Sosyal Medya

DÜNYA

ABD Savunma Bakanı Mattis: Ordu operasyona hazır!

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye düzenlenecek olası müdahaleyle ilgili "Ordu operasyona hazır, olası seçenekleri Trump'a sunmaya hazırız" dedi.

Suriye Duma'da Beşşar Esad rejiminin kimyasal silahla 80 sivili öldürmesiyle birlikte Amerika harekete geçti.
 
SAVAŞ FİLOSU AKDENİZ'DE
ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail'in Suriye'ye yönelik harekat planları netleşirken, ABD'nin dev gemileri 5 ve 6'ıncı filolar Akdeniz'e doğru yola koyuldu.
 
TRUMP: RUSYA, FÜZELERE HAZIRLAN
ABD Başkanı Donald Trump Suriye'yle ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. "Hazırlan Rusya, çünkü bu füzeler gelecek, hepsi yeni ve akıllı füzeler. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısın." dedi.
 
"ORDU HAZIR"
ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye olası bir operasyon için "Ordu, operasyona hazır, askeri seçenekleri Başkan'a sunmaya da hazırız." şeklinde konuştu.
 
TRUMP TWETT ATTI DÜNYA AYAĞA KALKTI
ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan, 'Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya' ifadesini kullanarak "Rusya Suriye'ye yönelik bütün füzeleri düşüreceği sözünü verdi. Hazır ol Rusya çünkü bu füzeler gelecek... Güzel, yeni ve akıllı füzeler!" diye yazdı. Rusya'dan gelen jet yanıt üzerine Trump ikinci bir tweet daha atarak "Rusya ile ilişkilerimiz hiç bu kadar kötü olmamıştı; buna Soğuk Savaş dönemi de dahil. Buna ne gerek var? Rusya'nın ekonomisini düzeltmek için bize ihtiyacı var. Bunu yapmak çok kolay. Bütün uluslar hep beraber çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım mı?" diyerek dünyayı şaşırttı.
 
PUTİN SAĞDUYU ÇAĞRISINDA BULUNDU
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye ve Rusya ile ilgili tweetlerinin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Dünyadaki durum endişe verici. Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz. Rusya yabancı partnerleriyle yapıcı ilişki kurmaktan yana. Rusya, uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün yükümlülüklerine saygılı." mesajını verdi.
 
Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarının ardından bir mesaj yayımlayarak, "Akıllı füzeler teröristlere doğru uçmalı" dedi. Zaharova, Trump'ın silah yarışını sona erdirme çağrısında bulunduğu ikinci tweete yönelik ise "İyi fikir, buna ABD'nin kimyasal silahlarıyla başlayabiliriz" açıklamasıyla yanıt verdi. Suriye Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin 'yalan ve uydurma'ları Suriye'yi hedef almak için kullandığını iddia etti.
 
"YASAL HÜKÜMETLERE DEĞİL TERÖRİSTLERE DOĞRU UÇMALI"
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova, ABD Başkanı Trump'a yanıt verdi. Zaharova, "Akıllı füzeler yasal hükümetlere değil teröristlere doğru uçmalı" ifadesini kullandı.
Mariya Zaharova Facebook'tan, "Akıllı füzeler kendi topraklarında terörizm ile mücadele eden yasal yönetimlere değil, uluslararası teröristlere doğru uçmalı. Bu arada Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uyarıyor. Bölgeye atılacak füzeler kimyasal silah kullanıldığına dair tüm kanıtları yok edebileceğini söylüyor. Belki de plan zaten kimyasal provokasyonun izlerini silmek. Böylece müfettişler yerde artık hiçbir şey bulamayacak" açıklamasında bulundu.
 
MERKEL'DEN OLASI OPERASYONLARA YÖNELİK AÇIKLAMA
Almanya Başbakanı Angela Merkel, basın toplantısında ABD ve Fransa'nın Esad rejimine yönelik bir saldırı hazırlığında olunduğuna dair gelen soruya, "Bir BM mekanizması kurularak olayın yerinde araştırılması konusunda ABD'nin yaptığı öneri ile ilgili dün BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) bir anlaşma sağlanamamasını büyük üzüntüyle karşıladık. Diğer konular hakkında şu an spekülasyon yapmak istemiyorum." dedi.
 
SURİYE: ŞAŞIRTICI DEĞİL
Suriye Dışişleri Bakanı, Amerika'nın düşüncesizce kışkırtmalarının şaşırtıcı olmadığı açıklamasında bulundu.
 
Suriye dışişleri bakanlığı, ABD'yi Suriye'yi hedef alabilmek için gerekçe olarak "uydurma ve yalanlara" başvurmakla suçladı. Açıklama devlet televizyonunda yer aldı.
 
Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre bir bakanlık kaynağı, "Suriye'de terörü desteklemiş ve hâlâ
 
desteklemekte olan ABD gibi bir rejimin gerilimi böyle düşüncesizce artırmasına şaşırmıyoruz" dedi.
 
Suriye hükümeti Amerika'yı uluslararası barış ve güven için kayıtsızlığa davet etti.
Başbakan Binali Yıldırım ABD-Rusya arasında yaşanan gerilim hakkında "Sokak kabadayısı gibi kavga ediyorlar" yorumunu yaptı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.