Sosyal Medya

RİZE

Rize'de güzel işler oluyor!

Ülkemizin teknoloji alanında gelişimini ivmelendirmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Programlarında da yer alan, geleceğin teknoloji yıldızlarının yetişeceği ve Türkiye genelinde 12 ilde faaliyet gösteren DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin 2. Etabında kurulması planlanan 18 ilden biri de Rize oldu.

Ülkemizin teknoloji alanında gelişimini ivmelendirmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Programlarında da yer alan, geleceğin teknoloji yıldızlarının yetişeceği ve Türkiye genelinde 12 ilde faaliyet gösteren DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin 2. Etabında kurulması planlanan  18 ilden biri de Rize oldu.
 
Projenin ilk etabında 12 ilde hayata geçirilen DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin 2. Etabında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat illerinde atölyeler hayata geçirilecek.
 
 
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Proje Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu hayata geçirilmiş olup, Rize Gençlik Merkezi içerisinde kurulacak olan Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Robotik Kodlama, Elektronik Programlama, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji gibi teknoloji alanlarında eğitim verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir.
 
 
Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecektir. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap etmektedir” dedi.
 
 
Deneyap Teknoloji Atölyelerine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci sonunda yapılacak olup,  sürecin ilk aşaması olan yazılı seçme sınavı, Atatürk Üniversitesi işbirliği ile belirtilen 18 ilde, 9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınavın son başvuru tarihi ise 06 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgiye www.deneyapturkiye.org internet adresinden ulaşılabilmektedir.   
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.