Sosyal Medya

KADIN

Bu haber yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor!

Hükümet, doğum yardımlarının kapsamını genişletiyor. İkiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi anneler için 'Muhtaç Ailelere Çoklu Doğum Yardımı' programı başlatılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, annelere ikiz ve üzeri çocukları için çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak.

Çocuklar 4 yaşına gelene kadar sürecek olan bu yardımdan faydalanmak için ise Sağlık Bakanlığı'nın çocukluk dönemi aşı takviminde yer alan aşıları süresi içinde yaptırmaları şartı bulunuyor.
 
Bakanlık, bu yıl 283 bin 916 anneye 293 bin 243 bebek için 124 milyon 695 liralık yardım yaptı. İlk kez doğum yapanlara bir kereye mahsus olmak üzere 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için de 600 TL'lik yardım sağlanıyor.
 
KİMLER BAŞVURABİLİYOR?
Sabah'taki habere göre doğum yardımına Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvurabiliyor. Yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar önceden SMS yoluyla bilgilendiriliyor. Yardımlardan annelerin yanı sıra babalar da faydalanabiliyor.
 
ÇOCUK BAŞINA AYLIK 150 LİRA
Yardım programından 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında olan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabilecek. Bu durumdaki ailelerin çoklu doğum sonucunda dünyaya gelen (iki ve üzeri) çocukları için çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak.
 
AŞI YAPTIRMA ŞARTI
Çocuklar 4 yaşına gelinceye kadar sürecek bu yardım, ailelere Sağlık Bakanlığı çocukluk dönemi aşı takviminde yer alan aşıları süresi içinde yaptırmaları şartıyla verilecek.

1 Yorum

  1. ilyas peçe

    Haziran 10, 2018 Pazar 23:55

    sayın ilgililer sayın vekıllerımız sayın yetkılılerımız adalet makanızması işlemedığından dolayı o yardım ettığınız ve edeceğınız yardımlari bizim onlar için kazandıklarımızla beraber allahtan korkmaz kultan hıç utanmaz çeteler tarafından bazı devlet gorevlılerın itıbarını kullanarak bunların kırlı kalemlerınden faydalanan çeteler tarafından afıyetle yenmektedır devletımızın makamlarını kendı sekreterı gibi kullanan bu çetelerden kulrtulamassak bizlere varlıkmı kalacak verdıklerınızı çeteler vermeden çetelerde hazırlıklarını yapıyor evlatlarımızın geleceğı feto menşeli ruşvet araması şirketı tarafından gasp edılmektedır evlatlarımızın varlıklarını koruyacak ve bu çetelerden kurtarırsanız hiçte yardım etmesenız daha hayırlı olacaktır bence saygılarımla allah adaletlı kışılerı n hımayesınde olmayı nasıp etsın saygılarımla

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.