Sosyal Medya

GÜNDEM

İmamoğlu belediye şirketlerinden kayıtları istedi

İmamoğlu, seçildiği gün ile göreve geldiği gün arasındaki 17 güne ilişkin banka ve tapu kayıtlarını, araç listelerini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra mesaisine başladı.
 
İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu’nda çalışan iki müfettiş görevlendirerek, bu müfettişlere, belediye çalışanı veya dışarıdan görevlendirilecek üç uzmanla birlikte belediyenin elektronik veritabanında inceleme yapma ve veri tabanını kopyalama yetkisi verdi.
 
Independent Türkçe'nin ulaştığı belgelere göre İmamoğlu’nun başlattığı inceleme sadece veri tabanlarıyla sınırlı değil. İmamoğlu, 18 Nisan’da belediye şirketlerine bir yazı göndererek birçok bilgi ve belge istedi.
 
ibb giden evrak.jpg
 
31 Mart-18 Nisan arasındaki banka kayıtlarını da istedi
 
Seçim günü olan 31 Mart ile yazının gönderildiği 18 Nisan arasını kapsayacak şekilde banka mevcudu tespit tutanaklarını isteyen İmamoğlu, tapuda kayıtlı taşınmazları, belediyeye kayıtlı araçların listelerini, araçların kimler tarafından kullanıldığını, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile tablet ve cep telefonlarının ve bunların tahsis edildiği kişileri, memur, sözleşmeli memurların listelerini de istedi. 
 
Bir başka evrakta iste şirketlerden istenen bilgiler şöyle sıralandı:
 
  • Mali tablolar
  • Bütçe uygulama sonuçları tabloları
  • Kasa sayım tutanakları
  • Alınan çekler
  • Menkul kıymet ve varlıklar
  • Tapuda kayıtlı ve kayıtlı olmayan taşınmazlar 
 
İmamoğlu, bu listelerin 31 Aralık 2018, seçim günü olan 31 Mart 2019 ve göreve fiilen başladığı 18 Nisan 2019 tarihleri itibariyle hazırlanmasını istedi.
 
ibb giden evrak 2.jpg
 
Ekrem İmamoğlu: Bu tür talimatlar olacak
 
İBB Başkanı İmamoğlu gazetecilerin belediye verilerinin kopyalanması talimatına ilişkin sorularını yanıtladı
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanının kopyalanması talimatına ilişkin konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:
 
"Daha birçok tedbirimiz olacak. Bunlar mahalli düzeyde olabilir. İnsan kaynakları tespiti düzeyinde olabilir. İştirakler düzeyinde olabilir. Şu an tek tek bunları sıralamaya vakit yetmez. Zira uzman ekiplerimiz çalışıyor. Basına sızıyor, görüyorum. Çok da önemli değil. Belki sızmaması gerekir ama bizim için şeffaflık ana prensip olduğu için orada bir şey yok. Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır."
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.