Sosyal Medya

CHP

Ekrem İmamoğlu İBB binasında devir teslim töreninde konuştu

AK Parti'nin İstanbul İl Seçim Kurulu'na yaptığı "mazbata" başvurusu reddedildi. Davet üzerine Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na giden Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. Artık resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan İmamoğlu, devir teslim töreni için İBB'nin Saraçhane'deki binasına geldi.

Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı.
 
AK Parti'nin, YSK'ya yapılan olağanüstü itiraz süreci sonuçlanmadan mazbatanın verilmemesi talebi reddedildi.
 
İstanbul İl Seçim Kurulu, mazbatasını almak üzere Ekrem İmamoğlu'nu Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na çağırdı.
 
Twitter hesabından "Mazbatamızı alıyoruz" paylaşımı yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve beraberindeki partililer Çağlayan'a geldi. Kısa bir süre içinde İmamoğlu'nu taşıyan araç da Çağlayan'a ulaştı.
 
 
 
Aracından inerek yoğun kalabalığın arasından geçen İmamoğlu, adliye binasına girdi. İmamoğlu, mazbatasını alarak resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. İmamoğlu Twitter hesabından "16 Milyon İstanbullunun mazbatasını alıyorum" açıklamasını yaptı.
 
İmamoğlu, İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldıktan sonra İBB'nin Saraçhane'deki binasına geldi.
 
İmamoğlu, devir teslim öncesi İBB'nin önünde basın açıklaması yaptı. İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları;
 
Bu an itibarıyla devam eden süreçler var, bunun farkındayız. Elbette ki şehrimizi, şehrimizde yaşayanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim kafamız net.
 
 
 
Hak, hukuk ve adaletten asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, '16 milyonun hakkını yedirtmeyiz' dedik.
 
Bir kişiye, bir gruba, bir partiye hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibarıyla başlamıştır.
 
Bu kentin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz ve hizmet etmeye hemen, hızlıca başlayacağız.
 
Halkımızla bu hafta sonu Saraçhane’de buluşup süreci paylaşacağız.
 
Konuşmasının ardından İmamoğlu, görev devir teslimini gerçekleştirmek üzere mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal'ın yanına çıktı.
 
OY FARKI: 13 BİN 729
 
İstanbul İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre; Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765; Binali Yıldırım'ın ise 4 milyon 156 bin 036 oy aldı. Aradaki fark 13 bin 729 olarak gerçekleşti.
 
AK PARTİ'NİN TALEBİNE RET
 
İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için dün YSK'ya başvuruda bulunan AK Parti, İstanbul İl Seçim Kurulu'na da, olağanüstü itiraz sonuçlanana kadar, Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmemesi için talep de bulunmuştu.
 
Tüm oyların yeniden sayıldığı ilçelerden Maltepe'deki sayımın tamamlanmasının ardından ıslak imzalı tutanaklar öğle saatlerinde İstanbul İl Seçim Kurulu'na gönderildi. İlçe tutanaklarının birleştirilmesinin ardından İl Seçim Kurulu'ndan karar çıktı. AK Parti'nin talebi reddedildi.
 
ŞİMDİ NE OLACAK?
 
İmamoğlu mazbatasını alarak resmen İBB Başkanı olsa da seçim sonuçlarıyla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Önümüzdeki günlerde YSK, AK Parti'nin İBB Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli itirazını ele alacak.
 
AK Parti'nin verdiği 44 sayfalık dilekçe ve üç bavul içindeki delillerinin somut veri olduğu kabul edilirse bu kez seçim sonucunu etkileyip etkilemediğini incelenecek. Delillerin sonucu etkilediğine karar verilirse YSK, İBB seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine karar verebilecek. 

1 Yorum

  1. istanbullu

    Nisan 18, 2019 Perşembe 12:02

    AKP nin yüksek oy aldığı İstanbul ilçelerindeki caddelerde, canlı olarak vatandaşa soruluyordu. cevaplar: burnu havada,küçümseyen vaadleri yerine getirmemiş,hakir gören,tepeden bakan bu partiye ders verdik. Yeni seçim olursa % 5 - 7 puan daha fazla oy alır Ekrem İmamoğlu Yine başkan olur.Kimiside 150 - 200 bin daha fazla oy alır diyor. Kaybeder diyene rastlamadım. İşte AKP nin foğrafı budur.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.