Sosyal Medya

RİZE

Rize belediyesinden çöp toplama etkinliği

Dünya Çöp Toplama Günü dolayısıyla 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Saat 11.00’da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanından başlatacağımız çöp toplama etkinliğimizde buluşuyoruz.

Rize belediyesi olarak düzenlemiş olduğumuz çöp toplama etkinliğimize ilimizi temsilen gönüllü gruplar, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, il protokolü, katılımlarıyla destek vereceğini bildirdi.
Dünyanın birçok farklı ülkesinden binlerce gönüllü Dünya Temizlik Günü'nde sokaklara inerek etrafa atılan çöpü temizlemektedir. 
 
Etkinlikte sadece sokaklardaki çöpler değil sahillerde, nehirlerde ve ormanlarda bırakılan ve uzun süre doğada kalan çöpleri temizlemek için çalışmalar yapılıyor. 
 
Dünyanın birçok ülkesi de benzer kampanyalara imza atıyor. Bu kampanyaları düzenleyenler ise (Çöp Kahramanları)" sivil hareketi. Dünyanın farklı ülkelerinden bağımsız gruplar kendilerini 'çöp kahramanları' olarak niteleyerek aynı çatı altında birleşiyor.
 
Bundan daha önce Texas sahillerinde Uluslararası Sahilleri Temizleme Günü çöp toplamayla ilgili başlayan ilk organizasyonlardan biri olmuştu. Aradan geçen süre içerisinde etkinliğe katılım 13 milyon gönüllüyü aştı ve 100 ülkeye yayıldı. Her sene yaklaşık 115 milyon kilo çöp bu etkinlik sayesinde toplanır oldu.
 
2017 yılında bir araya gelen 800 bin gönüllü Uluslararası Sahilleri Temizleme Günü etkinlikleri kapsamında deniz, sahil, nehir ve göllerden 21 milyon adet çöp toplayarak büyük bir girişime imza attı.
 
Birleşmiş Milletler'in desteklediği bu hareketin kimseye ait olmadığını belirtiyor:
 
"Gönüllüler, insanları bir araya getirmek için çabaladı ve bu çaba yetkililer, sivil toplum örgütleri, belediyeler ve vatandaşlar arasında bir köprü kurdu. Diğer türlü böyle bir organizasyon olamazdı."
 
"Bu etkinliğe katılan ve çöpleri toplayan insanlar gelecekte daha duyarlı olacak ve çevreye daha az çöp atacak."

  • Rize belediyesinden çöp toplama etkinliği

  • Rize belediyesinden çöp toplama etkinliği

  • Rize belediyesinden çöp toplama etkinliği

  • Rize belediyesinden çöp toplama etkinliği

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.