Sosyal Medya

RİZE

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tünelini Açtı

Rize İkizdere Ovit Dağı’nda inşa edilen Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli olma özelliğini taşıyan Ovit Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan tünelin bugün açılmasıyla birlikte 138 yıllık hayal gerçekleşmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;
 
Değerli kardeşlerim Ovit geçidi herhangi bir geçit değil. Bu geçit aynı zamanda bulunduğu konum gereği stratejik bir öneme sahip. Ovit geçidi açılmadan önce 11 km tırmanıp, tırmandıktan sonra 10 km gitmek gerekiyordu. Bazıları burası için hayal diyordu, yaptık mı? Bitirdik mi? Allaha hamdolsun bugün sözümüzü gerçekleştirdik.
 
2012 YILINDA BAŞLADIĞIMIZ TÜNELİ BUGÜN SİZLERE SUNUYORUZ
 
Bu kış Ovit tüneli hiç kapanmadı. 2012 yılında başladığımız tüneli bugün sizlere sunuyoruz. Karadeniz limanlarına süre azalacağı için ticaret de gelişecek. Bu açılışı seçim arefesinde yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Ovit Tüneli'nin açılış hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır. 24 Haziran'da sandıkları patlatıyor muyuz? Lafla olmaz icraatla olur. İcraat, icraat, icraat.
 
 

 
 
RAHMETLİ ÖZAL YENİ BİR HAMLE YAPTI VE 2002'YE GELDİK VE GERÇEK BİR HAMLE BAŞLADI
 
Birileri de çıkıp bol keseden atıyor. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının başlattığı kalkınma hamlesi CHP tarafından kesintiye uğradı. Bunlar Menderes'i idam ettiler, sonra demokrasi diyorlar. Rahmetli Özal yeni bir hamle yaptı ve 2002'ye geldik ve gerçek bir hamle başladı. Biz hiçbir engel tanımadık. Sizinle beraber yürüdük.
 
 
BİZİ YOLDA YALNIZ BIRAKMADINIZ
 
Bizi yolda yalnız bırakmadınız. Ben bu dolu altında sizi görünce, arkadaşıma dedim ki Allahıma hamdolsun, benim hanım kardeşlerim bu doluya rağmen buraya geldikleri için bu millete hizmetkar olmaya geldiğim için ne kadar şükretsem az. Şimdi hep beraber güçlü meclis vaktidir, buna hazır mıyız? Bunun için şahsımı ve AK Parti'yi desteklemeye hazır mıyız? Güçlü Türkiye için bunu yapmaya hazır mıyız?
 
 
'ECDADIN RÜYASI'
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ovit Tüneli  fikri 150 yıllık bir rüya. Karadeniz'i İspir üzerinden Erzurum'a bir tünelle  bağlamak ecdadın da rüyasıydı. İşte ecdadın rüyalarını bir bir gerçekleştiren  Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekip arkadaşları Ovit Tüneli'ne inandıkları için  bugün Ovit Tüneli'ni açıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
Araştırmacı-yazar Fatih Sultan Kar'ın hazırladığı evvel zaman Rize adlı kitabında Ovit yolu için çalışan Rizelilerin fotoğrafına yer verilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.