Sosyal Medya

DÜNYA

ABD-Rusya restleşmesine Türkiye'den ilk tepki

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Sorunlar askeri yöntemle çözülemez" dedi.

ABD ile Rusya arasında yaşanan restleşme ile ilgili Türkiye'den ilk tepkiler geldi. Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Sokak kabadayıları gibi kavga ediyorlar." dedi.
 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, "Sorunlar askeri yöntemle çözülemez" açıklamasında bulundu.
 
"BEDELİNİ SİVİL İNSANLAR ÖDÜYOR"
Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada konuya ilişkin şu açıklamada bulundu.
 
"Hepimize ortak sorumluluk düşüyor. Özellikle ellerinde büyük güç bulunan ülkeler, BM'nin daimi temsilcileri bugünlerde çok daha büyük sorumluluk altındalar. Yaptıkları ne? Birbirlerini tehdit ediyorlar! "Benim daha iyi füzem var" diğeri diyor "Benim daha iyi füzem var" Sokak kabadayıları gibi kavga ediyorlar. Bedelini sivil insanlar ödüyor. Zaman rekabet zamanı değildir, zaman bölgede yaraları sarma zamanıdır. Suriye'nin de Irak'ın da toprak bütünlüğünü sağlayarak, terör örgütleri arasında sıralama yapmadan mücadele zamanıdır. Türkiye olarak bunu yapıyoruz. Bunun da başarılabileceğini gösterdik. Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Başkalarının da bizim toprağımıza göz koymasına musamma göstermeyiz."
 
"ASKERİ YÖNTEMLE ÇÖZÜLEMEZ"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Doğu Guta'da kimyasal silahlar kullanıldığına dair veriler geliyor" diyen Bozdağ, ABD-Rusya restleşmesi ile ilgili de 'Sorunlar askeri yöntemle çözülemez" ifadesini kullandı. MİT'in yurt dışındaki operasyonları ile ilgili de konuşan Bozdağ, "Terör varlığını sürdürdüğü sürece Türkiye, dünyanın her yerinde teröristlerin ensesinde olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.
 
NE OLMUŞTU?
ABD Başkanı Donald Trump Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapdı. Trump, "Hazır ol Rusya, füzeler gelecek" dedi. Hemen cevap veren Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Akıllı füzeler yasal hükümetlere değil, teröristlere doğru uçmalı" ifadesini kullandı. Açıklamada, ABD'nin akıllı füzelerinin, kimyasal saldırı iddiası hakkındaki delilleri yok etmeyi hedefleyebileceği belirtildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.