Sosyal Medya

DÜNYA

Son dakika! İdlib'de silahsız bölge kararı

Dünyanın gözünün çevrildiği Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde kritik mutabakat çıktı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Erdoğan, Putin ile kritik ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme 1 saat 50 dakika sürdü.
 
Heyetlerarası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;
 
Değerli dostum Putin, kıymetli heyet üyeleri, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.
 
Kıymetli dostum ile bu yıl dördüncü kez bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de bildiği gibi gerekli hallerde sık sık telefonla görüşmek suretiyle görüş teatisinde bulunuyoruz. İşbirliğimiz ortak siyasi irademiz temelinde gelişip güçleniyor. Ekonomi alanında olumlu sonuçlar alıyoruz. Ticaret hacmimizdeki artış eğilimi sürüyor. Bir önceki yıla kıyasla yüzde 31'lik artışın ardından bu yılın ilk yarısında da yüzde 33 bir yükseliş söz konusu. Temelini sayın Putin ile birlikte attığımız Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türkakım Doğalgaz Boru Hattı projeleri devam ediyor. 2019 yılında Türkiye'de ve Rusya'da karşılıklı olarak Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerini gerçekleştireceğiz. Buna dair hazırlıklar devam ediyor.
 
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Rus turistler ilk sırada yer alıyor. 4,7 milyonluk rekorumuzu bu yıl görünen o ki 6 milyonla gerçekleştireceğiz. Vizesiz rejiminin biran evvel yeniden başlaması yönündeki beklentimiz devam ediyor. Bu konuda ilgili bakanlıklarımız çalışıyorlar bu çalışmalardan da biran önce sonuç alınmasını bekliyoruz.
 
Suriye konusunu son olarak Tahran'da düzenlenen üçlü zirvede ele alma imkanı bulmuştur. Türkiye olarak Tahran'da hassasiyetlerimizi açıkça ifade etmiştik. Bugün ise Tahran'da vardığımız mutabakatı sahada nasıl hayata geçirebileceğimizi müzakere etme imkanını bulduk. İkili ve heyetlerarası görüşmelerimizde İdlib'de karşılıklı endişelerimizi dikkate alan bir çıkış yolu bulunması konusunda da çok önemli mesafe katettik.
 
İdlib'de silahsız bölge kararı
 
Astana ruhuna uygun bir anlayış temelinde çözümü konusunda mutabık olduğumuzu bir kez daha gördük. Bu çerçevede yaptığımız değerlendirmelerin sonunda muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. 
 
"Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecek"
 
Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecekler. Buna karşılık Rusya ile birlikte belirleyeceğimiz radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.