
 
Projenin hemen uygulamaya geçeceğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:
 
“ULAK baz istasyonları artık kullanılabilir hale gelmiş durumda. Turkcell tarafından bununla ilgili 250 adet sipariş geçildi. Bunların kurulumuyla sipariş sayısı da artacak. Hem bu bin 799 nokta hem de ilave bin 452 noktada da yeni ihaleyi kim kazanırsa kazansın yine ULAK baz istasyonlarını kullanacak. Yerlilik ve millilik, bu sektörü geliştirmek, bu sektör üzerinden dışarıdan alan değil, dışarıya ihraç eden olmak istiyoruz. Süreci başlatmış durumdayız. Diğer operatörler de sipariş vermeye başladılar. Bu sektörü beraber kalkındıracaksak, herkes destek verecek. Hangi operatörümüz neyi geliştirirse geliştirsin, birlikte kullanırsak eğer birlikte kalkınırız. Herkesin ayrı ayrı yatırım yaparak israfa kaçmasındansa, ortak kullanım, ortak geliştirme önemli. Turkcell marifetiyle bu bin 799 noktada baz istasyonlarını 4,5G seviyesine getirdiğimizde sadece Turkcell kullanıcıları değil, diğer operatörlerin kullanıcıları da yararlanacak.”
Etiketler : Yüzde - yüz - yerli - "Ulak" - ile - kırsalda - kesintisiz - 4.5G - hizmeti -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE