Sosyal Medya

DÜNYA

ABD ile yaşanan vize krizi kimleri etkileyecek?

ABD'nin vize kararından, halihazırda vizesi olanların etkilenmeyeceği, kararın diplomatik dahil bütün pasaportlar için geçerli olacağı belirtildi.

Washington ve Ankara'nın karşılıklı aldığı 'Başvuruları askıya alma' kararından, halihazırda vizesi olanlar ya da vize başvurusu yapıp onay alanlar etkilenmeyecek.
 
NTV'nin aktardığına göre bunun dışında kalan ve seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşları mağdur olacak.
 
ABD'ye gitmek isteyen ve vizesi olmayan Türk vatandaşları, ABD Büyükelçiliği'ne ve Konsolosluğu'na giderek başvuru yapamayacak.
 
TÜRKİYE'YE BUGÜN GELECEK ABD VATANDAŞLARI KARARDAN ETKİLENMEYECEK
 
Karar diplomatik dahil bütün pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dahil hiçbir vizeyi 2. bir karar açıklanana kadar alamayacak. ABD vatandaşları ise Türkiye'ye gelmek istediklerinde ya internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak ya da uçağa bindikten sonra Türk gümrüklerinde yani kapıda vize alabiliyorlardı.
 
Kapıda vize uygulamasının askıya alınması ise ivedikle başlatılacak. Yetkililer, bugün Türkiye'ye inecek uçaklardaki ABD vatandaşların bundan etkilenmeyeceğini ancak hızla kararın uygulanacağını söyledi.
 
'ABD'YE GİTMEK İÇİN TUR SATIN ALANLARIN 15 GÜNÜ VAR'
 
Öte yandan ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin ardından çalışmalara başladıklarını anlatan Pronto Tur Yönetim kurulu Başkanı Ali Onaran, "Türkiye'den ayda 2 bine yakın turist Amerika'ya gitmek için paket tur satın alıyor. Bunların önemli bir bölümü ise vizeleri de bu turlar öncesi alıyor. Parasını yatırmış ancak vize başvurusunda bulunmamış kişilerin ücretleri de 15 gün içerisinde iade edilecek" dedi.
 
'VİZESİ OLANLAR İÇİN SORUN YOK'
 
Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre de sorunun kısa sürede çözülmesini beklediklerini anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Şu an için yorum yapmak çok zor. Öncelikle bu ülkeye ziyaret edecek vizesiz tatilcilerin iade işlemleri gerçekleşmeli. Vizesi olanlar için sorun yok. Umarız sorun kısa sürede çözülür" dedi.
 
ABD turlarının Türkiye'de fiyatları kişibaşı 1000 dolardan başlayıp 15 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.