Sosyal Medya

DÜNYA

Trump'tan büyük tepki çeken açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri konusunda, "ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Orta Doğu  barışı ve bölgedeki denklemler açısından çok önemli bir adımın sinyalini verdi.
 
Trump, ABD'nin Orta Doğu politikasındaki bu önemli değişimi, "52 yılın  ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak  tanımanın zamanı geldi." sözleriyle ilan etti.
 
Trump ayrıca Golan Tepeleri'nin "İsrail ve bölgesel istikrar için  stratejik ve güvenlik açısından kritik bir öneme sahip olduğunu" belirtti.
 
Konuyla ilgili Beyaz Saray'dan ve ABD Dışişleri Bakanlığından herhangi  bir açıklama yapılmadı.
 
İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak erken seçim öncesi Binyamin Netanyahu  yönetiminin, Washington'u işgal altındaki Golan Tepeleri'ni "İsrail toprağı"  olarak tanıması için ikna etmeye çalıştığı iddia edilmişti.
 
ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Başbakan  Netanyahu ile 11 Mart'ta Golan Tepeleri'ne gerçekleştirdiği ziyaret esnasında  yaptığı açıklamada, "Golan Tepeleri'nin İsrail'in toprağı olarak tanıması için  ABD Başkanı Donald Trump ile görüşebilirim. Buranın bugün ve sonsuza dek  İsrail'in bir parçası olarak tanınması için çalışmalara başlayacağım." demişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığının 13 Mart'ta yayımladığı 2018 İnsan Hakları  Raporu'nun İsrail bölümünde, daha önce "işgal altında" şeklinde tanımlanan Golan  Tepeleri için ilk kez "İsrail kontrolündeki" ifadesinin kullanılması dikkati  çekmişti.
 
İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında  tutuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.