Sosyal Medya

RİZE

Rize Ziraat Mühendisleri Odasından Çay üreticilerine duyuru

Rize Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Murat Genç, Çay üreticilerine yönelik açıklama yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası Kıymetli Çay üreticilerimize;
 
Dünya ve ülkemizde etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle her alanda olduğu gibi tarımsal alanda da tedbirler alınması salgının yayılma hızını azaltmada etkili olacaktır.
 
Bu minvalde yaklaşan ve hatta yapılmakta olan tarımsal etkinliklerimizin başında gelen gübreleme uygulaması ile ilgili aşağıda bahsedilen öneri virüs ve salgın hastalığın yayılma hızı üzerine etkili olacağı düşünülmektedir.
 
Yoğun olarak büyük şehirlerde yaşayan üreticilerimiz 1. Sürgün öncesi (Mart-Nisan) döneminde gübre vermek üzere çay tarımının yapıldığı illerimize dönmektedir. Gübreleme işinin 1. Sürgün akabinde yapılması uygulaması ile müstahsillerin seyahatlerinin geciktirilerek evde kalma süresinin uzatılmasıyla salgından korunmaları hedeflenmektedir.
 
Çay bitkisinin 2019 Eylül ayından beri dinlenen, yağmur ve kar yağışları ile yumuşayan topraktan 1. Sürgün dönemi için yeterli bitki besin elementlerini alabilecektir. 2020 yılı 1. Sürgün hasadının hemen akabinde ( mümkünse hasat günü ile ) gübre verilmesi ile daha kaliteli ve verimli bir 2. ve 3. Sürgün alınarak toplam verim ve kalitenin aynı seviyede kalacağı değerlendirilmektedir.
 
Bu vesile ile tüm çay üreticilerimize bol ve bereketli bir kampanya geçirmelerini temenni eder sağlıklı günler dileriz.

2 Yorum

  1. akif

    Mart 26, 2020 Perşembe 19:46

    bisy anlayan varmi harbi saci gibi akli beyaz 5k maaasi var herlade

  2. Fatih

    Mart 26, 2020 Perşembe 17:32

    O kadar vampir kelebek çıktı bu kadar müstahsilden para alıyorsunuz hiçbir çözüm üretemediniz bi açıklama yapamadınız şimdide çenenizi kapatın yalandan yerine açıklama yapma gereği duymayın

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.