Sosyal Medya

EKONOMİ

Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor

Toplam 8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor!

 

Toplam 8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında Avrupa İstatistik Kurumu'nun 'enerji bedeli', 'dağıtım bedeli' ile 'vergi ve fonlar' olmak üzere üçlü sınıflandırmaya geçildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygulanan bedellerin basitleştirilmesinin faturaların daha iyi anlaşılmasına, tedarikçilerin sözleşmelerini daha kolay karşılaştırmasına katkı sunduğunu ifade etti. Bakan Dönmez, faturalarda yeni sistemdeki enerji, dağıtım, vergi-fonlar şeklindeki üçlü sınıflandırmanın Eurostats sınıflandırması ile benzer şekilde olduğunu bildirdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun elektrik faturalarında yaptığı düzenlemeler Meclis gündemine taşındı. 

 
Sabah’ın haberine göre; Tüketiciye gönderilen faturalarda yer alan dağıtım bedelinin enerji bedelinin yüzde 50'sinden fazla olduğu yönündeki eleştirilere Enerji Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi. Dönmez, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada "dağıtım bedeli" adı alında, enerji ve perakende satış hizmet bedelinden oluşan maliyetlerin de "enerji bedeli" olarak tek bir kalem olarak gösterildiğini belirtti.
 
ZORUNLU BİR BEDEL
Bakan Dönmez, "İlgili mevzuatta dağıtım bedelinin hangi bileşenleri içerdiği tek tek sayılıyor. Enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi ve fonlar şeklinde yapılan üçlü sınıflandırma Avrupa İstatistik Kurumu sınıflandırmasına benzer nitelik taşıyor" diye konuştu.
 
GÜNCELLENEREK ÖDENİYOR
Bakan Dönmez, ev değiştirenlerin elektrik aboneliği için 100-150 lira bedel ödemelerine yönelik eleştirilere de, "Bu bedel abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor" dedi.
 
TAKSİT İMKÂNI VAR
Hükümet, geçen yıl elektrik abonelerinin fatura yükünü hafifletmek için 82 lirayı aşan faturalarda kredi kartına iki taksit imkânı getirmişti. EPDK dağıtım şirketlerine de sınırlama getirdi. Buna göre, ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşuyor.

5 Yorum

 1. abdullah aydın

  Kasım 07, 2018 Çarşamba 12:44

  kacak ların ödemeyenlerin cezasını bizler cekmek zorunda deyiliz polisin giremediği sokak lara care amak varken faturayı bizim üzerimizden ödenmesimi çare. her kim ne sebeple üzerimizden geciniyorsa maddi yada manevi en kıymetlisinden bulsun.bana 65 gelirken 132 geliyor. hadi 80 gelsin gerisi ne.........

 2. ahmet

  Kasım 05, 2018 Pazartesi 23:21

  sayaç okuma bedeli diye ücret alınıyor. Okuma kardeşimzorla sana oku diyen mi var. Biz okuyup verelim sayacı. Bunu da Avrupadaki gibi yapsanıza.

 3. Çetin bayraktar

  Kasım 04, 2018 Pazar 11:49

  Bi de bunlar dindar iktidar ALLAH BETERİNDEN KORUSUN

 4. Mehmet

  Ekim 21, 2018 Pazar 21:27

  Ulan hangi birgün 82 tl fatura geldi. Hep pay verhi trt dağıtım dşye diye en az 180 getirdinşz nasıl bir ülke lam bu

 5. Cem

  Ekim 20, 2018 Cumartesi 18:15

  Dağıtım bedeli fatura kadar neredeyse. Ben hakkımı helal etmiyorum. Ahiret Günü iki elim yakanızda bilesin Sayın Bakan!...

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.