Sosyal Medya

KARADENİZ

Rize'de Köylülerden Taş Ocağı Yapımına Tepki

Rize'nin Hemşin ilçesinde köylüler, doğaya ve çevreye zarar vereceğini öne sürerek köylerinde taş ocağı yapılması kararına tepki gösterdi.

Rize'nin Hemşin ilçesinde köylüler, doğaya ve çevreye zarar vereceğini öne sürerek köylerinde taş ocağı yapılması kararına tepki gösterdi.
 
İlçeye bağlı Levent köyü Demirciler Mahallesi'nde özel bir firma tarafından yapılması planlanan taş ocağı ve taş kırma eleme tesisinin, doğaya ve çevreye zarar vereceğini belirten köylüler, bir araya gelerek firmayı ve projeyi protesto etti.
 
 
Köy sakinlerinden Ramiz Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, köylerinde taş ocağı açılmak istenmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi.
 
Bölgenin flora ve faunasıyla zengin bir alan olduğuna işaret eden Demirci, "Burada başka yerlerde yetişmeyen bitkiler yetişmektedir. Şehirden gelip buralarda nefes alıyoruz. Böyle güzel bir yerde taş ocağı yapılması, burayı katletmek demektir." dedi.
 
 

 
Firmanın projeyi hazırlarken "Çayeli ilçesi Yavuzlar köyü" diye isimlendirdiğini, projenin içinde de "Çayeli ilçesi Levent köyü mevkisi" denildiğini iddia eden Demirci, şöyle devam etti: 
 
"Levent köyü, Hemşin ilçesinin bir köyüdür. Demirciler Mahallesi'nden de hiç bahsetmiyor. Evler, açılmak istenen ocağa 300 metre mesafede. Bu bölge aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığının yaban hayatını güçlendirmek için doğaya sülün ve karaca saldığı bir alan. Bakanlık aynı zamanda burayı, 'Hemşin Bal Ormanı Projesi' alanı ilan etti. Burada organik tarım yapılıyor. Bu derede aynı zamanda yılda 20 bin civarında nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalık salımı yapılmaktadır."
 
 
Demirci, proje yapılırken köylülere de haber verilmediğini ileri sürerek, "Biz bunu, başlatılmasına 3 gün kala öğrendik. Mahkemeye son anda itirazda bulunduk. 24 Nisan'da Rize İdare Mahkemesinde konuyla ilgili duruşma var. Burada iyi niyet gözükmüyor. Böyle güzel bir yerin mahvedilmesine izin vermeyeceğiz. Umut ediyoruz ki hukuk isabetli bir karar verecek, doğa katliamını durduracaktır. Yetkililer buraya gelip inceleme yaptıklarında bu güzel doğanın yok edilemeyeceğini göreceklerdir." ifadelerini kullandı.
 
 
Köy sakinlerinden Kasım Demirci de köyde, burada yaşayanların onayı alınmadan taş ocağı açılmak istenmesinden rahatsız olduklarını dile getirerek, "Taş ocağının yapılmasını istemiyoruz. Bu yanlıştan ne kadar erken dönülürse biz de o kadar mutlu oluruz." diye konuştu.

5 Yorum

 1. Metehan

  Nisan 25, 2019 Perşembe 00:05

  Yollar,duvar ve hava alanına taş lazım olabilir. Biraz masraflı olur ana,gidip Ele vit Yaylasına, Çat'a,Trovit,Hapıvonak yaylasına,istediğiniz kadar kıranat taşları,kaya ları vardır. UCUZA,kolaya kaç mak için,bu güzelim tabiati yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Yöre,bölger halkı artık eskisi gibi değildir. Haklarına,toprağına,tabiatına sahıp çıkmaktadır. Bizde,uzak dıyar Almanya'lardan "Taş ocaklarına" hayır diyoruz. Alican,

 2. SİNEM

  Nisan 23, 2019 Salı 11:36

  Bu nasıl bir zihniyet gerçekten merak ediyorum.İşte sizin düşünce yapınıza sahip kişiler yüzünden güzelim yerler böylece talan ediliyor.Birkere gidip o bölgede gezmiş olsaydınız böyle saçma sapan bir yorum yapmazdınız.Sizin için basit tabi taştır ne var bunda doğa katledilsin ne varki bunda yukarda size gerekli cevabı vermişler zaten ama yorumunuzu okuyunca dayanamadım.Sırf konuşmak için konuşmayın bence bende o bölgede yaşıyorum ve bir taşın bile yerinden oynamasını istemiyorum.İnsanların nefes alabileceği yerleri yoketmekten vazgeçin çekin pis ellerinizi

 3. Kasım demirci

  Nisan 20, 2019 Cumartesi 23:07

  Sayın tiryaki senin için taş olabilir ama bizim için önemli bir değerdir Dağlarının. Özel bir firma cebini dolduracak diye köyümüzün katledilmesine müsade etmeyeceğiz. Çok istiyorsanız kendi arazilerinizde naiboglu firmasına yer gösterebilirsiniz. Yapılan hizmetlere kimsenin ses çıkardığı yok. Çayeli -Hemşin yoluna ilk benim arazimden başlandı ve kamulaştırma 2 sene sonra yapıldı. Hizmete karşı olsak bazılarının yaptığı gibi karşı çıkar insanların işlerini zora sokardık. Bu ayirimlari iyi analiz edip yorum yaparsanız seviniriz.

 4. ali

  Nisan 20, 2019 Cumartesi 22:50

  Tiryaki takma adıyla yazmak kolay tabi. Kimse açık kimlikle yorum yapmıyor. Ne kadar gerçekçisiniz böyle! Yok taştır alsınlar ne olacak. Çürük zihinlerinizle yorum yapmayı hala kültürden sayıyorsunuz. Yazık yahu! Biz nasıl insanlar olduk kısa zamanda. Her yeri talan edin. Yaşam alanlarını para uğruna yok edin! Birisi gelse evinin dibinde kuyu kazsa cıyaklarsın! Şimdi kalkmış toplumun yararına diye insanları orada ki yüz yıllık ormanın katledilmesine yönelik yorum yapıyorsunuz. Yazıklar olsun böyle zihniyete.

 5. Tiryaki

  Nisan 20, 2019 Cumartesi 18:02

  Bırakın,alacakları taştır nevarki,Yeşil yola karşı çıkın,her şeye karşı çıkın,hayırdır.Kamunun ve toplumun menfaatine iş yapılacaksa tabiki alınacak.Yoksa eskilerin gömüsü falan olmasın oralarda.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.