Sosyal Medya

DÜNYA

Yeni Zelanda'daki terör saldırısına dünyadan tepkiler

Yeni Zelanda'da 2 camiye düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına liderlerden ve uluslararası kuruluşlardan tepki gelmeye devam ediyor.

Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Terör saldırısında 49 kişi hayatını kaybetti, 50'ye yakın yaralı olduğu belirtildi.

Silahlı saldırı Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camide Cuma namazı sırasında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıyı lanetledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyı Twitter hesabından lanetledi. Erdoğan, "Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum." dedi. 

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump saldırı sonrası Twitter'dan yazdığı mesajda, "Yeni Zelanda'daki cami saldırısından sonra en içten dualarımı yolluyorum. 49 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda ölü var. ABD, Yeni Zelanda'nın yanındadır. Tanrı hepinizi korusun." dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 30'u aynı noktada 40 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Saldırıyı en güçlü şekilde kınadıklarını ifade etti. Saldırıda 50'ye yakın yaralı olduğu belirtildi.

Scott Morrison: Dehşete düştük

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu onayladı.

Morrison, Bugün Yeni Zelanda'daki kuzenlerimizle kederliyiz, şok olduk, dehşete düştük, öfkelendik ve bu aşırılık yanlısı, şiddet saldırısını kınıyoruz." dedi.

Imran Khan

Pakistan Başbakanı "Yeni Zelanda'daki bu terörirst saldırıyı güçlü şekilde kınıyoruz. Bu saldırı terörizmin bir dine sahip olmadığını teyit ediyor. Dualarımız saldırıya uğrayanlar ve onların aileleri için."

Jeremy Hunt

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Yeni Zelanda'daki terörist saldırı için, "korkunç eylem" ifadesini kullandı.

"Bu korkunç eylemin ardından kalplerimiz sizinle. Yeni Zelanda, dünyanın en huzurlu, barışı seven ve cömert ülkelerinden biri. İngiltere'deki arkadaşlarınız sizinle birlikte."

Theresa May

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Christchurch'teki korkunç terörist saldırının ardından İngiltere halkı adına Yeni Zelanda halkına en içten başsağlığı diliyorum. Bu rahatsız edici şiddet eyleminden etkilenen herkesle birlikteyim." dedi.

Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan terör saldırısı ile ilgili, “Dua için toplanan sivillere yapılan saldırı, iğrençlik ve acımasızlıkla şok yaratıyor. Bu suça karışan herkesin hak ettiği cezayı almasını umuyorum.” dedi. 

Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yeni Zelanda'da 2 camiye yönelik terör saldırılarına ilişkin, ''Irkçı nefret nedeniyle öldürülenler için yas tutuyorum." ifadesini kullandı.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, sosyal medya hesabından Başbakan Merkel adına yapılan açıklamayı paylaştı.

Açıklamada Merkel, Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle sarsıldığını belirterek, "Yeni Zelanda'da huzur içinde ibadet edilen camide ırkçı nefret nedeniyle öldürülenler için yas tutuyorum. Bu tür teröre karşı, yan yana duruyoruz'' ifadesini kullandığı belirtildi.

Heiko Maas 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'nın ve terör kurbanların yanında olduklarını belirtti.

Maas, "Vahşi terör saldırısı, huzur içinde ibadet eden, namaz kılan Müslümanları vurdu. Eğer insan sadece dini inancı nedeniyle öldürülüyorsa o zaman bu saldırı hepimize demektir. Biz hayatını kaybedenlerin tarafındayız. Güçlü kal, Yeni Zelanda!'' değerlendirmelerinde bulundu.

Jens Stoltenberg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Yeni Zelanda'daki terör saldırısıyla ilgili, "Christchurch'te camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum" dedi. NATO, ortak değerlerimizi ve açık toplumlarımızı korumak için dostumuz ve ortağımız Yeni Zelanda ile dayanışma içindededir." dedi.

Federica Mogherini

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Bu son derece güç zamanda Yeni Zelanda halkı ve yetkilileri ile tam bir dayanışma içerisinde olduğumuzu ve terörle mücadele alanındaki işbirliğimizin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ederiz" dedi.

Kraliçe Elizabeth

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, "Yeni Zelanda'daki saldırıdan ötürü derin üzüntü duyuyoruz. Prens Philip ve ben ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz." dedi.

Mahathir Muhammed 

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda hükümetinin bu teröristleri yakalayıp hukuk kuralları kapsamında gerekeni yapmasını temenni ediyorum." dedi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise "Malezya, masum sivillere yapılan terör eylemini en şiddetli şekilde lanetlemekte ve bu barbarca suçun sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini temenni etmektedir." denildi.

Erna Solberg

Norveç Başbakanı Erna Solberg, yaptığı açıklamada, 2011'de Anders Behring Breivik isimli teröristin Norveç'te 77 kişiyi öldürdüğü saldırıyla bugün Yeni Zelanda'daki saldırı arasındaki benzerliğe dikkati çekti.

Yeni Zelanda'daki saldırının aşırıcılığa karşı ortak uluslararası iş birliğinin önemini gösterdiğine işaret eden Solberg, "Bu her ne kadar aşırı sağcı fanatiklerin, göçmenlere ve sığınmacılara karşı saldırısı gibi görünse de dünya çapında yaşanıyor. Bu bizler için tansiyonu düşürmek, aşırıcılığa karşı birlikte çalışmak ve birbirimizle böyle bir hadise olduğunda dayanışma içinde olmamız gerekliliğine ilişkin güçlü bir ikaz." ifadelerini kullandı.

Saldırıyı düzenleyen terörist, internet üzerinden yayınladığı nefret manifestosunda, Norveç'in tarihindeki kanlı saldırgan Breivik ile ilişkili olduğunu öne sürerek, hazırlığı sırasında Breivik yanlılarının planları için kendisini desteklediğini iddia etmişti.

1 Yorum

  1. Arrow

    Mart 17, 2019 Pazar 21:08

    Malesefki dunya teroru sadece muslumanlarin yaptiklari eylemler olarak goruyor ve inanin kimsenin umrunda degil avrupada abd de bu saldiri hatta bircok kisi tarafindan da destekleniyor kaldiki ulkemizde bile bu saldiriya desyek veren mennun olan kani bozuklar var aci olanda budur buna dun ezani islikla protesto eden yaratiklarda dahil ama Allah buyktur ve adaleti eryada gec ulasir

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.