Sosyal Medya

GÜNDEM

Atalay Filiz'in cezası belli oldu

Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada, "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz'e, tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada, "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.  
 
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Filiz ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Fatma Kayıkçı'nın yakınları da hazır bulundu.
 
Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanık Filiz'in tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış hapisle cezalandırılmasına karar verdi.
 
"Nitelikli hırsızlık" suçundan beraat

Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz, tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle "tasarlayarak, bir suçu gizlemek, delileri ortadan kaldırma veya işlenmesini kolaylaştırma ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Filiz'in, "nitelikli hırsızlık" suçundan ise yeterli delillerin olmaması nedeniyle beraatine karar verildi.
 
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Silivri Cezaevi'nde  tutuklu bulunan Filiz ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Fatma Kayıkçı'nın yakınları da hazır bulundu.
 
Tutuklu sanık Filiz savunmasında, tanıkların organize bir şekilde yalan söylediklerini öne sürerek, "Benim atılı suçu tasarlayarak işlediğimin delili olarak tanık Nurten Aydın'ın ifadesi geçmiş, benim maktulü takip ettiğim, tesadüfen görmüş gibi yaptığım, 3 hafta boyunca karşılaşmış gibi yaptığım, bu suretle cinayeti tasarlamış olduğum ileri sürülmüş." ifadelerini kullandı.
 
Sanık Filiz, tasarlayarak öldürmek istese bunu farklı yollardan yapabileceğini, maktul Fatma Kayıkçı ile aralarının iyi olduğunu anlatarak, "Yapacak olsam kapalı kapılar ardında yapardım." dedi.
 
Tarih öğretmeni Kayıkçı'yı yakalanmamak için öldürdüğü iddialarını da kabul etmeyen Filiz, "Fatma'yı yakalanmamak için öldürseydim, İzmir'de beni görünce polisi arayan şahsı da öldürürdüm. Yakalanmaktan korkuyorsam Tuzla'da ne işim var. Yakalanmamak düşünde olsam kapıyı çeker çıkar giderdim." diye konuştu.
 
Filiz, olayın parayla alakası olmadığını, hırsızlık suçlamasıyla ilgili tutarlı bir ifadenin de bulunmadığını ileri sürdü. 
 
Fatma Kayıkçı'nın ailesinin avukatı Cengiz Tayfur da önceki beyanlarını tekrarladıklarını, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istediklerini belirtti.
 
Kayıkçı'nın oğlu Muhammed Kenan Kayıkçı ise "Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum." dedi.
 
Son sözü sorulan sanık Filiz, önceki beyanlarını tekrar ettiğini dile getirdi. 
 
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Filiz'in "tasarlayarak, bir suçu gizlemek, delileri ortadan kaldırma veya işlenmesini kolaylaştırma ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, "nitelikli hırsızlık" suçundan ise yeterli delillerin olmaması nedeniyle Filiz'in beraatini kararlaştırdı. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.