Sosyal Medya

RİZE

ÇAYKUR'dan üreticilere önemli uyarı!

Malumunuz üzere 25 Nisan 2018’de yaş çay kampanyasını açmış bulunuyoruz.

1 Mayıs itibariyle de 46 yaş çay fabrikamızın tümünde tam kapasite yaş çay işlemeye başladık. İlk günde 11.500 ton gibi çok büyük bir miktarda yaş çay yaprağı aldığımız için ikinci ve üçüncü günden itibaren kontenjan uygulama mecburiyeti hasıl oldu. Bu kontenjanı uygularken 46 fabrikanın tamamında eşit miktarda 15 kg kontenjan uyguladık.
 
O günden bugüne kadar kademeli olarak 15 – 17 – 20 – 25 kg şeklinde kontenjan her gün artmaktadır. Ancak üreticilerimiz çayını bir günde toplayıp satmak istemektedir. Bu durumun da normal olmadığını, alınan çayın işlenmedikten sonra hiçbir değeri olmadığını bilmekteyiz. Biz; müstahsilimize, çalışanlarımıza, çaylarını aceleye getirmemelerini, özel sektöre karşı değiliz ama fırsatçılık yapıp çayın bedelini düşürenlere çaylarını satmamalarını, çayınızın taahhüt ettiğimiz kota kadar olan kısmının tamamını alacağımızı her defasında söylüyoruz. Tüm üreticilerimize bunu bildirdik. Üreticilerimize açık ve net bir şekilde söylüyoruz: Çayınızı kesinlikle fırsatçılık yapan kişilere satmayın, değerini düşürmeyin, çayınızı alacağız.
 
Çayın bekleyeceği yer bahçe olduğu için acele etmeyin, bekleyin; çay zaten taze. Ayrıca herkesin bildiği gibi çay ürünü birkaç günde toplanıp satılacak bir ürün değil. En az 20 – 25 gün bahçede olmamız gerekiyor.
 
Sonuç olarak çayın tamamını alacağız, hiçbir üreticimiz mağdur olmayacak. Biz üreticimizin mağdur olmamasını istediğimiz gibi düşük fiyattan çay satmasını da istemiyoruz. Kimsenin bu mağduriyeti yaşamasını da kabullenemiyoruz. Çayın değerinin düşürülmesine sebebiyet veren fırsatçılara imkân verilmemesini istiyoruz.
 
Bu vesileyle 5 – 6 gün içerisinde 53.500 ton yaş çay aldığımızı da belirtmek istiyorum. Şimdiden üreticilerimizin alacakları çay bedellerini iyi günlerde kullanmalarını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

1 Yorum

  1. hilmi kanber

    Mayıs 12, 2018 Cumartesi 09:09

    irzeden neden gmi ile sayahat yapılmıyor da illede tren uçak olsun en hızlısı olsun diyoruz çünkü biz çok acelecıyız tez canlıyız işimizi biran bitirmek istiyoruzda karşı tarafıda kendımızıde madur ettığımızı hiçmi hiç düşünemiyoruz çünkü biz buyuz değişemeyızde.yıllarca ramazanda çay topladık sıkıntı olmadıda bu senemi sıkıntı oldu. aha yine aklım takıldı. seçim arefesınde neden yapıldı bütün bunlar diye şüpelenmeye başladım. 3 rizeli cumhurbaşkanı adayımız var bu şekilde reisimizi memleketinde çay bahanesıyle suçlamak ve hemşerılerıyle kavgalaştırıp reise oy verdırmemek için bunlar yapılıyor olamazmı. rizeden düşük oy alacak olan reisimizin partısındeki liderliğide sorgulanmış olacak ve partısındeki muhalıflerınde desteğiyle reisimizi alaşağa etmek . ben boyle düşünüyorumda. ha yanılıyor olabılırım görüşlerime katılmıyor olabilirsiniz amma sayygılı olursanız çok sevinirim soruyorum neden olmasın olamazmı

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.