Sosyal Medya

RİZE

Bekaroğlu Rize'deki sel için konuştu: Allah’ın müdahalesi olamaz

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mehmet Bekaroğlu, memleketi Rize’de yaşanan sel felaketini değerlendirdi.

Rize'de yaşanan sel felaketinin ne ilk ne de son olacağını ifade eden Bekaroğlu, "Ne doğal afeti, bütün bunların sorumlusu Yüce Allah olabilir mi?" dedi. Bekaroğlu, tüm bu olan bitenin hırsları ile tabiata saldırmaya devam eden insanlardan kaynaklandığını söyledi. 
 
Rize şehir merkezinin altında üçü büyük olmak üzere ondan fazla derenin, dar kanallara alınarak üzerinin kapatıldığına dikkat çeken Bekaroğlu, "2011 yılında yağan yağmurun suyunu bu kapalı dereler taşıyamadı, sahildeki yüksek yol da suyun denize akmasını engelledi ve tüm Rize şehir merkezi su ve çamur altında kaldı. Karadeniz’de yağmur şimdi yağmıyor ki, hep yağardı ama şimdi insanlar doğayı bozdular, felaketler bundan dolayı yaşanıyor" dedi.
 
BELEDİYE BAŞKANI'NIN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI
 
T24'e konuşan Bekaroğlu, "Belediye Başkanı, Allah’a sosyal medyadan seslenerek yardım istedi; oysa Allah’ın buna yapacağı bir müdahale olamaz. Allah’ın sünneti ortada, bize akıl vermiş ve insanoğlu, binlerce yıllık tecrübesi ile tabiata ne yapınca ne ile karşılaşacağını biliyor" dedi.
 
İnsan hırsının sonsuz olduğunu, gözünün hiç doymadığını ifade eden Bekaroğlu, "Daha çok almak için yapmadığı şey yok. Sünnetulllaha bile karşı geliyor. Rize Muradiye’de olan bundan farklı değil" dedi. 
 
 
"KARADENİZ'DE MURADİYE GİBİ YÜZLERCE VADİ VAR"
 
Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı'nın yıkılma tehlikesi altında olan bina için söylediği “Biz ruhsat vermedik, bina kaçak” sözü ile bu kaçak binanın sahibi Mustafa Yazıcı’nın “bizim binamızda bir sorun yok, sorun köprü” sözlerini hatırlatan CHP'li Bekaroğlu, bu sözlerin durumu bütün çıplaklığıyla ortaya koyduğunu söyledi.
 
Karadeniz’de Muradiye gibi yüzlerce vadinin olduğunu, dere yatakları perde betonlarla kanallara alındığını ve üzerine köprüler yapıldığına dikkat çeken Bekaroğlu, "Bu dereler taştığı zaman örneğin 150 metre yayılıyor ama bu kanallar 20-25 metre, bir de dar yerinde 6-8 m. köprü yapılıyor" dedi. 
 
"SULAR KARADENİZ'E ULAŞAMAYIP ŞEHRE GERİ DÖNÜYOR"
 
Karadeniz sahil yolunun, çoğu yerde deniz doldurularak yapıldığını ve yerleşim yerlerinden 2-3 metre yüksek olduğunu ve bölgede irili ufaklı onlarca derenin dar menfezlerle Karadeniz’e bağlandığının altını çizen Mehmet Bekaroğlu, "Bu derelerin bir kısmında normal zamanlarda su yoktur ama yağmur yağında bol su gelmektedir. İşte bu sular yüksek yol ve dar menfezlerden dolayı Karadeniz’e ulaşamayıp şehre geri dönüyor. Bunun adı “Rize’yi sel bastı”, “Beşikdüzü’nü sel bastı”, “Arhavi sular altında” oluyor. Bu sel felaketi filan değildir, doğal afet hiç değildir. Düpedüz insanların kendilerine yaptıkları bir kötülüktür" diye konuştu.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.